Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Zināt savus skaitļus… Izskaidroti diabēta kontroles skaitļi

Kad jūs cenšaties kontrolēt diabētu, viss grozās ap skaitļiem. Lai gan uzreiz nāk prātā ikdienas cukura līmeņa skaitļi, ir arī citi, kas jāzina. Paturot acīs svarīgos skaitļus, jūs samazināt nopietnu komplikāciju risku nākotnē.

Kuri skaitļi ir jāzina? Ko tie nozīmē? Kādiem jābūt jūsu skaitļiem? Tuvāk aplūkosim svarīgākos diabēta kontroles skaitļus, kuriem jums būtu jāseko līdzi.

Ikdienas cukura līmenis asinīs

Ikdienas cukura līmeņa pārbaudes palīdz noskaidrot, cik labi jūs kontrolējat diabētu. Un laba diabēta kontrole nozīmē, ka jums ir zemāks nopietnu veselības problēmu attīstīšanās risks.

Kad jūs pārbaudāt cukura līmeni asinīs, jūs sākat saprast, kas izraisa šo skaitļu paaugstināšanos vai pazemināšanos. Iespējams, pamanīsiet, ka cukura līmeņa skaitļi iet uz leju, kad esat aktīvāks. Kad ēdat noteiktu ēdienu vai esat stresā, jūs pamanīsiet, ka šie skaitļi paaugstinās.

Glikozes līmeņa mērierīce ļauj noteikt cukura līmeni asinīs. Mērķa cukura līmenim asinīs parasti jābūt[i]:

  • Pirms ēšanas – 4,44 līdz 5,6
  • Divas stundas pēc ēšanas –  līdz 7,8 mmol/l

Atcerieties, ka jūsu veselības aprūpes speciālisti var noteikt citus mērķus, ko jums jācenšas sasniegt. Pārrunājiet ar savu ārstu jūsu personisko mērķa cukura līmeni asinīs.

HbA1C Skaitļi

HbA1C tests ļauj noteikt vidējo cukura līmeni asinīs pēdējo divu vai trīs mēnešu laikā. Te būs dažas svarīgas lietas, kas jāzina par HbA1C:

  • HbA1C līmenis jums ir jāpārbauda 2–4 reizes gadā.
  • Ja jūsu terapija mainās vai skaitļi ir augstāki par vēlamajiem, var vajadzēt HbA1C mērīt biežāk.
  • Vairumam pieaugušo ar diabētu HbA1C mērķis ir 7 % vai mazāk.[ii] Tas nozīmē, ka vidējais cukura līmenis asinīs jums ir 8,5 mmol/L

Asinsspiediena skaitļi

Asinsspiediens rāda, ar kādu spēku sirds sitoties pumpē asinis cauri artērijām. Cilvēkiem ar diabētu ir divreiz lielāka augsta asinsspiediena iespējamība.[iii] Ja to neārstē, asinsspiediens var paaugstināt sirds slimību un infarkta risku.

Asinsspiediena mērķa diapazons parasti ir 120/80 mmHG vai mazāk.[iv] Tomēr pieaugušajiem ar diabētu ārsts var ieteikt mērķa diapazonu zem 130/80 mmHG. Ir svarīgi konsultēties ar saviem veselības aprūpes speciālistiem par tieši jūsu asinsspiediena mērķiem.

Holesterīna skaitļi

Ja jums ir diabēts, paaugstināts holesterīna līmenis ir vēl viens sirds slimību riska faktors, kas jākontrolē. Pēc Klīvlendas klīnikas datiem, diabēts var ietekmēt holesterīna līmeni.[v] Arī tad, ja kontrolējat cukura līmeni asinīs, jums var būt zemāks labā holesterīna līmenis un augstāks sliktā holesterīna līmenis.

Kopējam holesterīnam jābūt zem 4,8 mmol/l. “Sliktajam” holesterīnam jābūt zem 3 mmol/l. “Labajam” holesterīnam jābūt 1 mmol/l vai vairāk.[vi]

Jums ir skaitļi? Ko tālāk?

Sekojot līdzi saviem skaitļiem un ievērojot veselīgus paradumus, jūs varat labāk kontrolēt diabētu un vispārējo veselību. Kad jūs zināt savus skaitļus un to, kāpēc tie ir svarīgi, ir vēl daži padomi, lai varētu justies labāk:

  • Glabājiet visus šos svarīgos diabēta skaitļus vienuviet. Lielisks variants ir glabāt tos lietotnē viedtālrunī vai dienasgrāmatā.
  • Konsultējieties ar saviem veselības aprūpes speciālistiem par šo skaitļu mērķa vērtībām un strādājiet pie to sasniegšanas.
  • Veidojiet veselīgus paradumus, kas mainīs jūsu skaitļus, piemēram, ievērojiet ārstēšanas plānu, ēdiet veselīgas ēdienreizes un uzkodas un kļūstiet aktīvāks.
  • Veidojiet ap sevi labu atbalsta komandu. Ģimene un draugi vēlas, lai jums izdodas, un viņi var atbalstīt jūs, lai jūs saglabātu motivāciju ceļā uz saviem mērķiem.

Dalīties

Filed under: