Kā es atradu motivāciju
Vairums cilvēku reizēm cīnās ar motivāciju – vai tas būtu darbs, studijas, treniņi vai cukura līmeņa kontrole. Tā ir sajūta, ko mēs visi pazīstam pārāk labi. Kā jūs iegūstat motivāciju?
Piemēram, es. Es teiktu, ka kopumā aktivitātes man netrūkst. Vēlos visu, ko daru, izdarīt labi, un labas veselības uzturēšana nav izņēmums. Tomēr ir brīži, kad pat es atlieku savu treniņu. Šajā rakstā mēs apskatīsim motivāciju vispārīgi, manu motivāciju un to, kur jūs varētu atrast savējo.
Kas ir motivācija?
Motivācija ir impulss, kas liek mums rīkoties noteiktā veidā vai veikt noteiktu darbību. Motivāciju var definēt dažādi, bet parasti mēs domājam par iekšējo un ārējo motivāciju.
Iekšējā motivācija liek mums darīt to, ko darām, lai piepildītu savas vēlmes. Mēs darāmajam veltām visu uzmanību un nemeklējam par to atlīdzību no malas. Turpretim tipisks ārējās motivācijas
piemērs ir maksas saņemšana par padarīto darbu. Centrā ir nevis pati darbība, bet gan atlīdzība par šīm pūlēm.
Mana motivācija trenēties
Kā es cenšos atrast motivāciju treniņiem, es domāju par to, cik tālu ar treniņu palīdzību esmu ticis. Tie ir uzlabojuši manu vispārējo veselības stāvokli, cukura līmeņa kontroli un pašvērtējumu. Šī jaunā pārliecība par sevi atspoguļojas lietās, ko daru katru dienu. Es labāk rūpējos par sevi un uzmanīgāk izdaru izvēles, kas saistītas ar veselību. Es nevaru teikt par to paldies tikai treniņiem, ar to saistīti ir vairāki faktori, tomēr treniņiem ir nozīmīga loma.
Ir svarīgi treniņiem izvirzīt skaidrus mērķus un pārliecināties, ka tie ir sasniedzami un izmērāmi.
Es saviem treniņiem izvirzu skaidrus mērķus. Tas var būt jebkas – 1000 metru noairēšana, svara palielināšana, ko es spēju pacelt vai līdzsvara un kustību koordinācijas uzlabošana. Kad es sasniedzu mērķi, mana dvēsele gavilē. Fakts, ka varu piespiest savu ķermeni darboties labāk nekā iepriekš, ir neticami liels dzinējspēks.
Tomass interesējas, kā fiziskā slodze var uzlabot ikdienas dzīvi tiem, kam ir diabēts.
Kā sevi motivēt?
Labākais dzinējspēks esat jūs. Atrodi veidus, kā savam treniņam piešķirt jēgu. Veikt fiziskās aktivitātes, lai ievērotu ārsta ieteikumus, ne vienmēr ir pietiekami motivējoši. Gēteborgas Universitātē veiktā pētījumā (Magnus Lindwall un kolēģi, 2016) noskaidrots, ka motivācijai trenēties jānāk no iekšpuses. Viņi definēja trīs galvenās iekšējās motivācijas jomas: sociālā piederība, veselības uzturēšana un iemaņu attīstība.
- Izvirzi treniņiem skaidrus mērķus un pārliecināties, ka tie ir sasniedzami un izmērāmi. Pārāk ambiciozi mērķi nav sasniedzami, un tie uz motivāciju var iedarboties gluži pretēji.
- Atrodiet treniņu partneri. Ja ir kāds, kam atskaitīties, ir vieglāk sākt kustēties arī tad, ja pašam tas neizdodas. Es nekad neesmu nožēlojis treniņu!
- Visbeidzot – atrodiet aktivitātes, kas jums patīk. Ja parasts treniņš svaru zālē vai sporta spēles nav domātas jums, iesaku izmēģināt grupu nodarbības sporta klubā vai citur. Ir pieejamas dažādas nodarbības, sākot ar dejām, beidzot ar cīņas mākslas iedvesmotiem treniņiem, treniņiem uz velotrenažiera vai peldēšanu. Svarīgākais ir kustēties.
Lai veicas treniņos! Lūdzu, dalieties ar savu pieredzi mūsu Facebook lapas komentāros.
Autors: Tomass Tjelta
Tomass ir 23 gadus vecs, 2015. gadā viņš pārcēlās uz Somiju, lai strādātu IT tehniskā atbalsta jomā. Iepriekš viņš Agderas Universitātē studēja datoriku un informācijas tehnoloģijas, viņam ir arī personiskā trenera sertifikāts. Viņš ievēro veselīgu dzīvesveidu, diētu un treniņus apvienojot ar aktīvu sociālo dzīvi. Blogā lev med diabetes Tomass raksta par to, kā viņš diabēta aprūpi pielāgo ceļojumiem un ikdienas dzīvei.
Avots:
Whitbourne, S. How to push yourself to work out. Psychology Today [Internet]. 2017 Jan 7 [cited 2018 Jan 8]. Pieejams www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201701/how-push-yourself-work-out