Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Acu slimības

Cilvēki, kas slimo ar diabētu, saskaras ar palielinātu risku saslimt ar vairākām acu slimībām, ieskaitot diabētisko retinopātiju, kataraktu un glaukomu. Jebkura no šīm slimībām laika gaitā var izraisīt aklumu. Agrīna diagnoze ir būtiska, lai izvairītos no šīm slimībām vai samazinātu to risku.

Retinopātija - acu slimība, kas visizplatītākā ir starp cilvēkiem, kas slimo ar diabētu. To izraisa tīklenes asinsvadu bojājumi. Reizēm asinsvadi var piebriest un kļūt mitri. To sauc par neproliferatīvu jeb pamata retinopātiju.

Šīm vietām dzīstot, rodas rētas, tīklenes virsmā var izveidoties???(nenormalnije - eto nebutet podhodjasheje slovo) jauni asinsvadi. Tāpēc var pasliktināties redze un draudēt aklums. To sauc par poliferatīvo retinopātiju, kas var izraisīt daudz nopietnākas sekas. Diemžēl noteikts retinopātijas līmenis ir ierasts, īpaši cilvēkiem, kas ar diabētu slimo daudzus gadus. Taču labas glikozes līmeņa kontroles gadījumā tam nevajadzētu ietekmēt redzi.

Katarakta pārklāj acs virsmu. Bieži tā ir agrīna diabēta komplikācija. Ikgadēja acu pārbaude var palīdzēt konstatēt kataraktu agrāk nekā tā kļūst bīstama.

Glaukoma ir palielināts acs iekšējais spiediens. Tas var bojāt optisko nervu un izraisīt redzes zudumu. Glaukoma ir ļoti raksturīga cilvēkiem, kas slimo ar 2. tipa diabētu.

Kā samazināt acu slimību risku
Vairākas svarīgas darbības būtiski samazina risku saslimt ar acu slimībām, kas saistītas ar diabētu.

  • Kontrolējiet glikozes līmeni asinīs. Palielinoties vidējam glikozes līmenim asinīs, palielinās arī risks saslimt ar retinopātiju. Parasti, jo labāka ir glikozes līmeņa kontrole asinīs, jo lēnāka ir retinopātijas progresija. Laba kontrole samazina arī kataraktas varbūtību.
  • Samaziniet asins spiedienu. Liels asinsspiediens var palielināt risku saslimt ar retinopātiju.
  • Atmetiet smēķēšanu. Smēķēšana palielina kataraktas un daudzu citu ar diabētu saistītu komplikāciju iespējamību.
  • Katru gadu nopietni pārbaudiet acis. Cilvēki, kas slimo ar diabētiskajām acu slimībām, bieži nejūt simptomus vai sāpes agrīnā slimības stadijā. Veselības aprūpes speciālists var diagnosticēt retinopātiju vēl pirms redzes problēmu rašanās. padziļinātas acu pārbaudes laikā veselības aprūpes speciālists var pārbaudīt tīklenes asinsvadus. Jo agrīnāka ir retinopātijas diagnoze, jo lielāka iespēja novērst acu slimību progresēšanu.