Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Gadalaiku maiņa diabēta kontrolē 

 


Kā ikviens ar diabētu jūs pazīstat ikdienas cīņu, kas saistīta ar pienācīgu slimības kontroli. Uztura plānošana, nepieciešamība pēc fiziskās slodzes un cukura līmeņa asinīs kontrolēšana bieži kļūst par jūsu otro dabu, kad iemācāties, kā pielāgot dzīvesveidu tā, lai saglabātu cukura līmeni asinīs optimālajā diapazonā. Diemžēl gadalaiku maiņa var ielikt sprunguli riteņos, izjaucot šķietami labi sabalansēto dzīvi. Tālāk atrodama noderīga informācija, kā tikt galā ar gadalaiku maiņu un ko darīt, lai pārejas periodu padarītu vieglāku:

Saprast gadalaiku maiņu ir svarīgi

Pirms pamatīgi iedziļināmies šajā jautājums, ir svarīgi, lai saprotat, kā gadalaiku maiņa ietekmē diabēta kontroli. Kā cilvēks ar diabētu varbūt zināt, ka augstāka temperatūra jūs ietekmē vairāk nekā tos, kam šīs slimības nav. Tāpēc jūs varat pārkarst vai pat piedzīvot karstuma dūrienu. Kā cilvēks ar diabētu jūs varat arī zaudēt vairāk ūdens nekā vidusmēra cilvēks, tāpēc vasaras mēnešos draud briesmas arī no dehidratācijas.

Pieaugusī apkārtējās vides temperatūra var ietekmēt arī to, kā organisms pārstrādā insulīnu. Tas nozīmē, jums, iespējams, ir biežāk jāpārbauda cukura līmenis asinīs un attiecīgi jāpielāgo insulīna deva un/vai diēta. Pārrunājiet pārmaiņas, ko domājat veikt, ar savu veselības aprūpes speciālistu. Visbeidzot – gadalaiku maiņa var izsist no ierindas ikdienas paradumus. Tā var ietekmēt ēšanas grafiku un pat ēdienu izvēli, tas viss var radīt grūtības diabēta kontrolē. Par laimi, kad esat sapratis, kā gadalaiku maiņa var ietekmēt diabēta kontroli, jūs varat rīkoties, lai tiktu ar to galā. Atkarībā no gadalaika...

Diabēta kontroles padomi karstumā: Silta laika gudrības

Kā jau minēts, pavasara un vasaras temperatūras iestāšanās diabēta kontroles ziņā ar izsist organismu no ierindas. Ir veidi, kā neitralizēt karstumu un nodrošināt, lai arī vasaras mēnešos nezaudētu kontroli pār diabētu. Te tie ir nosaukti:
 
  • Ja karstumā nodarbojaties ar aktivitātēm ārā, noteikti regulāri pārbaudiet cukura līmeni asinīs. Ja konstatējat, ka cukura līmenis nav ideāls, atcerieties, ka augstāka temperatūra var mainīt to, kā organisms reaģē, izraisot cukura līmeņa paaugstināšanos, kad neesat to gaidījis. Pārrunājiet ar savu ārstu iespējamās izmaiņas medikamentos, kad vasaras mēnešos atrodaties ārā.
  • Ārā vienmēr velciet gaišas krāsas, vieglu un brīvu apģērbu. Tas palīdzēs saglabāt vēsumu.
  • Dzeriet daudz ūdens, arī tad, ja neesat izslāpis. Ir svarīgi arī izvairīties no noteiktiem dzērieniem, piemēram, sporta dzērieniem, kafijas, alkohola vai kofeīnu saturošiem dzērieniem, jo tie var paaugstināt cukura līmeni asinīs, kas jums ir vismazāk vajadzīgs.
  • Paturiet prātā, ka saules apdegums var palielināt cukura līmeni asinīs, tāpēc izvairieties no tā, valkājot cepuri un lietojot saules aizsargkrēmu.
  • Ja iespējams, izvairieties no atrašanās ārpus telpām dienas karstākajā laikā. Būt fiziski aktīvam vienalga ir svarīgi, bet labāk būs, ja vingrosiet vēsajās rīta vai vakara stundās, nevis dienas karstumā. Ja šajā laikā nevarat to ieplānot, īpaši karstās dienās mēģiniet fiziskās aktivitātes veikt telpās.
Neaizmirstiet par savām ierīcēm

Karstumā palielinātu slodzi izjūt ne tikai jūsu organisms, arī ierīces var izjust karstumu. Lai jūsu krājumi mūsu darba kārtībā arī vasaras mēnešos, paturiet prātā šos padomus/informāciju:
 
Nekad neatstājiet medikamentus/insulīnu vai diabēta ierīces karstā auto vai citā karstā vietā. 
 
  • Temperatūra var mainīt medikamentu efektivitāti.
  • Atstāts karstumā, insulīna sūknis, glikozes līmeņa monitors, teststrēmeles u.c. var sabojāties. 
  • Ja esat kustībā un jums jāņem ierīces līdzi, apsveriet aukstuma somas lietošanu. Noteikti NELIECIET insulīnu tieši uz ledus.
Arī vēsāks laiks var ietekmēt diabēta kontroli

Runājām par to, kā karsts laiks, kas iestājas līdz ar pavasari un vasaru, var radīt problēmas diabēta kontrolē. Tomēr arī vēss laiks var radīt problēmas. Piemēram, auksts laiks var sarežģīt fiziskās aktivitātes. Turklāt aukstajos mēnešos ir daudzi svētki, kas var radīt dažādas ar diētu saistītas problēmas. Par laimi, apzinoties kārdinājumus un ar aukstajiem mēnešiem saistītās grūtības un sagatavojot tam sevi, bieži vien var atrast veidus, kā apiet šīs problēmas.

Diabēta kontroles padomi aukstajos mēnešos

Te ir daži padomi par diabēta kontroli aukstajos mēnešos:
 
  • Saglabājiet fizisko aktivitāti arī tad, ja ārā ir auksts. Jūs varat trenēties telpās, sporta zālē, grupā, jebkur, lai tikai asinis cirkulē straujāk. Izdaloties endorfīniem, tas uzlabos arī garastāvokli, un jums kļūs siltāk – vismaz uz laiku.
  • Izstrādājiet plānu svētku vakariņām. Jūs zināt, ka priekšā ir liela ēšana ar daudziem kārdinošiem gardumiem. Izstrādājiet plānu. Nav nekādas vajadzības pilnībā atteikties no svētku kārumiem. Mērenība un regulāra cukura līmeņa kontrole ir galvenais, lai saglabātu cukura līmeni vajadzīgajā diapazonā. Kompensējiet saldumus, pielāgojot insulīna devu vai pēc pasākuma dodoties pastaigā.
  • Mēriet cukura līmeni asinīs arī tad, ja zemās temperatūras dēļ salst rokas. Lai kontrolētu diabētu, regulāra mērīšana ir ļoti svarīga, tāpēc neizlaidiet šo būtisko soli.
  • Nesaldējiet rokas un atrodiet kādu siltāku vietu, kur aiziet un izmērīt cukura līmeni asinīs. Pirms duršanas pirkstā, iespējams, būs nedaudz jāpamasē pirksti, lai veicinātu asinsriti.
  • Ja aukstā laikā iedalāties aktivitātēs ārpus telpām, turiet savu mērierīci un teststrēmeles zem drēbēm, lai tās pārāk neatdzistu.
  • Medikamentus un insulīnu glabājiet maciņā ar izolāciju, lai saglabātu tos piemērotā temperatūrā.
Kā jau zināt, diabēta kontrole ir nebeidzama insulīna devu pielāgošana, fizisko aktivitāšu līmeņa un diētas maiņa. Arī gadalaiku maiņu var pievienot kā vēl vienu faktoru, kas jāņem vērā. Par laimi, ievērojot iepriekšminētos noderīgos padomus, jūs būsiet gatavs ienirt dzīvē, lai kādi arī būtu laikapstākļi.
 
 

Avoti:
https://www.cdc.gov/features/diabetesheattravel/index.html

*Autori un tiesības
Uzrakstījusi Stefānija Sveima, “Roche Diabetes” darbiniece un diabēta kopienas locekle, “Roche” izmantošanai visā pasaulē.

 

Dalīties

Filed under: