Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Nieru slimības

Nieres ar miljoniem asinsvadu filtrē asinis un ar urīnu no ķermeņa izvada nevajadzīgās vielas. Diabēts var kaitēt šiem mazajiem asinsvadiem un apgrūtināt nieru darbu nevajadzīgo vielu izvadīšanā.

Tāpēc diabēts ir galvenais nieru darbības traucējumu cēlonis. Ap 30% cilvēkiem ar 1. tipa diabētu un 10%-40% ar 2. tipa diabētu ir nieru traucējumi jeb nefropārija.1

Smēķējot, nekontrolējot glikozes līmeni asinīs vai tad, ja ir augsts asinsspiediens, jūs saskaraties ar palielinātu nieru slimību risku. Palielināts risks saslimt ar nieru slimībām mēdz būt tad, ja ar nieru slimībām slimo jūsu ģimenes locekļi.

Kā konstatēt diabētisko nefropātiju

Lai arī nav agrīnu nieru traucējumu pazīmju, veselības aprūpes speciālists var jūs izmeklēt.

Veselības aprūpes speciālists var izmeklēt urīnu, vai tajā nav olbaltumvielu. Šādā analīzē var konstatēt angrīnas stadijas nefropātiju, kad ārstēšana var palēnināt vai pat apturēt slimības progresu. Ja jūs slimojat ar diabētu un jums ir no 12 līdz 70 gadiem, urīna olbaltumvielas būtu jāpārbauda vismaz reizi gadā.2

Prevencija un aizsardzība

  • Uzturiet glikozes līmeni asinīs normas robežās. Pārrunājiet pieļaujamās robežas ar veselības aprūpes speciālistu.
  • Ja jums ir augsts asinsspiediens, samaziniet to. Pārrunājiet sava normālā asinsspiediena robežas un ārstēšanas veidus ar veselības aprūpes speciālistu. Tādas zāles kā AKF inhibitori var arī efektīvi samazināt asinsspiedienu un aizsargāt nieres.
  • Samaziniet olbaltumvielu līmeni urīnā. Ja jūsu urīnā ir olbaltumvielas, ar veselības aprūpes speciālistu pārrunājiet, kā to ārstēt - ar zālēm vai olbaltumvielu ierobežošanu pārtikā.
  • Atmetiet smēķēšanu. Smēķēšana palielina nieru bojājumu risku.

1. Nacionālais nieru fonds. „Diabetes and kidney disease". Atrodams: http://www.kidney.org/atoz/atozItem.cfm?id=37 . Dati ņemti 2008. g. 16. oktobrī.
2. Nacionālais nieru fonds. „Microalbuminuria in diabetic kidney disease". Atrodams: http://www.kidney.org/news/newsroom/fs_new/microalbindbkd.cfm . Dati ņemti 2008. g. 16. oktobrī.