Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kad diabēts krīt uz acīm

Tas nav mīts: diabēts patiešām var ietekmēt acu veselību. Glikozes līmenis asinīs, holesterīna līmenis un asinsspiediens ir faktori, kas ilgtermiņā var nodarīt nopietnu kaitējumu un sliktākajā gadījumā pat izraisīt aklumu. Tāpēc ir ļoti svarīgi par šo jautājumu runāt un koncentrēties uz profilaksi. Te būs īss pārskats, kas palīdzēs saprast kopējo situāciju.

Glaukoma

Glaukoma rodas, ja palielinās acs iekšējais spiediens, kas izraisa redzes nerva un asinsvadu bojājumus. Šī slimība izraisa pakāpenisku redzes zudumu, sākot ar perifēro redzi, un, ja netiek ārstēta, var novest pie akluma. Glaukomas sakarā galvenās bažas rada tas, kas bieži vien tai gadiem nav simptomu.

 

Katarakta

 

Katarakta bieži ir saistīta ar vecumu, bet diabēta ietekmē tā var parādīties daudz agrāk un attīstīties ātrāk. Katarakta ir pilnīgs vai daļējs acs lēcas apduļķojums, kas noved pie progresējoša redzes zuduma un tādiem simptomiem kā jutīgums pret gaismu un neskaidra, izplūdusi redze.

 

Diabētiskā retinopātija

 

Apmēram 2 miljoni kanādiešu – vairums no tiem, kam ir diabēta diagnoze – kādā brīdī cieš no kādas diabētiskās retinopātijas formas. Ar šo jēdzienu tiek apzīmēti visi diabēta izraisītie tīklenes bojājumi.

 

Agrīnās stadijās, ko sauc par neproliferatīvo retinopātiju jeb fona retinopātiju, vājinās tīklenes asinsvadi, tas izraisa nelielus asinsizplūdumus acī, un rodas tūska un redzes traucējumi.

 

Ja traucējumi netiek ārstēti, tie pamazām pāriet proliferatīvajā retinopātijā. Asinsritei pasliktinoties, daļai tīklenes asinsvadu trūkst skābekļa, un tie iet bojā. Veidojas jauni asinsvadi, bet tie ir nepilnvērtīgi un ārkārtīgi trausli. Tie viegli plīst, asinis nokļūst tīklenē un stiklveida ķermenī, tas izraisa saasiņojumus un redzes pasliktināšanos. Tas notiek ik pa laikam gadu no gada, pamazām izraisot aklumu. Bez redzes zuduma parādās tādi simptomi kā zvaigznītes vai tumšie punkti, kā arī grūtības atšķirt krāsas.

 

Makulas tūska

 

Makulas tūska ir retinopātijas komplikācija, kuras cēlonis ir makulas (tīklenes daļas, kas atbild par skaidru centrālo redzi) sabiezējums. Puse no cilvēkiem ar proliferatīvo retinopātiju cieš arī no makulas tūskas.

 

Riska faktori

 

Neskaitot diabētu, saasināt acu problēmas var arī augsts asinsspiediens, grūtniecība, hiperglikēmija un augsts holesterīna līmenis.

 

Profilakse

 

Acu slimības var smagi ietekmēt dzīvi, bet par laimi visbiežāk tās var novērst vai ārstēt ar atbilstošiem līdzekļiem:

 

Reizi gadā apmeklējiet acu ārstu, lai konstatētu agrīnas glaukomas, kataraktas, retinopātijas un makulas tūskas pazīmes.

Regulāri apmeklējiet ārstu un ievērojiet terapijas plānu (uzturs, fiziskā slodze, medikamenti u.tml.).

Saglabājiet optimālu glikozes līmeni asinīs. Tas pats attiecas uz asinsspiedienu un holesterīnu.

Kontrolējiet A1c analīžu rezultātus (glikozes līmenis asinīs pēdējo divu vai trīs mēnešu laikā). Ideāli, ja rādījums būtu 7,0 vai zemāks, bet jūsu mērķis var būt citāds atbilstoši veselības aprūpes speciālista ieteikumiem.

Kam ir jāpārbauda acis?

 

Visiem ar 1. tipa diabētu no 15 gadu vecuma vai 5 gadus pēc diagnozes.

Visiem ar 2. tipa diabētu, tiklīdz viņiem tiek noteikta šāda diagnoze.

Visām sievietēm ar 1. vai 2. tipa diabētu pirms grūtniecības. Pēc tam ieteicams pārbaudīt acis reizi gadā.

Tā kā daudzas acu problēmas sākumā norisinās bez simptomiem, lai sargātu acu veselību, jūsu labākais draugs ir profilakse – turpiniet redzēt dzīvi vislabākajā gaismā.

Atsauces:

American Diabetes Association (n.d). Eye Complications. Izgūts no: https://www.diabetes.org/living-with-diabetes/complications/eye-complica.... Piekļūts 2020. gada 10. augustā.

 

Canadian Diabetes Association (n.d). Eye Damage and diabetes (Diabetic Retinopathy). Izgūts no: https://www.diabetes.ca/managing-my-diabetes/preventing-complications/ey.... Piekļūts 2020. gada 10. augustā.

 

Canadian Association of Optometrists (n.d). The Link Between Diabetes and Your Eyes. Izgūts no: https://opto.ca/health-library/the-link-between-diabetes-and-your-eyes. Piekļūts 2020. gada 10. augustā.

 

Diabetes Québec (n.d). Le diabète et la santé des yeux. Izgūts no: http://www.diabete.qc.ca/medias/upload/files/depliant_sante%20des%20yeux.... Piekļūts 2020. gada 10. augustā.

 

Diabetes Québec (2014). Diabetes and the Eye. Izgūts no: http://www.diabete.qc.ca/en/understand-diabetes/all-about-diabetes/compl.... Piekļūts 2020. gada 10. augustā.

 

WebMD (2019). Can Diabetes Affect Your Eyes. Izgūts no: https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-eye-problems. Piekļūts 2020. gada 10. augustā.

Dalīties

Filed under: