Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Diabēta kontrole ar fiziskām aktivitātēm

 


Cilvēkiem ar diabētu ārsti, medmāsas un citi veselības aprūpes speciālisti stāsta par fizisko aktivitāšu labvēlīgo ietekmi uz slimības kontroli. Galvenā doma ir tāda, ka kustēšanās uzlabo vispārējo fizisko stāvokli, turklāt palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs. Bet tad, ja jau krietnu laiku neesat pievērsies nekādām īpašām fiziskajām aktivitātēm, var būt grūti atrast motivāciju atsākt kustēties.

Pasaules veselības diena ir laba iespēja izpētīt iespējas kontrolēt diabētu ar fiziskajām aktivitātēm. Pasaules Veselības organizācija Pasaules veselības dienu izveidoja 1950. gadā, tās mērķis bija palielināt sabiedrības informētību par dažādām veselības problēmām, tostarp diabētu. 

Fizisko aktivitāšu labvēlīgā ietekme uz cilvēkiem ar diabētu

Ja cilvēki ar diabētu regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, asins cukura līmeņa kontrolei ir tendence uzlaboties, informē Diabetes.co.uk, jo muskuļi patērē vairāk cukura tad, ja ir aktīvi. Fiziskās aktivitātes uzlabo imūnsistēmu, palīdzot saglabāt veselību. Regulāras fiziskās aktivitātes ir nozīmīgas, lai izvairītos no sirds slimībām, insulta, vēža un citām slimībām.

Fiziskā slodze samazina arī stresa līmeni un depresijas risku, atzīmē Diabetes.co.uk. Šie ir divi riska faktori, kas var novest cilvēkus pie pārēšanās un pieņemšanās svarā. Atcerieties, ka AK* Nacionālais veselības dienests saka, ka regulāra fiziskā slodze nozīmē 150 minūtes vidējas intensitātes aerobu aktivitāšu nedēļā. Tās ietver sporta spēles, soļošanu ātrā tempā vai skriešanu, riteņbraukšanu vai airēšanu.

Katram gadījumam konsultējieties ar savu ārstu par insulīna daudzuma pielāgošanu vai citiem medikamentiem, pirms sākat jaunas fiziskās aktivitātes.


Ieteikumi, kā saglabāt motivāciju fizisko aktivitāšu programmas ievērošanai.

Ja kopš skolas laikiem neesat spēlējis sporta spēlēs vai veselu mūžību neesat spēris kāju sporta zālē, pat neceriet uzreiz pievērsties ļoti intensīvai sporta programmai. Sāciet lēnām un veidojiet savu fizisko aktivitāšu līmeni pamazām, lai nezaudētu dūšu.

Piemēram, ja skriešanas trenažieris mājās no nelietošanas ir pārklājies ar putekļiem, vispirms  par mērķi izvirziet īsus treniņus, kamēr pļāpājat ar draugiem, klausāties mūziku vai skatāties video.
Ir daudz iespēju palīdzēt jums saglabāt motivāciju un ievērot jauno fizisko aktivitāšu programmu:

Radiet vajadzību atskaitīties: Pastāstiet citiem cilvēkiem par saviem fizisko aktivitāšu plāniem, tad var kļūt grūtāk atteikties no tiem. Jo jūs negribēsiet atzīt draugiem (tiešsaistē vai bezsaistē), ka esat izlaidis treniņu. Pierakstieties svara zaudēšanas atbalsta grupā ar regulārām tikšanās reizēm, kur sveras, tas ir vēl viens veids, kā uzturēt vajadzību atskaitīties.

Lietojiet pedometru: Kontrolējot, cik soļu katru dienu nostaigājat, ir vieglāk nodrošināt ikdienas aktivitāšu mērķu sasniegšanu. Amerikas Diabēta asociācija iesaka sākumā dažas dienas skaitīt dienā ierasti nostaigāto soļu skaitu. Pēc tam otrajā nedēļā palielināt laika daudzumu no 10 minūtēm līdz 18 minūtēm un soļu skaitu no 1 000 līdz 1 800. Līdz 11. nedēļai jūs varētu būt ticis līdz apmēram 6 000 soļiem dienā vai vairāk.

Sportojiet kopā ar draugiem vai ģimeni: Jums būs iespēja socializēties un sekot līdzi savu mīļo dzīvei. Ja partneris gaida, tas ir stimuls sportot pat tad, ja ir slinkums.

Dodiet sev uzdevumus, lai palielinātu aktivitāti: Novietojiet mašīnu stāvlaukuma tālākajā galā vai izkāpiet no sabiedriskā transporta dažas pieturas pirms sava galamērķa un atlikušo ceļu ejiet kājām.

Izmantojiet pusdienu pārtraukumus: Ja jums pusdienlaikā ir brīva stunda, pirmās 30 minūtes izmantojiet pastaigai kopā ar kolēģiem, pēc tam paēdiet no mājām līdzpaņemto ēdienu.

Iestatiet atgādinājumus: Izmantojiet modinātājpulksteni vai kalendāru viedtālrunī, lai katru dienu atgādinātu sev, ka laiks fiziskajām aktivitātēm.


Kustieties, lai iegūtu labāku formu, jau šodien

Neatkarīgi no jūsu pašreizējā aktivitāšu līmeņa un formas, kādā esat, tagad ir vienīgais īstais laiks, lai sāktu kustēties regulārāk. Pasaules veselības dienas svinēšana 7. aprīlī jums var būt labs iemesls sākt jaunu fizisko aktivitāšu programmu. Varat būt drošs, ka jutīsieties labāk, kad būsiet palielinājis aktivitātes līmeni, papildu ieguvums būs redzēt, kā uzlabojas cukura līmenis asinīs.

Iesācējiem jāpatur prātā, ka labāk ir sākt lēnām, ar aizvien garākām pastaigām , nevis uzreiz mēģināt noskriet maratonu. Un atcerieties, ja pēdējā laikā jums ir bijis samērā mazkustīgs dzīvesveids, būtu labi konsultēties ar ģimenes ārstu, lai noteiktu jums piemērotāko fizisko aktivitāšu apjomu.

Kad zaudēsiet svaru un būsiet labākā formā, jums varbūt būs jākonsultējas ar savu ārstu par šobrīd cukura līmeņa kontrolei izmantoto medikamentu devu samazināšanu. 

Atcerieties, ka diabēts ir tikai daļa no tā, kas esat. Pievienojieties mums šīgada Pasaules veselības dienā un apņemieties vairāk kustēties un domāt par savu veselību.

 

Dalīties

Filed under: