Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Patiesība par bailēm

Atbilstoši Dr. Bila Polonska teiktajam jūsu domas un sajūtas ir slēptie faktori jūsu diabēta aprūpē. Dr. Bils Polonskis ir diabēta sabiedrības atbalstītājs un eksperts jautājumos, kas saistīti ar diabēta emocionālo pusi. Ja jūs jūtaties nomākts(-ta), jūtat bailes vai neesat pārliecināts(-ta) par nākotni, vai esat tik pārņemts(-ta), ka tas traucē jūsu pašaprūpei, šīs sajūtas var būt tikpat būtiskas jūsu aprūpei kā pareiza ēšana, medikamentu uzņemšana un cukura līmeņa asinīs uzraudzība. 
 
Pajautājiet sev: Kas mani visvairāk satrauc par diabētu? Vai es zinu visus faktus vai es vienkārši pieņemu, ka notiks ļaunākais? Vai es baidos ieviest pozitīvas izmaiņas? Vai es izliekos, ka mans diabēts neeksistē? Vai mana sliktā sajūta parādās tad, kad mani cukura rādītāji ir augsti, vai es spīdzinu sevi, jo gribu būt perfekts(-a)?
 
Ja uz jebkuru no jautājumiem atbildējāt apstiprinoši, laipni lūdzam klubiņā! Daudzi cilvēki jūtas līdzīgi. Taču patiesībā ar labu aprūpi jūs varat nodzīvot ilgu un veselīgu dzīvi. Lielākā daļa ilgtermiņa komplikāciju ir pārvaramas ar regulāru medicīnisku aprūpi un labu pašaprūpi, ieskaitot regulāru cukura līmeņa asinīs uzraudzību.
 
Vai neesat drošs(-a), ar ko sākt? Izstāstiet par savām sajūtām savai diabēta atbalsta personai vai ārstam – viņi jums palīdzēs. Baiļu un nolieguma pārvarēšana un atvadīšanās no vainas sajūtas palīdzēs jums justies pozitīvāk un cerīgāk par nākotni.
 
Baiļu pārvarēšana
Cīnieties pret bailēm ar zināšanām. Uzziniet visu no sava ārsta vai iesaistieties diabēta apmācību kursā.
Uzziniet patiesību! Jautājiet savam ārstam, cik lielas ir iespējas, ka jūs saskarsieties ar komplikācijām, un kā jūs varat novērst šos riskus.
Vai uztraucaties par hipoglikēmiju? (Grains Flins par cukura līmeņa tramplīnu zin, par ko runā.) Aprunājieties ar ārstu par risinājumiem, kas varētu palīdzēt. 
Rīkojieties atbildīgi! Jūs esat pats(-i) sev priekšnieks(-ce). Jūsu pašaprūpe var radīt būtiskas jūsu veselības izmaiņas. 
 
Cīņa pret noliegumu
Uzziniet faktus. Apmeklējiet izglītojošu diabēta kursu vai atbalsta grupu. Tas var palīdzēt jums pieņemt, ka diabēts ir nopietna slimība, kas var jums kaitēt, ja netiek pietiekami uzraudzīta, pat ja jūs jūtaties labi.
Uzziniet visu par savu veselības stāvokli. Regulāri apmeklējiet ārstu, veiciet visas ieteiktās pārbaudes, tajā skaitā HbA1C, asinsspiediena un holesterīna pārbaudi, un uzziniet, ko nozīmē iegūtie rezultāti.
Nedariet to viens(-a) pats(-i). Dalieties savās domās un sajūtās ar draugu. Lūdziet atbalstu, lai jūsu pašaprūpe atbilstu faktiskajai situācijai. 
Vainas sajūtas izslēgšana
Jūs neesat vainīgs(-a), ka jums ir diabēts. Jaunākajos pētījumos norādīts, ka 2. tipa diabētam, iespējams, ir ģenētiska izcelsme. Ja jums ir 1. tipa diabēts, jūs nevarējāt neko izdarīt, lai no tā izvairītos. Vēl jo vairāk – vainas sajūta par jūsu diabētu var radīt vairāk kaitējuma nekā labuma.
Saglabājiet saprātīgas cerības. Netiecieties pēc perfekta ēšanas, treniņu plāna vai ideāliem cukura līmeņa pārbaužu rezultātiem. Izvirziet reālistiskus mērķus un strādājiet kopā ar jūsu veselības aprūpes komandu, lai tos sasniegtu.
 
Domājiet perspektīvā! Nepārmetiet sev, ja jūs dažkārt neizpildāt plānoto. Paslavējiet sevi par pozitīvajiem pašaprūpes rezultātiem.

Avots:
Polonsky WH. The emotional side of diabetes: 10 things you need to know [Internets]. Biheiviorālā diabēta institūts. Sandjego, Kalifornija. 2. izdevums [citēts 2018. gada 5. janvārī]. Pieejams:http://www.wadepage.org/files/file/2010annualMtg/brochure-Diabetes-10-Th...
Winter S and Pletcher P. Is type 2 diabetes caused by genetics [Internets]? Type 2 diabetes and genetics. Healthline. 2014. gada 15. septembris; medicīniski pārbaudīts 2016. gada 21. novembrī [citēts 2018. gada 22. februārī]. Pieejams:https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/genetics. 
Orenstein B and Shah M. 6 ways to banish type 2 diabetes guilt [Internets]. Everyday Health. 2017. gada 11. aprīlis [citēts 2018. gada 22. februārī]. Pieejams:https://www.everydayhealth.com/hs/type-2-diabetes-guide-health
y-habits/banish-type-2-diabetes-guilt/.