Diabēts un insulīna sūkņi
Ja esat noguris no ikdienas insulīna injekcijām, jums var būt labi piemērots insulīna sūknis. Lai arī cilvēki reizēm uztraucas, ja nevēlas visu laiku būt “piestiprināti” pie kaut kā, daudzi uzskata, ka sūknis dod lielāku brīvību nekā daudzas injekcijas katru dienu.1
Turklāt ir pierādīts, ka insulīna sūkņa lietošana palīdz pieaugušajiem un pat maziem bērniem labāk kontrolēt cukura līmeni asinīs.1,2
Sūknis var palīdzēt jums baudīt:1,2
- Brīvākas ēdienreizes — insulīns tiek pielāgots reāli apēstajam, nevis ēdienreizes tiek plānotas atbilstoši ievadītajam insulīnam.
- Vēlu celšanos – vairs nekāda agra celšanās, lai veiktu injekcijas vai paēstu, vai uztraukums par paaugstinātu cukura līmeni no rīta, kas ir pazīstams kā ausmas fenomens
- Spontānu dzīvi – vēlas ēdienreizes, sanākšanas reizes un negaidītas aktivitātes neliek zaudēt kontroli
- Mazākas cukura līmeņa svārstības – vairs nekādu aizmirstu injekciju, samazināts nopietni pazemināta cukura līmeņa risks
Dabiskāka insulīna ievadīšana
Insulīna sūknis palīdz kontrolēt cukura līmeni asinīs, ievadot insulīnu, tuvāk atdarinot vesela aizkuņģa dziedzera darbību.
- Visu dienu un nakti tiek ievadītas nelielas ātrās iedarbības insulīna devas, līdzīgi kā insulīnu izdala vesels aizkuņģa dziedzeris. Šo bazālo insulīnu var pielāgot tā, lai tas atbilstu dienas laikā mainīgajām vajadzībām.
- Lielākas insulīna devas, kas pazīstamas kā bolus devas, tiek ievadītas ēdienreizēs un uzkodu reizēs, lai kompensētu apēstos ogļhidrātus. Bolus devu var izmantot arī, lai palīdzētu paaugstinātam cukura līmenim atgriezties mērķa diapazonā.
Kopā šīs devas ļauj baudīt lielāku ēšanas, aktivitāšu un miega brīvību, palīdzot noturēt glikozes līmeni asinīs tuvāk normai.1
Uzticama glikozes līmeņa kontrole
Ir pierādīts, ka salīdzinājumā ar injekcijām insulīna sūkņa terapija uzlabo glikozes līmeņa kontroli,3 kas savukārt ievērojami samazina vai novērš ilgtermiņa diabēta komplikācijas, tādas kā problēmas ar acīm, nervu bojājumus un sirds slimības.1 Plus – īstermiņā labāka kontrole var nozīmēt vairāk enerģijas un mazāk garastāvokļa maiņu katru dienu.4
Protams, pat ar insulīna sūkni jums jābūt gatavībā. Sūkņa lietošana nenozīmē, ka var pārtraukt mērīt glikozes līmeni vai veselīgi ēst, bet tā var iemest dzīvē vairāk kontroles un elastības.
Kā darbojas insulīna sūknis
Līdzīgi kā aizkuņģa dziedzeris cilvēkam bez diabēta insulīna sūknis regulāri izdala nelielu daudzumu insulīna – 24 stundas diennaktī –, kā arī papildu insulīnu maltītes laikā. Mērķis to atdarināt ir arī insulīna ikdienas injekciju terapijai, nodrošinot ilgas iedarbības insulīnu visai dienai, kā arī ātras iedarbības insulīna bolus devas ēdienreizēs.
Insulīna sūkņa terapija iet vēl tālāk, nodrošinot bazālo insulīna daudzumu, kas vēl labāk atbilst organisma vajadzībām visas dienas garumā. Ēdienreizēm insulīna bolus devas var precīzi aprēķināt atbilstoši tā brīža glikozes līmenim asinīs, sistēmā jau esošajam insulīnam un apēsto ogļhidrātu daudzumam.
Arī bazālo insulīnu var regulēt, lai pielāgotu aktivitātes līmenim vai gadījumam, ja glikozes līmeni ietekmē slimība, stress vai menstruācijas. Bolus devu var izmantot arī, lai palīdzētu paaugstinātam cukura līmenim atgriezties mērķa diapazonā.
Insulīna sūkņa pievienošana
Sūknī ir insulīna rezervuārs, un tas ir pievienots jūsu ķermenim ar lokanu caurulīti. Caurulīte ir pievienota infūzijas komplektam – mazai adatiņai jeb kanulai, kas tiek fiksēta ar nelielu plastmasas korpusu plāksteri. Kanula var būt izgatavota no lokana materiāla vai nerūsējošā tērauda, tā ir pieejama dažādos garumos, un to var ievietot dažādos leņķos atbilstoši ķermeņa īpatnībām un gaumei.
Kā ievietot kanulu un insulīna sūkni
Kanulu var ievietot tur, kur tā netraucēs apģērbam vai ikdienas darbībām, piemēram, uz vēdera, augšstilba vai dibena, parasti tā ir jānomaina pēc 2 vai 3 dienām.
Pašu sūkni var piestiprināt pie jostas, ielikt kabatā vai krūšturī. Ir nopērkami pat īpaši aksesuāri, lai piestiprinātu sūkni pie augšstilba vai augšdelma zem apģērba.
Atsauces:
- Phillip M, Battelino T, Rodriguez H, Danne T, Kaufman F. Use of insulin pump therapy in the pediatric age-group. Diabetes Care. 2007;30(6):549-554. Pieejams: http://care.diabetesjournals.org/content/30/6/1653.full. Piekļūts 2016. gada 4. aprīlī.
- American Diabetes Association. Advantages of using an insulin pump. Pieejams: http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/medicati.... Piekļūts 2016. gada 4. aprīlī.
- Johnson RJ, Cooper MN, Jones TW, Davis EA. Long-term outcome of insulin pump therapy in children with type 1 diabetes assessed in a large population-based case—control study. Diabetologia. 2013;56:2392-2400. Pieejams: http://www.diabetologia-journal.org/files/Johnson.pdf. Piekļūts 2016. gada 4. aprīlī.
- Polonsky WH. Diabetes Burnout: What to Do When You Can't Take It Anymore. Alexandria, VA: American Diabetes Association; 1999.