Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kā izskaidrot diabētu kādam no malas

Pasaulē vairāk nekā 422 miljoniem cilvēku ir diabēts.1 Bet daudziem ir grūti pastāstīt draugiem un ģimenei par diabētu un tā ietekmi uz viņu dzīvi. Vairums cilvēku ir dzirdējuši par diabētu, bet var nesaprast, kā tas ietekmē ikdienas dzīvi.

Jūs izvēlaties laiku, kad runāt ar apkārtējiem par diabētu. Bet diabēta izskaidrošana var palīdzēt viņiem saprast, kā jūs var atbalstīt. Te būs daži no ikdienišķiem jautājumiem, ko cilvēki var uzdot par diabētu, un iespējamās atbildes uz tiem.

 

Kura tipa diabēts jums ir?

Daudzi cilvēki nezina atšķirību starp 1. un 2. tipa diabētu. Abi diabēta tipi nozīmē, ka mums asinīs ir pārāk daudz cukura. Skaidrojot abus diabēta tipus, ir derīgi vērst uzmanību uz atšķirībām.2

 

1. tipa diabēts

2. tipa diabēts

Kas notiek?

Jūsu organisms uzbrūk aizkuņģa dziedzera šūnām. Tāpēc tās nespēj izstrādāt insulīnu, hormonu, kas palīdz kontrolēt organisma cukura līmeni asinīs.

Jūsu organisms neizstrādā pietiekami daudz insulīna hormona vai arī tas izstrādā insulīnu, bet tas nedarbojas pareizi.

Riska faktori

Neviens nezina, kas izraisa 1. tipa diabētu.

Ir lietas, kuru dēļ jūs nonākat 2. tipa diabēta riska grupā. Tostarp tautība un ģenētika.

Kontrole

Lai kontrolētu cukura līmeni asinīs, tiek lietots insulīns.

Cukura līmeni asinīs var kontrolēt ar diētas, fiziskās slodzes un medikamentu kombināciju. Reizēm arī cilvēki ar 2. tipa diabētu lieto insulīnu.

 

Kā kontrolē diabētu?

Tuvinieki var interesēties par to, kā jūs kontrolējat diabētu. Paskaidrojiet, ka jūs tiekat galā ar nelielu palīdzību. Lai kontrolētu cukura līmeni, jūs droši vien izmantojat cukura līmeņa mērierīci, medikamentus un dzīvesveida maiņu.

Cukura līmeņa mērierīce palīdz sekot līdzi cukura līmenim asinīs. Lai izmantotu cukura līmeņa mērierīci, jūs iedurat pirkstā, uzklājat asins paraugu uz teststrēmeles, un mērierīce parāda cukura līmeņa vērtību. Ja jūs kontrolējat cukura līmeni ar diētu un fizisko slodzi vai lietojat medikamentus perorāli, cukura līmeni varat pārbaudīt reizi dienā.

Ja diabēta dēļ lietojat insulīnu, cukura līmenis asinīs ir jāmēra daudzas reizes dienā. Ja lietojat insulīnu, jums ir jāizmanto adata vai insulīna pildspalva, lai ievadītu insulīnu organismā. Ātras iedarbības insulīns var tikt lietots daudzas reizes dienā, kad ēdat, ilgas iedarbības insulīns tiek ievadīts reizi dienā.

 

Kādu ēdienu jūs drīkstat ēst?

Ja ir diabēts, atslēgas vārds ēšanā ir mērenība. Tas nozīmē nodrošināt ēdienreizē olbaltumvielu, tauku, dārzeņu un augļu, cietes līdzsvaru.3 Daudzi cilvēki domā, ka jūs nedrīkstat lietot ogļhidrātus jeb cukuru. Tā nav taisnība.

Daži ogļhidrātu tipi, piemēram pilngraudu produkti, dārzeņi un augļi, ir labāki par pārējiem. Jā, jums droši vien ir jāskaita ogļhidrāti, arī porciju izmērs ir svarīgs.

Ja ir diabēts, ēšanā vienmēr ir vajadzīgs līdzsvars. Ja apēdat pārāk maz un lietojat diabēta medikamentus, cukura līmenis asinīs var kļūt pārāk zems. Pārāk daudz ēdiena vai pārāk daudz noteikta veida ēdiena var pārāk paaugstināt cukura līmeni asinīs.

Ir derīgi palīdzēt citiem saprast, ka diabēts nenozīmē, ka nevarat baudīt ēdienu, kas jums garšo. Bet tas tikai nozīmē, ka jums jāievēro veselīga diēta – kaut kas, ka nāktu par labu ikvienam.

 

Kā diabēts ietekmē randiņus un seksu?

Ja jūs sākat ar kādu tikties, būtu labi, ja viņš zinātu, ka jums ir diabēts. Var gadīties, ka randiņa laikā cukura līmenis kļūst pārāk zems. Ja otrs nezinās, ka jums ir diabēts, viņš nezinās, ko darīt, lai jums palīdzētu.

Randiņi bieži nozīmē iešanu uz vietām, kur pasniedz alkoholu, bet pazemināta cukura līmeņa pazīmes var līdzināties dzēruma pazīmēm. Arī alkohols var ietekmēt cukura līmeni. Pastāstiet savam partnerim, ka jums ir diabēts un kādas ir pazemināta cukura līmeņa pazīmes, un viņš vajadzības gadījumā varēs rīkoties.

Ja jūs plānojat ar kādu intīmas attiecības, informēt par diabētu ir vēl svarīgāk. Dzimumakts ir fiziskās slodzes veids un var izraisīt cukura līmeņa pazemināšanos. Ja jums ir 1. tipa diabēts un lietojat insulīna sūkni, jūs varētu vēlēties sagatavot tam partneri.

Diabēts var izraisīt arī nervu problēmas, kas sievietēm var izpausties kā maksts sausums vai paaugstināts jutīgums un vīriešiem kā erektilā disfunkcija.4 Tam ir pieejama ārstēšana, tomēr jūs varētu vēlēties būt atklāts ar partneri.

 

Biežākie jautājumi, no kā izvairīties

Reizēm cilvēki uzdod jautājumus vai izsaka piezīmes, kas var izraisīt jūsos neapmierinātību. Kad jūs pastāstāt kādam, ka jums ir diabēts, paskaidrojiet viņam, ka vēlētos izvairīties no šiem jautājumiem vai komentāriem.

  • „Vai jums to vajadzētu ēst?” Viņiem ir jāsaprot, ka jūs vēl aizvien varat baudīt savu iecienīto ēdienu un ka jums ir plāns, kā kontrolēt cukura līmeni asinīs.
  • „Tas nesatur cukuru, tātad jūs varat to ēst.” Tā ne vienmēr ir taisnība. Reizēm šīs „bez cukura” un „maz ogļhidrātu” etiķetes slēpj citas lietas, kas ietekmē cukura līmeni.
  • „Tajā ir maz cukura, tātad jums der.” Patiesībā arī tad, ja ēdienā ir maz cukura, tas var saturēt ogļhidrātus, kas ietekmē cukura līmeni asinīs.
  • „Bet jūs esat tik aktīvs un vesels.” Ir pilnīgi iespējams būt ļoti aktīvam un veselam, ja ir diabēts. Diabēts nenozīmē, ka esat veselības ziņā kaut ko darījis nepareizi.

Dalīties

Filed under: