Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Diabēts un menstruācijas – sasodīta ķēpa

Meitenes! Vai ikmēneša cikls regulāri izjauc cukura līmeni asinīs? Mums, dāmām, reizēm nav viegli

Pie daudzajām lietām, kas var ietekmēt cukura līmeni asinīs, mēs varam pievienot arī sieviešu ikmēneša menstruālo ciklu, kas var padarīt cukura līmeņa regulēšanu īpaši izaicinošu.

Īss atgādinājums: menstruālais cikls sākas menstruāciju pirmajā dienā un beidzas līdz ar nākamajām mēnešreizēm. Ja viss rit gludi, šis process atkārtojas ik pēc 21–31 dienām.

 

Pie cukura līmeņa svārstībām menstruāciju laikā ir vainīgi hormoni.

Menstruālais cikls sastāv no divām fāzēm – estrogēna fāzes un progesterona fāzes, tās abas ietekmē jutību pret insulīnu. Protams, iesaistīti ir daudzi hormoni, bet tieši dzimumhormoni estrogēns un progesterons ir grēkāži, kas atbild par ikmēneša asiņošanu.

Dažas dienas pirms menstruāciju sākuma šo abu hormonu koncentrācija ir augstāka nekā parasti (t.i., otrajā fāzē), to var manīt arī paaugstināta cukura līmeņa dēļ. It kā nepietiktu jau ar to, ka jācīnās ar PMS, palielinātu aizkaitināmību, izsalkumu un garastāvokļa maiņām. Protams, tajā visā jāiesaistās arī diabētam.

Samazinātā jutība pret insulīnu katra cilvēka cukura līmeni ietekmē atšķirīgi. Personiski es novēroju augstāku cukura līmeni vai spēcīgāku insulīna rezistenci apmēram 3–5 dienas pirms mēnešreižu sākuma.

 

Ikmēneša cikla un diabēta saistība bieži tiek novērtēta par zemu.

Ja godīgi, cik daudz atbalsta jūs saņemat no savas veselības aprūpes komandas, ja runa ir par cukura līmeņa kontroli pirms un menstruācijām un to laikā? Vai, runājot par insulīna daudzuma regulēšanu, kāds no viņiem ir jautājis, kurā cikla fāzē esat? Bet vajadzētu!

 

Attieksmes starp menstruācijām un cukura līmeņa svārstībām ir zināmas jau sen

Saistība starp menstruācijām un cukura līmeņa metabolismu ir zināma jau gadu desmitiem. Precīzāk – kopš 20. gs. četrdesmitajiem gadiem, kad pētnieks H.I. Krēmers Kanādas Medicīnas asociācijas žurnālā (Canadian Medical Association Journal) dalījās savos secinājumos par attieksmēm starp ikmēneša ciklu un cukura līmeņa svārstībām.

Tad kāpēc tik maz runā un māca par to? Vai mums nevajadzētu to sagaidīt kā standarta diabēta apmācību un parastu lietu, kas tiek ņemta vērā, pielāgojot terapiju?

Pasaulē ir gandrīz 200 miljoni sieviešu ar diabētu. Un tā nu tas ir, ka sievietēm ir menstruācijas. Sievietes ar diabētu arī biežāk nekā sievietes bez diabēta skar policistisku olnīcu sindroms (PCOS). Mēdz būt arī, piemēram, neregulāra asiņošana, sāpīgas mēnešreizes, ļoti spēcīgas un / vai ilgas mēnešreizes, kā arī ādas problēmas.

 

Cikla dokumentēšana palīdz sagatavoties

Protams, nevienam no mums nepatīk slikts cukura līmenis asinīs. Par laimi menstruāciju ritms katru mēnesi nav pārāk pārsteidzošs. Tomēr ir vērts sekot līdzi ciklam, lai jūs vienmēr būtu labi sagatavota.

Es personiski visiem saviem cukura līmeņa datiem sekoju līdzi mySugr lietotnē, menstruāciju laikā es tos reģistrēju attiecīgajā dienā (sk. foto). Pievienojot papildu informāciju, es varu daudz labāk saprast lielu daļu no negaidītajām cukura līmeņa svārstībām vai varu nekavējoties izskaidrot savam endokrinologam, kā radušās nobīdes no parastā cukura līmeņa. Es izmantoju arī Clue cikla lietotni, kas citu derīgu funkciju starpā paredz arī manu nākamo ciklu jeb nākamās menstruācijas – pietiekami precīzi un uzticami. Vēl var piebilst, kas Clue pirms kāda laika ir publicējis arī jauku rakstu par diabētu un menstruācijām.

 

Menstruālais cikls un diabēta terapijas pielāgošana

Zināt savu ciklu ir ļoti svarīgi, jo tas ir vienīgais veids, kā tikt galā ar cukura līmeņa svārstībām. Piemēram, man personiski nedēļu pirms mēnešreizēm vajag vairāk bazālā insulīna – tad bazālais ātrums tiek noregulēts uz 130 %–150 % (sūkņa lietotājiem, protams, šeit ir priekšrocības).

Daudzi cilvēki ar diabētu šim laikam savā insulīna sūknī ir izveidojuši papildu bazālo profilu, lai vienīgais, kas būtu jādara, ir vajadzīgajā brīdī pārslēgties uz to.

Pēc tam, tiklīdz hormonu koncentrācija samazinās, parasti vajag mazāk insulīna. Apjoms, par kādu noteiktā cikla laikā ir jāmaina terapija, ir ļoti individuāls, ir vajadzīgs zināms laiks, lai atrastu optimālu variantu.

Tieši tāpēc precīza dokumentācija un labi apmācīta ārstu komanda ir tik svarīga un noderīga. Kāda ir jūsu pieredze? Vai ikmēneša cikls ietekmē cukura līmeni asinīs? Un kā ar terapijas pielāgošanu? Vai saņemat atbalstu un padomus no savas diabēta komandas?

 

Visbeidzot daži (jautri) fakti par menstruācijām:

  • Sieviete kopā asiņo 6 gadus no savas dzīves
  • Te ir Disneja filma par menstruācijām
  • Menstruālās spazmas var būt tikpat sāpīgas kā sirdstrieka
  • Daudzās reliģijās menstruācijas tiek uzskatītas par kaut ko netīru
  • Zema temperatūra var negatīvi ietekmēt asiņošanas stiprumu un menstruāciju ilgumu
  • 28. maijs ir Pasaules menstruāciju diena
  • No otras puses, lai arī reklāmās tas bieži tiek rādīts nepareizi, menstruālās asinis ir sarkanas, nevis zilas! ;)

 

Paturot to prātā – mēnešreizēs ir spēks!

Dalīties

Filed under: