Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kāpēc, ja ir diabēts, svarīgas ir regulāras pārbaudes

Lai gan diabēts ir medicīnisks stāvoklis, patiesībā tas ir dzīvesveids, jo cilvēks strādā, lai kontrolētu cukura līmeni. Tas ir stāvoklis, kas ietekmē ēšanu, fiziskās aktivitātes un par to, kā ir jātiek galā ar stresu.

 

Lai uzlabotu veselību, cilvēki nepārtraukti maina dzīvesveidu. Bet cilvēkam ar diabētu ir vēl viens mērķis – izvairīties no potenciāli bīstamām un pat dzīvību apdraudošām komplikācijām. Šajā plānā jābūt arī regulārām pārbaudēm pie veselības aprūpes speciālista.

 

Diabēts ir matemātiska spēle

Ja jums ir diabēts, matemātikai ikdienā ir liela nozīme. Jūs mērāt:

  • Cukura līmeni, lai zinātu, ka tas ir normā
  • Apēsto ogļhidrātu gramus, lai kontrolētu cukura līmeni asinīs
  • Laiku, ko katru dienu pavadāt kustoties

 

Tam visam vēl jāpievieno svarīgas medicīniskās pārbaudes, kas nepieciešamas, lai palīdzētu izvairīties no nopietnām šīs slimības komplikācijām. Turklāt ārstu pārbaudes palīdz labāk saprast, kas jādara, lai saglabātu veselību.

 

Diabēta komplikācijas

Jūs izmantojat matemātiku, lai samazinātu komplikāciju risku, bet kādas problēmas diabēts var radīt?

 

  • Kardiovaskulārās (sirds,asinsvadu) slimības – ja ir diabēts, ir palielināts sirds un asinsvadu slimību attīstības risks. Paaugstināts asinsspiediens var bojāt asinsvadus, pa kuriem asinis plūst uz sirdi un no sirds. Tas var ietekmēt arī nervus, kas liek sirdij sisties. Tas nozīmē, ka  jums ir paaugstināts infarkta un insulta risks. 1.
  • Nervu bojājumi – nervu bojājumi var skart ne tikai sirdi. Daudziem cilvēkiem ar diabētu ir samazināts jutīgums kājās. Tas var radīt arī čūlas uz kājām un pēdām. Tā notiek tāpēc, ka bojāto asinsvadu dēļ nervi nav pietiekami apasiņoti. 2.
  • Nieru problēmas – viena no nopietnākajām komplikācijām skar nieres. Nieres filtrē asinis, bet augsts cukura līmenis asinīs var bojāt šo smalko sistēmu.
  • Aklums – diabēts var ietekmēt arī asinis, kas plūst uz acīm, palielinot akluma risku.

 

Cilvēkiem ar diabētu ir arī dzīšanas problēmas, kas nozīmē, ka katrs iegriezums vai nobrāzums ir potenciāla komplikācija, īpaši pēdās.2

 

Medicīnisko pārbaužu saņemšana

Ja jums ir diabēts, jums ir paaugstināts šo komplikāciju risks, bet regulāras pārbaudes var palīdzēt tikt galā ar problēmām un veiksmīgi kontrolēt savu stāvokli.

 

Ārsta apmeklējumi

Veselības aprūpes speciālistu apmeklējumu biežums ir atkarīgs no dažādām lietām. Piemēram, no tā, vai cukura līmenis asinīs ir stabils un vai jums jau ilgi ir diabēts. Ja cukura līmenis jums ir normas robežās, pie ārsta var iet tikai reizi sešos mēnešos. Ja tas nav stabils vai arī diabēts jums nav ilgi, ārsts varētu vēlēties jūs redzēt ik pēc trim mēnešiem vai biežāk.3

 

Ārsts vēlēsies arī veikt dažas analīzes, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā:

 

  • A1C analīzes – cukura līmeni asinīs jūs mērāt vismaz reizi dienā, bet veselības aprūpes speciālists var veikt padziļinātu pārbaudi. A1C analīzes nosaka vidējo cukura līmeni asinīs pēdējo mēnešu laikā. Šis ir ļoti svarīgs rīks diabēta kontrolē, jo tas rāda, vai tas, ko darāt, darbojas.
  • Albumīna kreatinīna attiecība - palīdz noteikt, cik labi darbojas nieres.

 

Ārsts arī izmērīs jums asinsspiedienu un svaru. Šī ir arī iespēja jums uzdot jautājumus – jo vairāk jūs zināsiet par savu veselību un organismu, jo labāk. Pirms vizītes pierakstiet visus jautājumus, kas radušies, un paņemiet līdzi, lai neaizmirstu pajautāt.

 
Acu pārbaudes

Ja jums ir diabēts, jums nepieciešamas plašākas veselības pārbaudes, ne tikai ģimenes ārsta apmeklējums. Jums vajadzētu arī katru gadu pārbaudīt acis.

 

Cilvēki ne vienmēr zina, ka ar acīm kaut kas nav kārtībā. Redze var mainīties pietiekami lēni, lai jūs to nepamanītu. Acu pārbaude atklāj visus noslēpumus, lai jūs zinātu, ja vajadzīga ārstēšana.4

 
Zobu pārbaude

Diabēts var ietekmēt arī zobu un mutes veselību. Ja jums ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, siekalās ir daudz cukura.5

 

Ne bez iemesla zobārsti aicina cilvēkus neēst daudz saldumu. Mute ir pilna ar baktērijām, un tās barojas no cukura. Ja siekalās ir cukurs, palielinās baktēriju daudzums, kas var izraisīt kariesu un smaganu slimības.

 

Ja ir diabēts, šīs problēmas ir nopietnākas. Paaugstināts cukura līmenis asinīs var sarežģīt arī cīņu ar infekciju. Ja organisms labi netiek galā ar infekcijām un mutē ir vairāk bīstamo baktēriju, palielinās komplikāciju risks cauros zobos, kā arī sirds un asins infekciju risks. Regulāri zobārsta apmeklējumi nozīmē iztīrītus zobus un pēc iespējas samazinātu risku.

 

Regulāras pārbaudes palīdz kontrolēt veselību

Diabēts ir ļoti sarežģīta slimība, bet vairums cilvēku to var kontrolēt. Lai uzlabotu veselību un kontrolētu diabētu, katru dienu ir jāskaita ogļhidrāti, jākustas un jāmēra cukura līmenis asinīs. Lai samazinātu diabēta komplikāciju risku, darāmo darbu sarakstam vajadzētu pievienot arī regulārus ārsta apmeklējumus.

  1. Diabetes and Your Heart. Centers for Disease Control and Prevention. May 2021. https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/diabetes-and-heart.html#:~:text=Over%20time%2 C%20high%20blood%20sugar,and%20can%20damage%20artery%20walls.
  2. Diabetes: Complications. Mayo Clinic

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/symptoms-causes/syc-20371444

  1. Health Checks for People with Diabetes. American Diabetes Association. https://www.diabetes.org/diabetes/newly-diagnosed/health-checks-people-with-diabetes
  2. Diabetes eye care.National Library of Medicine.. May 2020 https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000078.htm
  3. Diabetes and Oral Health. Centers for Disease Control and Prevention. May 2021. https://www.cdc.gov/diabetes/managing/diabetes-oral-health.html

Dalīties

Filed under: