Saglabājiet savā dzīvē laimi
Vai kādreiz esi juties tā, it kā diabēts būtu pārņēmis visu tavu dzīvi? Šī bieži sastopamā bezpalīdzības sajūta var likt justies slikti vai depresīvi. Savukārt slikta pašsajūta var ietekmēt motivāciju labi rūpēties par sevi. Vai ir gadījies justies kā apburtajā lokā? “Diabēts liek man justies skumji un slikti, tāpēc es nespēju baudīt dzīvi vai labi rūpēties par sevi. Tad cukura līmeņa rādītāji man kļūst sliktāki, un es jūtos vēl sliktāk.”
Tā nav jūsu vaina, un jūs pilnīgi noteikti neesat viens!
Ja tas ir par jums, jūs neesat viens. Nav jūsu vaina, ka tā jūtaties. Pētījumi rāda, ka veseli 30 % no cilvēkiem ar diabētu var ciest no kādas depresijas formas. Sakars starp diabētu un depresiju nav pārsteigums, ja ņem vērā gan medicīniskos, gan emocionālos faktorus dzīvē ar diabētu.
Kā jūs varat sev palīdzēt justies labāk un motivētam – kļūt laimīgam?
Tas var skanēt vienkārši, bet tas sākas ar domāšanu par darbībām, kas jums šķiet vērtīgas un nozīmīgas. Ko jums patīk darīt brīvajā laikā? Kas padara jūs laimīgu? Vai ir kaut kas, ko vienmēr esat vēlējies izmēģināt?
Varbūt tas ir pikniks parkā, pastaiga ar ģimeni vai draugu, kādi kursi vai bibliotēkas apmeklējums. Varbūt ir kāds vaļasprieks, kas jūs interesē, piemēram, albumu veidošana vai senlietu kolekcionēšana. Vai varbūt tās ir sezonālas aktivitātes, kā ogu lasīšana kopā ar ģimeni, sniega cietokšņa celšana ar bērniem vai mazbērniem vai lapu grābšana rudenī. Izplānojiet savu nākamo atvaļinājumu – detalizēti, pat ja līdz tam vēl ir daudzi mēneši. Lēmums izdarīt kaut ko sev un neļaut diabētam sevi ierobežot var likt jums justies labāk.
Tagad pārtrauksim šo loku.
Ja jutīsieties labāk un jums liksies, ka kontrolējat savu dzīvi, būs vairāk motivācijas regulāri pārbaudīt cukura līmeni asinīs un panākt labāku tā kontroli. Un kontrole var palīdzēt uzlabot garastāvokli un enerģijas līmeni. Kamēr jūs to nezināt, apburtais loks turpinās! Te ir daži vienkārši veidi, kā būt labam pret sevi:
- Gatavojiet veselīgu, garšīgu, sildošu ēdienu
- Ieritinieties ar kamīna ar jaunu grāmatu un segu
- Sāciet rakstīt dienasgrāmatu
- Klausieties nomierinošu mūziku
- Ejiet uz kursiem – jogas, gleznošanas, datoru vai vēl kādiem, kurus apmeklēt vienmēr esat vēlējies
- Reizi nedēļā satiecies ar draugu uz kafiju, tēju vai filmu
- Paspēlējiet ar draugiem basketbolu
- Iesaistieties savas baznīcas vai kultūras nama darbībā
- Kļūstiet par brīvprātīgo slimnīcā, labdarības pasākumā vai bibliotēkā
- Pievienojieties Jauniešu kristīgajai apvienībai vai vietējam sporta klubam
Idejas, kā tikt vaļā no melanholiska noskaņojuma, meklējiet Pieci ātri garastāvokļa uzlabotāji Psychology Today.
Avots:
Polonsky WH. Diabetes Burnout: What to Do When You Can't Take It Anymore. Alexandria, Virginia: American Diabetes Association; 1999.