Kā mīļdzīvnieki var palīdzēt cilvēkiem ar diabētu?
Nav brīnums, ka mīļdzīvniekus bieži saucam par saviem labākajiem draugiem. Viņi vienmēr sveicina mūs ar siltu pieglaušanos vai astes luncināšanu. Viņi nekad mūs nenosoda. Mēs varam spēlēties ar tiem. Ir jauki par tiem rūpēties. Mēs veidojam ar viņiem īstas, ciešas attiecības.
Vai zināt, ka mīļdzīvnieki var pozitīvi iedarboties arī uz veselību? Par godu Pasaules dzīvnieku aizsardzības dienai 2019. gada 4. oktobrī paskatīsimies uz labumiem, ko dod mīļdzīvnieki. (1)
1. Mīļdzīvnieki var uzlabot fizisko formu
Rūpes par mīļdzīvniekiem prasa sava veida fiziskās aktivitātes. Mainot tualetes kasti, skraidot ar bumbiņu vai vedot suni pastaigā, jūs gūstat arī labumu sev.
The Pet Report veiktajā pētījumā konstatēts – 66 % no suņu un zirgu īpašniekiem apgalvo, ka dzīvnieki liek viņiem būt fiziski aktīvākiem, bet 36 % saka, ka mīļdzīvnieki ir palīdzējuši viņiem zaudēt svaru. (2)
Mīļdzīvnieki var palīdzēt saviem īpašniekiem arī saglabāt holesterīna un triglicerīdu līmeni normā, kļūstot fiziski aktīvākiem. Triglicerīdi ir biežāk sastopamie ķermeņa tauki. Ja paaugstināts triglicerīdu līmenis ir kopā ar paaugstinātu holesterīna līmeni, uz ko cilvēkiem ar diabētu ir tendence, palielinās kardiovaskulāro slimību, sirdstriekas, insulta un perifēro artēriju slimības risks. (3)
Mīļdzīvnieki var palīdzēt pazemināt gan holesterīna, gan triglicerīdu līmeni. Patiesībā Austrālijas Nacionālā sirds fonda aptaujā konstatēts, ka cilvēkiem, kam pieder mīļdzīvnieki, mēdz būt zemāki abi šie rādītāji. (4) Jūs varat sadedzināt kalorijas, saglabāt fizisko formu un uzlabot veselību vienkārši ar to, ka jums ir mīļdzīvnieks.
2. Mīļdzīvnieki samazina stresu
Ja jums kādreiz ir bijusi grūta diena darbā un, atnācis mājās, esat sagaidīts ar dedzīgu sejas laizīšanu, jūs zināt, cik ātri var uzlaboties garastāvoklis, satiekot savu spalvaino draugu. News in Health ziņo – lai arī kāds mīļdzīvnieks jums būtu, komunikācija ar dzīvnieku var samazināt ar stresu saistītā hormona kortizola līmeni. (5) Tā kā stress var paaugstināt glikozes līmeni asinīs, cilvēkiem ar diabētu ir svarīgi kontrolēt stresu. (6)
Laika pavadīšana ar mīļdzīvnieku var pazemināt arī asinsspiedienu.(7) Mīļdzīvnieki ir lieliski kompanjoni, gluži kā uzticami draugi. Mīļdzīvnieks var kliedēt vientulības sajūtu un palielināt sociālā atbalsta izjūtu. Dzīvnieka spēkos ir uzlabot mūsu attieksmi. Viņi spēj būt empātijas, mierinājuma un atbalsta avots. Kontrolējot diabētu, tas ir ļoti svarīgi.
3. Mīļdzīvnieki liek mums smieties
Kāmji, kas piestūķē vaigus ar ēdienu, zivtiņa, kas ir kā uzburta uz priekšmetiem akvārijā, un lēkājoši trusīši – tie visi var izraisīt jautrību. Dzīvnieki nebeidz pārsteigt mūs. Viņi bieži ir tik burvīgi, tos ir interesanti vērot.
Smiekli nāk par labu dvēselei, bet tie var nākt par labu arī glikozes līmenim asinīs. Diabetes Care pētījumā tika pārbaudīts, kā smiekli cilvēkiem ar diabētu ietekmē glikozes līmeni asinīs. (8) Tika konstatēts, ka smiekli un pozitīvas emocijas var apslāpēt glikozes līmeņa celšanos asinīs. Un pretēji – negatīvas emocijas, kā bailes, skumjas un uztraukums, ir faktori, kas var paaugstināt glikozes
līmeni asinīs. Rotaļas ar mīļdzīvnieku var palīdzēt regulēt glikozes līmeni.
4. Daži dzīvnieki spēj glābt dzīvību
Ir dzīvnieki, kas ir apmācīti palīdzēt cilvēkiem kontrolēt diabētu. Suņi diabēta asistenti iemācās novērot smaržu, kas liecina par to, ka viņu saimniekiem cukura līmenis asinīs ir pazemināts vai strauji krītas. (9) Viņi dos savam saimniekam ziņu ar ķepu vai dunku, aicinot pārbaudīt glikozes līmeni.
Suņus var apmācīt arī atnest sulu, glikozes tabletes vai tālruni vai doties pēc palīdzības pie kāda cita, kas ir mājās. Suņi diabēta asistenti var izglābt dzīvību.
5. Mīļdzīvnieki dod mums cerību.
Nav svarīgi, kas notiek ap dzīvnieku. Viņi neuztraucas par nākotni vai pagātni. Viņi vienkārši dzīvo šajā brīdī.
Tas ir lielisks piemērs jebkuram. Diabēta kontrole nes izaicinājumus. Ja koncentrējas uz to, ko šajā brīdī var kontrolēt, visu dzīvē ir vieglāk atrisināt, arī diabētu. Dzīvnieku beznosacījumu mīlestība dod mums kaut ko, pēc kā ilgoties un ko izbaudīt, kad esam kopā ar viņiem.
Nav iespējas turēt mīļdzīvnieku? Komunicējiet ar dzīvniekiem citādi
Var nebūt iespējas turēt dzīvnieku dažādu iemeslu dēļ – alerģijas, mazi bērni u.c. Tomēr jūs vienalga varat baudīt labumus, ko dod komunikācija ar dzīvniekiem. Te būs dažas idejas.
- Kļūstiet par brīvprātīgo. Dzīvnieku patversmēm vienmēr ir nepieciešami brīvprātīgie, kas darbotos un rūpētos par dzīvniekiem. Varat pieteikties patversmē izvest suņus pastaigā vai parotaļāties ar kaķiem.
- Apmeklējiet dzīvniekus. Ja jums parādās alerģijas simptomi, kad esat ciešā kontaktā ar dzīvniekiem, dodieties uz akvāriju vai zooloģisko dārzu. Uzlabot garastāvokli un nomierināt var vienkārši dzīvnieku klātbūtne un iespēja vērot viņu īpatnējās darbības. Daudzās šādās vietās tiek piedāvāti abonementi, kas ļauj turp doties tik bieži, cik vēlaties.
- Adoptējiet suni virtuāli. Dažas dzīvnieku patversmes piedāvā virtuālās adopcijas programmas, kas dod iespēju palīdzēt nodrošināt dzīvniekam mīlošas mājas un saņemt jūsu izglābtā dzīvnieka foto. Tā var būt iespēja izveidot ciešākas saiknes ar ģimeni un kaut ko mainīt kāda dzīvnieka dzīvē. Meklējiet informāciju vietējā dzīvnieku patversmē un glābšanas programmās.
Pat pastaigā satikta suņa paglaudīšana vai smieklīgu dzīvnieku video skatīšanās tiešsaistē var uzlabot garastāvokli un palīdzēt pievērsties dzīvošanai tagadnē. Dzīvnieki nav tikai būtnes, ar ko kopā eksistēt. Viņi var būtiski ietekmēt mūsu dzīvi.
Autori un tiesības
Uzrakstījis ārštata autors Roche izmantošanai visā pasaulē, sākotnēji Pasaules dzīvnieku aizsardzības dienai, 2019. gada oktobrī, bet var tikt izmantots jebkurā laikā.
Avoti: