Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Svarīgākie ieteikumi, lai palīdzēt izskaidrot bērniem diabētu

Vai jums nesen ir diagnosticēts diabēts? Varbūt šī diagnoze jums ir jau kādu laiku, bet jūsu bērni beidzot ir pietiekami veci, lai jautātu, kāpēc mamma vienmēr dur pirkstā. Izskaidrot bērniem diabētu var būt sarežģīti. Jūs vēlaties viņus informēt, bet nevēlaties nobaidīt.

Jūs, protams, vēlaties saudzēt bērnus. Bet slēpt no bērniem patiesību vai melot viņiem nav labs variants. Kāda būtu šī saruna bez bērnu nobaidīšanas vai nomākšanas? Te būs daži noderīgi padomi, kā veidot šo sarunu.

 

1. padoms – sāciet ar labajām ziņām

Ja diagnoze jums ir jauna, varbūt vēl jūtaties nedroši. Bet saglabājiet mieru un sāciet ar labajām ziņām. Pirmā ziņa, kas bērnam ir jādzird – jums viss būs kārtībā. Bērniem jāzina, ka diabētu var kontrolēt. Jūs strādāsiet kopā ar veselības aprūpes speciālistiem, lai saglabātu veselību. Atcerieties, ka bērni jūt, ja vecāki uztraucas un bieži vien arī sāk uztraukties. Centieties runāt par jaunumiem un visu sarunu uzturēt pēc iespējas pozitīvāku.

 

2. padoms – runājiet bērnu līmenī

Bērniem, īpaši pavisam maziem, var būt grūti saprast, kas ir diabēts. Runājiet ar viņiem viņu līmenī – izmantojot rotaļlietas vai stāstus, lai palīdzētu viņiem saprast. Izdariet ar kādu mīksto mantiņu to, ko darāt, lai kontrolētu diabētu. Var arī atrast grāmatas par diabētu, kas paredzētas maziem bērniem. Tīmekļa vietnēs, piemēram, JDRF.org, atrodami bērniem paredzēti resursi un video, kas arī var noderēt.

 

3. padoms – stāstiet bērnu vecumam atbilstošo

Tas, cik daudz jāstāsta bērniem par diabētu, ir atkarīgs no viņu vecuma. Pusaudži var saprast pamatinformāciju par cukura līmeni asinīs un insulīnu, bet mazākus bērnus tas var samulsināt. Runājot ar ļoti maziem bērniem, nelietojiet „lielus” vārdus, bet ļaujiet viņiem jautāt.

Skaidrojot diabētu, maziem bērniem pietiek ar pašiem pamatiem. Var sākt, paskaidrojot, ka jūs pārbaudāt cukura līmeni asinīs vai lietojat zāles, lai būtu vesels. Kad viņi paaugsies, droši vien uzdos vairāk jautājumu. Tad jūs pastāstīsiet sīkāk.

 

4. padoms – esiet godīgs pret bērniem

Esiet godīgs. Bērniem ir jādzird patiesība. Pajautājiet bērniem, ko viņi zina par diabētu. Klausieties uzmanīgi, lai sadzirdētu nepareizu informāciju vai bailes. Piemēram, viņi var prātot, vai jūs drīkstat ēst cukuru vai arī – vai diabēts ir lipīgs. Maigi, skaidri un vienkārši izlabojiet kļūdaino informāciju.

Kad bērni uzdod jautājumus, atbildiet godīgi. Mazi bērni var jautāt, vai sāp, kad dur pirkstā vai lieto insulīnu. Ja sāp, pastāstiet to viņiem, bet pozitīvā noskaņā. Piemēram: „Jā, durot pirkstā, mazliet sāp, bet tas ļauj man pārbaudīt cukura līmeni asinīs un saglabāt veselību.”

 

5. padoms – pievērsieties rīcībai ārkārtas gadījumā

Lai arī kad jūs uzzināt, ka jums ir diabēts, kad bērni ir pietiekami veci, ir jārunā par iespējamiem ārkārtas gadījumiem. Jebkura vecuma bērniem ir jāzina par drošību. Tas nozīmē, ka viņi nedrīkst spēlēties ar insulīnu, sūkņiem, mērierīci, teststrēmelēm vai citiem diabēta rīkiem vai medikamentiem.

Vajadzētu pastāstīt bērniem arī to, ko viņi var darīt, ja jums ir pazemināts cukura līmenis. Varbūt izveidojiet kasti, kurā ir nepieciešamās lietas – piemēram, glikozes tabletes vai želeja. Tad bērni var paņemt šo kasti, ja ir ārkārtas gadījums pazemināta cukura līmeņa dēļ.

 

6. padoms – ziniet, kā tikt galā ar Vai man arī būs diabēts?” jautājumu

Pienāk brīdis, kad vairums bērnu jautā: „Vai man arī būs diabēts?” Svarīgi ir neteikt: „Nē, tev nekad nebūs diabēta.” Labāk ir teikt kaut ko šādu: „Ļoti iespējams, tev nebūs diabēts, bet, ja arī būs, mēs jau zinām, ko darīt, lai palīdzētu.”

Te atkal ir runa par godīgumu. Melošana ir sliktākais, ko darīt, kad bērni uzdod šo jautājumu. Labāk izmantot iespēju nomierināt bērnus. Viņi var kaut ko darīt, lai novērstu 2. tipa diabētu. Un pat tad, ja viņiem būs diabēts, to var kontrolēt. Godīgums palīdz novērst nevajadzīgas bailes.

 

7. padoms – saglabājiet sarunā cerību

Reizēm saruna ar bērniem par jūsu diabētu viņiem var būt mazliet biedējoša. Bet jūs varat atgādināt bērniem, ka cerība ir. Saglabājiet sarunā cerību, runājot par medikamentiem un tehnoloģijām, kas ātri attīstās, lai palīdzētu cilvēkiem efektīvāk kontrolēt diabētu.

 

Papildu padomi

  • Vecākus bērnus aiciniet kopā ar jums doties uz diabēta mācībām.
  • Ja jums ir vairāki bērni, pielāgojieties viņiem.
  • Reizēm iesaistiet bērnus ēdienreižu plānošanā. Tas palīdzēs viņiem labāk un tiešāk saprast jūsu uztura vajadzības.
  • Ja uz kādu no jautājumiem jums nav atbildes, meklējiet atbildi kopā.

Dalīties

Filed under: