Pirms pacelšanās – 3+1 padoms, kā tikt galā ar drošību Lidostas pārbaudēs
Plānojat lidot ar lidmašīnu? Viena no satraucošākajām lietām cilvēkam ar diabētu lidostā ir drošības pārbaudes. Kādus krājumus drīkst ņemt uz drošības pārbaudi? Vai nēsājamās ierīces, piemēram, insulīna sūkņus drīkst vilkt uz drošības pārbaudi? Labākais veids, kā tikt galā ar šīm rūpēm, ir sagatavošanās.
Pirms došanās ceļā, pārrunāsim dažas svarīgākās lietas, kas jāzina, lai drošības kontrole lidostā būtu vienkāršāka.
1. Ziniet, kādi priekšmeti drošības kontrolē ir atļauti
Diabēta medikamenti, ierīces un krājumi drošības kontrolē ir atļauti, tikai tie tiek pārbaudīti. Pirms drošības kontroles šie priekšmeti ir jādeklarē.
Uz drošības kontroli un lidmašīnā drīkst ņemt līdzi, piemēram:
- Insulīnu un insulīna pildspalvas
- Nelietotas šļirces, ja kopā ar tām ir injicējami medikamenti, piemēram, insulīns
- Insulīna sūkni un krājumus šim sūknim
- Glikozes mērierīces
- Glikozes mērierīču teststrēmeles, lancetes, mērierīču testēšanas risinājumus un alkohola salvetes
- Urīna ketonu teststrēmeles
- Glikagēna komplektu ārkārtas gadījumiem
- Nepārtrauktas darbības glikozes monitorus
- Tvertni asu priekšmetu izmešanai
- Jebkurus ar diabētu saistītus krājumus, ierīces vai medikamentus
2. Šķidrumi, želejas un insulīns, kas pārsniedz 100 ml
Liels jautājums, kas pirms lidošanas parasti rodas cilvēkiem ar diabētu, ir, vai drīkst ņemt līdzi šķidrumus, želejas vai insulīnu, ja to tilpums pārsniedz 100 ml. Lai arī kopumā lidmašīnu pasažieri nedrīkst ņemt līdzi uz drošības kontroli šķidrumus vai želejas, kuru tilpums pārsniedz 100 ml, tas neattiecas uz lietām, kas tiek uzskatītas par diabēta piederumiem. Jebkuri medicīnas šķidrumi, kuru tilpums pārsniedz 100 ml, ir jāizņem no rokas bagāžas un, ejot cauri drošības kontrolei, jādeklarē. Nelieciet tos tajā pašā somā, kur ne medicīnas šķidrumus. Insulīnu droši var ievietot rentgena aparātā. Tomēr drīkst arī palūgt manuālu pārbaudi, ja jums ir kādas bažas. Atcerieties, ka insulīnu nevajag likt reģistrētajā bagāžā. Temperatūras un spiediena izmaiņas var ietekmēt insulīnu, tāpēc labāk likt to rokas bagāžā.
3. Drošības kontroles iziešana ar sūkni un nepārtrauktas darbības glikozes monitoru
Jā, nepārtrauktas darbības glikozes monitoru vai insulīna sūkni var ņemt līdzi. Tomēr jums noteikti par šīm ierīcēm uzreiz jāinformē drošības personāls. Tad neviens nenoturēs ierīces par kaut ko bīstamu. Neievietojiet insulīna sūkni vai nepārtrauktas darbības glikozes monitoru rentgena aparātā. Turiet tos pie sevis. Ja somā jums ir rezerves ierīces, izņemiet tās un lūdziet, lai pārbauda tās manuāli. Lai arī parasti nav problēmu ar insulīna sūkni iet cauri tradicionālajai metālu detektora arkai, vairums sūkņu nav testēti 360 pilna auguma skeneros. Ja jūs aicina iziet cauri 360 pilna auguma skenerim, lūdziet tā vietā veikt parasto pārbaudi. Paturiet prātā, ka drošības personāls var vēlēties pārvilkt pāri jūsu ierīcei, lai to pārbaudītu, tā arī nav problēma. Ja kādā brīdī jums liekas, ka jūsu tiesības tiek pārkāptas, jautājiet pēc drošības kontroles dienesta vadītāja.
4. Īpašo vajadzību lentes/kartes un medicīnas ierīču atpazīšanas kartes
Dažās valstīs lidostā var palūgt neredzamo īpašo vajadzību lenti vai karti, ko var paņemt līdzi uz drošības kontroli. Šīs lietas var palīdzēt informēt drošības personālu, ka viņiem varētu būt vajadzīga papildu informācija vai palīdzība, kad jūs ejat cauri drošības kontrolei. Dažās valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē, ir pieejamas arī medicīnas ierīču atpazīšanas kartes.
Lai drošs lidojums!
https://www.diabetes.org/resources/know-your-rights/what-can-i-bring-wit...
https://beyondtype1.org/airport-security-and-type-1-diabetes/
https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/traveling-with-diabetes.html
https://jdrf.org.uk/information-support/treatments-technologies/continuo...
https://www.ndss.com.au/living-with-diabetes/driving-and-travel/travel/t...
https://www.healthline.com/diabetesmine/air-travel-with-diabetes#3