Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Brokastis – bez attaisnojumiem 

Vai jūs ēdat brokastis katru rītu? Ja ne – kāpēc? Uztura speciāliste un diabēta pasniedzēja Kārena Flanagana raksta par četriem biežāk izmantotajiem attaisnojumiem, kāpēc cilvēki neēd brokastis, un veidus, kā izvairīties no šiem attaisnojumiem.
 
Pavisam nesen es sāku strādāt jaunā darbā un man saistībā ar darbu daudz jāceļo. Paliekot viesnīcās, esmu sapratusi, ka lielākā daļa viesnīcu piedāvā bezmaksas brokastis. Taču, šķiet, ka neviens tāpat neēd brokastis. 
 
Kāpēc cilvēki vairs nenovērtē brokastu lielo nozīmi?
 
Brokastis tiešām ir paredzētas “gavēņa pārtraukšanai” (“break the fast”) pēc 7 līdz 10 stundu neēšanas. Jūsu organismam nepieciešama enerģija, lai tas varētu pamosties un strādāt. Vairāki pētījumi rāda, ka bērni, kuri ēd veselīgas brokastis pirms skolas, saņem labākas atzīmes un ir uzmanīgāki. Tas pats attiecas uz pieaugušajiem.
Es nolēmu veikt savu aptauju un jautāju cilvēkiem, kāpēc viņi neēd brokastis. Šīs bija četras izplatītākās atbildes.
 
1. Man nav laika.
To viegli atrisināt. Atsakieties no vārtīšanās pa gultu! Jūs saņemsiet vairāk enerģijas no brokastīm nekā saņemat no dažām papildu miega minūtēm. Padariet brokastis par savu prioritāti un plānojiet. Uzklājiet brokastu galdu jau iepriekšējā vakarā, lai tukšie šķīvji vai bļodiņas uz jums noraugās, kad jūs pamostaties, lūdzot tos piepildīt. Vai arī meklējiet veselīgas un ātras brokastu alternatīvas, kas neietver mīklas izstrādājumus. Kliju kēksiņi, banāni, pilngraudu maizītes ar krēmsieru – ir ļoti daudz iespēju.
 
2. Kad paēdu brokastis, mans izsalkums pieaug.
Tā notiek, kad brokastīs ēdat nepareizās lietas. Pārāk daudz ogļhidrātu, ko ir viegli sagremot, strauji paaugstina jūsu cukura līmeni. Tad cukurs ātri sadalās un liek jums justies izsalkušam(-ai). Ja tā notiek, pievienojiet nedaudz olbaltumvielu, lai padarītu jūsu brokastis pilnīgākas. Pievienojiet savam grauzdiņam cieti vārītu vai ceptu olu, vai uzklājiet krēmsieru vai zemesriekstu sviestu.
 
3. Es cenšos zaudēt svaru. 
Ēdienreižu izlaišana ir vissliktākais veids, kā zaudēt svaru. Ja jūs nenodrošināt pastāvīgu enerģijas piegādi savam organismam, jūsu vielmaiņa palēnināsies. Vēl jo vairāk – ēdienreizes izlaišana, visticamāk, liks jums pārēsties vēlāk. 
 
4. Man negaršo brokastu ēdieni. 
Tad pārkāpiet brokastu noteikumus! Jums nav jāēd vafeles, olas vai pārslas. Apēdiet sviestmaizi vai to, kas palicis pāri no vakariņām. Apēdiet kaut ko veselīgu. Veselīgām brokastīm jāietver šķiedrvielas, kas pieejamas augļos un pilngraudu maizē, un pārslās, kā arī olbaltumvielām, kas pieejamas liesā gaļā, olās, pupiņās un sojas produktos. Izveidojiet kombināciju, kas piemērota tieši jums. 
 
Tā ir taisnība – brokastis patiešām ir svarīgākā dienas ēdienreize. Tikai nepārspīlējiet ar sviestu, sīrupu un cukuru. Izdariet pareizo un veselīgo izvēli – ēdiet brokastis!

Kārena Flanagana, MA, RD, CDE