Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Saslimšana ar grupu – kā kontrolēt diabētu, kad esat slims

Tiek lēsts, ka sezonālā gripa katru gadu skar 5–15 % cilvēku. Lai arī vairumam cilvēku gripa parasti ir viegla un bez komplikācijām, smagāk tā var skart cilvēkus gados, mazus bērnus, grūtnieces un cilvēkus ar noteiktām slimībām, piemēram, diabētu.

Pasaulē diabēts ir vairāk nekā 425 miljoniem pieaugušo. Ja jums ir diabēts, jums ir vājāka imūnsistēma, tāpēc organismam ir grūtāk cīnīties ar infekciju. Tas nozīmē, ka jums ir ne vien lielāka iespēja saslimt, bet arī lielāks komplikāciju risks nekā citiem cilvēkiem. Patiesībā cukura līmeni asinīs var paaugstināt jau pati saslimšana. Nemaz nerunājot par to, ka slimojot ir grūti regulāri ēst – arī tas ietekmē cukura līmeni asinīs.

Labākais, ko var darīt, ir plānošana. Izveidojiet gripas profilakses rīcības plānu un rūpējieties par sevi, zinot, kad ir laiks meklēt palīdzību, ja tomēr saslimstat.  

Gripas profilakse

Atsaucoties uz Slimību profilakses centriem, labākais veids, kā nesaslimt ar gribu, ir katru gadu vakcinēties. Tiek ieteikta gripas vakcīnas injekcija, nevis deguna aerosola vakcīna. Deguna aerosols nav ieteicams cilvēkiem ar diabētu. Ir pierādīts, ka vakcīna ir droša un efektīva, jums nav jāuztraucas par to, ka no vakcīnas varētu dabūt gripu.

Jūs varētu konsultēties ar savu ārstu arī par pneimonijas vakcīnu. Tā kā viena no biežāk sastopamajām gripas komplikācijām ir pneimonija, cilvēkiem ar diabētu šī vakcīna bieži tiek ieteikta.

Arī regulāra roku mazgāšana palīdz izvairīties no saaukstēšanās un gripas. Regulāra ziepju un ūdens lietošana nogalina baktērijas, ja jums nav iespējas izmantot ziepes un ūdeni, var iztikt arī ar alkoholu saturošu dezinfekcijas līdzekli. Arī laba izgulēšanās samazina iespēju saslimt, tāpēc katru nakti guliet vismaz 7–8 stundas.

 

Ieteikumi diabēta kontrolei, slimojot ar gripu

Par spīti gripas profilaksei, saslimt tomēr ir iespējams. Ja esat vakcinēts, parasti gripa noritēs vieglāk.

Biežākie gripas simptomi ir:

·       Muskuļu sāpes

·       Locītavu sāpes

·       Galvas sāpes

·       Drudzis

·       Apsārtusi, silta āda

·       Sauss klepus

·       Kakla sāpes

·       Nogurums

·       Drebuļi

·       Aizlikts deguns un iesnas

·       Vemšana un/vai caureja

Ja slimojat ar gripu, ievērojiet šos svarīgos padomus:

·       1. padoms. Regulāri pārbaudiet cukura līmeni asinīs – slimojot var būt nepieciešams pārbaudīt cukura līmeni asinīs biežāk nekā parasti. Organisms izstrādā vairāk stresa hormonu, tāpēc slimojot tam var būt grūtāk regulēt insulīna daudzumu. Lai pārliecinātos, ka cukura līmenis asinīs ir tuvu normai, mēriet to ik pēc divām līdz četrām stundām. Ja novērojat cukura līmeņa celšanos, zvaniet ārstam.  Lai palīdzētu regulēt cukura līmeni asinīs, ārsts var pielāgot insulīna devu vai diabēta medikamentus.

·       2. padoms.  Pārbaudiet bezrecepšu medikamentu etiķetes – ja jūs lietojat bezrecepšu medikamentus, pārbaudiet, vai tie nesatur pārāk daudz cukura. Daudzi klepus sīrupi satur cukuru, kas var paaugstināt cukura līmeni asinīs. Konsultējieties ar farmaceitu, lai izvēlētos medikamentus, kas satur maz cukura vai nesatur to nemaz.

·       3. padoms. Uzņemiet degvielu un šķidrumu – arī tad, ja jūtaties slikti, organismam ir nepieciešamas uzturvielas, lai izvairītos no pārāk pazemināta cukura līmeņa asinīs. Svarīgi ir uzņemt arī pietiekami daudz šķidruma, jo dehidratācija var paaugstināt cukura līmeni asinīs.

·       4. padoms. Kontrolējiet svaru – ja zaudējat vairāk nekā pāris mārciņu, tas var liecināt par paaugstinātu cukura līmeni asinīs.

Noderīgas lietas, kam slimojot jābūt pa rokai:

·       Termometrs temperatūras mērīšanai

·       Glikozes mērierīce, teststrēmeles un autolancete, lai regulāri pārbaudītu cukura līmeni asinīs

·       Glikozes tabletes, ja nespējat neko ieēst

·       Paracetamols drudža mazināšanai

·       Papildu insulīns un šļirces, ja lietojat insulīnu. 

Ziniet, kad jums nepieciešama palīdzība

Tā kā cilvēkiem ar diabētu ir lielāks gripas un saaukstēšanās komplikāciju risks, ir svarīgi zināt, kad ir laiks meklēt papildu palīdzību. Ja nespējat neko ieēst vai paturēt kuņģī ilgāk par sešām stundām, jums jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Citas pazīmes, ka nepieciešams ārsta apmeklējums vai ātrā palīdzība, ir šādas:  

·       Stiprs drudzis

·       Piecu mārciņu vai lielāks svara zudums

·       Stipra caureja

·       Apgrūtināta elpošana

·       Pārmērīga miegainība vai dezorientācija

·       Cukura līmenis asinīs ir augstāks par 250 mg/dL vai zemāks par 60 mg/dL

Jā, gripa cilvēkus ar diabētu apdraud vairāk. Tomēr ar šo efektīvo plānu jūs būsiet gatavs novērot cukura līmeni asinīs, tikt galā ar simptomiem un tikt uz kājām pēc iespējas ātrāk.

Dalīties

Filed under: