Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Pareizā infūzijas komplekta izvēlēšanās 

 

 

Infūzijas komplekti ir izstrādāti, lai pēc iespējas ērtāk un efektīvāk insulīnu no insulīna sūkņa nogādātu jūsu ķermenī. Ir daudzi dažādi kanulu un caurulītes garumu veidi un kombinācijas, kas atbilst dažādu ķermeņa tipu, dzīvesveidu un aktivitātes līmeņu vajadzībām.
Viens no svarīgākajiem veiksmīgas sūkņa lietošanas nosacījumiem ir izvēlēties piemērotu infūzijas komplektu. Tālāk ir minētas dažas izvēles iespējas, kas būtu jāizvērtē.

Tērauda vai mīkstā kanula?
Infūzijas komplekti ar mīksto (teflona) kanulu ir populārāki nekā ar tērauda kanulu un kopumā tiek uzskatīti par ērtākiem. Tie mazāk traumē audus un ir laba izvēle, ja jums ir alerģiska reakcija pret niķeli. Komplekts ar mīksto kanulu tiek ievietots ar tērauda ievadīšanas adatu, kas pēc tam tiek izņemta. Šos infūzijas komplektus var lietot ilgāk – tie jāmaina ik pēc 48–72 stundām.1-2
Infūzijas komplekti ar tērauda kanulu ir laba izvēle visiem, kam ir alerģija pret mīkstās kanulas materiāliem vai kam ir grūtības ar mīkstās kanulas komplektiem, jo tās salokās vai izkustas no vietas. Tie varētu būt labākais variants arī cilvēkiem ar lielu muskuļu masu un mazu ķermeņa tauku daudzumu. Šī tipa infūzijas komplekti ir jāmaina ik pēc 24–48 stundām. 1-2

Ievadīšana 90° vai citā leņķī?
90° infūzijas komplekti tiek ievadīti ādā 90° leņķī, un tiem ir īsāka ievadīšanas adata. Šis veids ir piemērots ātrai ievadīšanai vai cilvēkiem, kam bail no adatām. Ievadīšana 90º ir pieejama gan ar tērauda, gan mīkstajām kanulām.
Citu leņķu infūzijas komplekti tiek ievadīti ādā 20°–45° leņķī, izmantojot garāku ievadīšanas adatu. Tie ir piemēroti lēnai ievadīšanai. Turklāt tie ir piemēroti plašākam ķermeņa tipu spektram, jo tos var ievadīt dažādos dziļumos, tāpēc tie ir labākā izvēle cilvēkiem ar lielu muskuļu masu un nelielu ķermeņa tauku daudzumu. Citos leņķos var ievietot tikai infūzijas komplektus ar mīkstajām kanulām.

Kāds kanulas garums?
Ievadīšanas dziļums un nepārtraukta insulīna uzņemšana ir atkarīga no jūsu vajadzībām, atbilstošā kanulas garuma un ievadīšanas leņķa izvēles.
Ideālā gadījumā kanulas galam jābūt ievietotam taukaudos tik dziļi, lai nodrošinātu nepārtrauktu insulīna uzņemšanu. Ir maksimāli jāsamazina kanulas izslīdēšanas risks, vienlaikus izvairoties no tās ievadīšanas muskulī.

Tabulā atrodams ieteicamais kanulas garums atkarībā no ķermeņa masas indeksa (ĶMI). Šīs ir tikai vispārīgas rekomendācijas – sadarbībā ar savu veselības aprūpes speciālistu jums ir jānosaka tieši jums piemērotais kanulas garums.

 

 
Atsauces:
1. Heinemann, L. and L. Krinelke, Insulin infusion set: the Achilles heel of continuous subcutaneous insulin infusion. Journal of Diabetes Science and Technology, 2012. 6(4): p. 954 – 64.
2. Scheiner, G., B. Sage, and P. Wolf, Insulin pump therapy: Best practices in choosing and using infusion devices. The Diabetes Educator, 2011.
 

Dalīties

Filed under: