Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Labāka diabēta aprūpe vienā solī

 

 

Lielais noslēpums, kā ar diabētu nodzīvot garu un veselīgu dzīvi, patiesībā nav īpaši liels noslēpums.

Ir noteiktas frāzes, kas, šķiet, uz riņķi tiek lietotas katrā ārsta kabinetā. “Pārbaudiet cukura līmeni asinīs, attiecīgi lietojiet medikamentus, ēdiet ar uzturvielām bagātu ēdienu un esiet fiziski aktīvs,” ir bieži dzirdēts ieteikums, bet izpildīt to var būt izaicinājums. Kad esat aizņemts darbā, skolā, ģimenē, sociālās aktivitātēs un citos pienākumos, kaut kas ir jāatstāj novārtā. Diemžēl pirmā lieta, kas tiek atmesta, ir fiziskās aktivitātes.

Kāpēc cilvēkiem ar diabētu ir svarīga fiziskā slodze?

  1. Regulāras fiziskās aktivitātes samazina sirds slimību un infarkta risku, kā arī diabēta rašanās risku cilvēkiem ar glikozes nepanesību.
  2. Ir pierādīts, ka regulāras fiziskās aktivitātes:
  • uzlabo pašsajūtu un garastāvoklis
  • samazina stresu
  • stiprina sirdi
  • palielina asiņu pieplūdumu smadzenēs
  • palīdz kontrolēt svaru
  • uzlabo imūnsistēmu
  • uzlabo miegu un palielina enerģijas līmeni

     3. Ja ar šiem iemesliem nepietiktu, lai izveidotu diabēta fizisko aktivitāšu plānu, ir pierādīts, ka tās:

 

  • pazemina A1C rādītājus
  • samazina insulīna rezistenci
  • uzlabo asinsriti kājās un pēdās

Vairums cilvēku jau agrāk ir dzirdējuši par šo pozitīvo ietekmi, bet var nezināt, ka pozitīvais efekts saglabājas vēl ilgi pēc fiziskajām aktivitātēm. World Journal of Diabetes publicētajā pētījumā ir konstatēts, ka cilvēki ar regulāru vidējas intensitātes fizisko slodzi vēl stundām pēc treniņa sadedzina vairāk ogļhidrātu nekā tie, kam nav fizisko aktivitāšu.4 Tad kas mūs attur no kustēšanās? Bieži vien mēs vienkārši nezinām, ar ko sākt.

3 aktivitātes diabētam, ko var veikt ikviens
Nav vajadzīgas smalkas ierīces vai sporta kluba abonements, lai uzsāktu diabēta fizisko aktivitāšu plānu. Patiesībā labākos plānus var iekļaut savā dzīvesveidā jau tūlīt.

Staigāšana
Ir pierādīts, ka pastaiga ātrā (5,5 km/h) vai ļoti ātrā (6,5–7 km/h) solī cilvēkiem ar glikozes nepanesību samazina 2. tipa diabēta risku, kā arī sirdstriekas risku.5 Vienkārši uzvelciet ērtus apavus un izvēlieties galamērķi. Sāciet lēnām un pamazām tieciet līdz 30 minūšu pastaigām 5 dienas nedēļā, lai gūtu vērā ņemamu labumu veselībai. Lai noturētos uz ceļa, uzsāciet izaicinājuma grupu ar kolēģiem vai lejupielādējiet lietotni, kas reģistrē noieto attālumu, laiku un sadedzinātās kalorijas.

Joga
Ja jūs domājat par jogu vairāk kā par relaksācijas tehniku, nevis “īstu vingrošanu”, padomājiet vēlreiz. Joga cilvēkiem ar diabētu ne vien samazina stresa līmeni, bet ir arī lielisks, saudzīgs treniņš, kam ir spēka treniņa priekšrocības bez smagumu izmantošanas. 
Daudzas publiskās bibliotēkas, slimnīcas, senioru centri un jogas studijas piedāvā nodarbības, kas ir īpaši paredzētas iesācējiem, cilvēkiem virs 55 un visiem, kam ir veselības problēmas.
Tiešsaistē ir pieejamas fantastiskas jogas nodarbības, ko var ērti izmantot mājās. Meklējiet frāzi “joga iesācējiem”, lai atrastu bezmaksas video nodarbības, kas izpildāmas 20 minūtēs vai īsākā laikā.

Teniss, badmintons vai piklbols
Trīs līdzīgi, tomēr atšķirīgi sporta veidi ar dažādi intensitātes līmeni – teniss, piklbols un badmintons ir lielisks veids, lai kustētos, nejūtoties kā treniņā. Tas uzlabo ķermeņa augšdaļas koordināciju, spēku, nāk par labu kardiovaskulārajai sistēmai, turklāt  tā ir iespēja socializēties. Sarīkojiet dubultspēli ar draugiem vai pameklējiet informāciju par amatieru līgu savā apkaimē, lai pievienotu sacensību elementu.

Bonuss: Peldēšana
Peldēšana cilvēkiem ar diabētu (patiesībā jebkuram) ir lieliska ideja. Ūdens rada maigu pretestību, palīdzot trenēt spēku, turklāt rada mazāku slodzi pēdām nekā staigāšana vai skriešana. Piestājiet pie tuvākā peldbaseina un iepazīstieties ar to. Peldot noteikti velciet ūdens apavus, lai nesaskrāpētu kājas pret baseina dibenu un nodrošinātu labāku saķeri ar ūdeni un zemi.

Diabēts un piesardzība fiziskajās aktivitātēs
Viens no galvenajiem drošu fizisko aktivitāšu aspektiem, ja ir diabēts, ir saprast, kā jūsu organisms reaģē uz dažādu veidu aktivitātēm. Ievērojiet šos vispārīgos noteikumus: 3, 4

  • Pārbaudiet cukura līmeni asinīs pirms, pēc fiziskajām aktivitātēm un to laikā, lai īsti saprastu, kā jūsu organisms reaģē uz fizisko slodzi. Var gadīties, ka sākumā cukura līmenis strauji pieaug, pēc tam krītas, jo organisms pārstrādā visus pieejamos ogļhidrātus. Ja treniņš ir īpaši intensīvs (slidošana, snovbords, skriešana u.tml.), cukura līmenis var būt pazemināts vēl pēc vairākām stundām, tāpēc turpiniet to pārbaudīt.
  • Ja konstatējat, ka cukura līmenis asinīs līdz ar fiziskajām aktivitātēm krītas, turpmāk stundu pirms to sākuma ieplānojiet uzkodu. Nedaudz ēdiena organismā kalpos diviem mērķiem. Pirmkārt, dos enerģiju, kas nepieciešama treniņam. Un, vēl svarīgāk – palīdzēs samazināt pazemināta cukura līmeņa risku treniņa laikā.
  • Turpiniet pārbaudīt un noteikti paēdiet stundu līdz divas pēc treniņa beigām, lai samazinātu pazemināta cukura līmeņa risku.
  • Esiet gatavs – turiet pie rokas sulu, glikozes tabletes vai uzkodu, lai tiktu galā ar negaidītu pazeminātu glikozes līmeni asinīs.

Daudzi cilvēki nesaprot, cik viegli ikdienā var iekļaut papildu fiziskās aktivitātes, lai arī saprot to doto labumu. Jo ātrāk uzsāksiet regulāru diabēta fizisko aktivitāšu plānu, jo ātrāk tas nesīs augļus.
(sīkraksts)
 

 

Iekšējai lietošanai

  1. Pan XR, Li GW, Hu YH, et al. Effects of diet and exercise in preventing NIDDM in people with impaired glucose tolerance: the Da Qing IGT and diabetes study.
  2. Diabetes Care. 1997;20(4): 537-44. Pieejams: http://care.diabetesjournals.org/content/20/4/537. Piekļūts 2019. gada 28. februārī.
  3. Heart and Stroke Foundation of Canada. Physical activity, heart disease and stroke. Pieejams: https://www.heartandstroke.ca/-/media/pdf-files/canada/2017-position-statements/physicalactivity-ps-eng.ashx. Piekļūts 2019. gada 28. februārī.
  4. Harvard Health Publishing. Exercise is good for diabetes. Pieejams: https://www.health.harvard.edu/healthbeat/exercise-is-good-for-diabetes. Piekļūts 2019. gada 28. februārī.
  5. Asano RY, Sales MM, Browne RAV, et al. Acute effects of physical exercise in type 2 diabetes: a review. World J Diabetes. 2014;5(5): 659-665. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4138589/. Piekļūts 2019. gada 28. februārī.
  6. Hamasaki H. Daily physical activity and type 2 diabetes: a review. World J Diabetes. 2016;7(12): 243-251. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4914832/. Piekļūts 2019. gada 28. februārī.
  7. Craike MJ, Mosely K, Browne JL, Pouwer F, Speight J. Associations between physical activity and depressive symptoms by weight status among adults with type 2 diabetes: results from Diabetes MILES-Australia. J Phys Act Health. 2017;14(3): 195-202. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27918698. Piekļūts 2019. gada 28. februārī.

 

Dalīties

Filed under: