Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kas ir diabēta ārkārtas gadījumi

 

 
Pirms krīzes situācija ir pienākusi, nevar zināt, kā jūs uz to reaģēsiet. Tieši tāpēc bērniem skolā tiek mācīts, kā rīkoties ugunsgrēka, zemestrīces, tornado vai citos ārkārtas gadījumos. Lai viņi būtu gatavi, ja kaut kas notiek. Bet kas notiek, ja krīzes situācija ir tāda, ko nevar iedomāties vai izplānot, piemēram, nejauši paņemat nepareizo insulīnu un injicējiet pārāk lielu devu? Ko jūs darītu? 
 
Hipoglikēmijas jeb pazemināta cukura līmeņa ārstēšana
 
Ar hipoglikēmiju jeb pazeminātu cukura līmeni asinīs nedrīkst jokot. Tiklīdz atpazīstat pazeminātu cukura līmeni asinīs (parasti tas ir zem 3.9 mmol/L), ir jārīkojas. Tas nozīmē zināt, cik daudz aktīvā insulīna jūsu organismā vēl ir (ja runa ir par ātras darbības insulīnu), un apēst vai iedzer ātros ogļhidrātus vai glikozi. Tā var būt augļu sula, konfekte, glikozes tabletes vai želejas. Parasti ir ieteicams ievērot „15” likumu: uzņemt 15 gramus ogļhidrātu, pagaidīt 15 minūtes, pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Atkārtot šo procesu, kamēr cukura līmenis asinīs atkal ir normāls. Pārbaudiet to vēlreiz pēc stundas, lai pārliecinātos, ka cukura līmenis asinīs nav pārāk augsts vai zems. Lai arī šis likums ir plaši lietots, vienmēr ir vērts pārrunāt ar savu veselības aprūpes speciālistu, kāds ir labākais plāns tieši jums. 
Hipoglikēmija nav vienīgais iespējamais diabēta ārkārtas gadījums. Diabēts ir sarežģīta slimība, kas ietekmē dažādus orgānus un organisma funkcijas. 
 
Kad hiperglikēmija jeb paaugstināts cukura līmenis asinīs kļūst bīstams
 
Ir tik daudz faktoru, kas var izraisīt cukura līmeņa paaugstināšanos (Adams Brauns savā jaunākajā grāmatā min 42 faktorus), cilvēks ar diabētu hiperglikēmiju piedzīvo gana bieži. Kad cukura līmenis asinīs paaugstinās, ir vairāki veidi, kā palīdzēt organismam normalizēt to. Piemēram, pavingrojiet. Vai zinājāt, ka kāju muskuļi ir vieni no lielākajiem ķermeņa muskuļiem? Pastaiga var efektīvi samazināt cukura līmeni asinīs. 
 
Hiperglikēmija, ja to neārstē, var būt nopietna problēma. Ir svarīgi rīkoties, tiklīdz to konstatējat. Vai ar medikamentiem, fizisko slodzi vai pat ar meditāciju, lai samazinātu stresu. Ja to neārstē un cukura līmenis asinīs kļūst pārāk augsts vai saglabājas augsts ilgāku laiku, var iestāties stāvoklis, ko sauc par ketoacidozi (diabētiskā koma). Tas ir nopietns stāvoklis, kas var novest pie diabētiskās komas. Ja ir diabēts, organisms vai nu nespēj izstrādāt insulīnu, vai arī nespēj to efektīvi izmantot. Ja insulīns netiek virzīts uz pieaugušo cukura līmeni asinīs, organisms sāk šķelt taukus, lai izmantotu tos enerģijai. Kad organisms šķeļ taukus, tiek ražotas atliekvielas, ko sauc par ketoniem. Organisms nespēj panest lielu daudzumu ketonu un cenšas izvadīt tos ar urīnu. Diemžēl, ja organisms nespēj izvadīt visus ketonus, tie uzkrājas asinīs un noved pie ketoacidozes. 
 
Ketoacidoze var būt dzīvībai bīstama, tā ir nekavējoties jāārstē. Ja jums ir paaugstināts cukura līmenis asinīs un novērojat tālāk minētos simptomus, nekavējoties vērsieties pie ārsta un noskaidrojiet, kā ārstēt šo stāvokli. 
 
  • Trūkst elpas
  • Elpa smaržo pēc augļiem
  • Nelabuma sajūta un vemšana
  • Ļoti sausa mute
 
Kā lai zina, ka ir „īsts ārkārtas gadījums”?
 
Ja jums ir diabēts, jūs ar izmēģinājumu un kļūdu metodi gana ātri iemācāties, kā jūsu organisms reaģē uz dažādām lietām. Jūs droši vien zināt arī, kad viss nav īsti labi. Bet kā lai zina, ka ir „īsts ārkārtas gadījums”? Kā lai zina, kad ir laiks meklēt palīdzību? 
 
Ar diabētu saistītu ārkārtas gadījumu var definēt kā jebkuru brīdi, kad simptomi kļūst pārāk izteikti un pašārstēšanās vairs nav efektīva.
Par nopietnu problēmu var liecināt tālāk minētās pazīmes. Ja jūs pamanāt kādu no šīm pazīmēm un nespējat pats to novērst, nekavējoties zvaniet neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai. 
 
  • Sāpes krūtīs, kas atstarojas uz roku
  • Apgrūtināta elpošana
  • Drudzis
  • Spēcīgas galvassāpes un vājums vienā ķermeņa pusē
Pastāstiet apkārtējiem, lai viņi izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, ja pamana kādu no tālāk minētajām pazīmēm. 
 
  • Krampji
  • Samaņas zudums
 
Esiet gatavs ārkārtas gadījumiem – plānojiet iepriekš
 
Ārkārtas gadījumu plānošana var palielināt iespēju, ka piedzīvotās pazīmes un simptomi beigsies labi. 
Cilvēki ar diabētu var sagatavoties:
 
  • informējot draugus un tuviniekus par diabētu un to, kā viņi var palīdzēt jums konstatēt sarežģījumus ar cukura līmeni asinīs;
  • valkājot medicīnas ID, lai cilvēki zinātu, ko darīt ārkārtas gadījumā;
  • turot mobilo tālruni uzlādētu un gatavībā, lai varētu izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību;
  • pārrunājot ar ārstu:

    - o vai jums jāiegādājas glikagons, kā un kad tas jālieto. Kā arī jāpārliecinās, ka arī draugi un ģimene zina, kā to lietot;
    - o kā tikt galā ar krīzes brīžiem un pie kā vērsties ar jautājumiem par diabēta ārkārtas gadījumiem.

 

Avoti
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317436.php
https://diatribe.org/42factors
http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/blood-glucose-control/hyperglycemia.html
 

Autori un tiesības
Uzrakstījusi Stefānija Sveima, Roche Diabetes darbiniece un diabēta kopienas locekle, Roche izmantošanai visā pasaulē.

 

Dalīties

Filed under: