Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kad doties pie ārsta

Neviens nevēlas zvanīt ārstam par katru sīkumu, bet mēs zinām, ka ar diabētu saistīto veselības problēmu ārstēšana ir efektīvāka, ja uzsākta agrīni. Kad tad ir jādodas pie ārsta? Te būs daži norādījumi:1

Sāpes, nejutīgums vai tirpšana – īpaši plaukstās, pēdās, rokās vai kājās. Pat tad, ja tas šķiet, nenozīmīgi, šīs sajūtas var būt agrīna nervu bojājumu pazīme. Tādā gadījumā, nervu bojājumiem palielinoties, simptomi var pastiprināties.2

Pārmaiņas veselībā. Ja pēc piecelšanās kājās noreibstat, jums ir aizcietējumi, vēdera pūšanās vai slikta dūša, traucēta redze – kaut vai tikai naktī vai arī izmaiņas ir nelielas – vai ja jums ir seksuālas problēmas – tās visas var būt nervu problēmu pazīmes.2

Ādas problēmas vai infekcijas: Brūce vai iegriezums, kas nedzīst, deguna dobuma, urīnpūšļa vai vagināla infekcija –  diabēts var ietekmēt organisma spēju pašam tikt ar to galā.3

Slimība. Ja jums ir drudzis, jūs svīstat vai jums ir drebuļi vai arī slikta dūša, vemšana vai caureja, jūsu ārstam tas ir jāzina. Slimība var ietekmēt cukura līmeni asinīs vai arī tā var būt infekcijas pazīme, kas ir jāārstē.3 Ja jūs nespējat norīt ēdienu vai dzērienu, zvaniet neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai.4

Augsts cukura līmenis asinīs. Ja glikozes līmenis asinīs saglabājas virs 240 mg/dL arī tad, kad esat lietojis savus medikamentus un/vai palielinājis insulīna vai šķidruma daudzumu, vai ja jums ir grūtības noturēties mērķa diapazonā, pierakstieties pie ārsta.

Vidējs līdz liels ketonu daudzums urīnā. Konsultējieties ar ārstu, ja jums ir simptomi, kas var liecināt par ketoacidozi vai dehidratāciju, piemēram, sāpes vēderā, kas pastiprinās, apgrūtināta elpošana vai elpa, kas smaržo pēc augļiem vai acetona.

Ārsts var atvieglot simptomus un pat palīdzēt palēnināt šīs problēmas attīstību, panākot labāku cukura līmeņa kontroli.2

 

Vēl aizvien šaubāties? Vienkārši piezvaniet. Jūsu ārstam ir jāzina, kas notiek. Ja tas nav nekas īpašs, ārsts to pateiks. Paņemiet tālruni un atgūstiet sirdsmieru.

 

Kā no ārsta apmeklējuma gūt maksimālu labumu

Cik daudz laika jūs pavadāt ar ārstu? 10 minūtes? 15? Lai arī laika ir ļoti maz, ir lietas, ko var darīt, lai izveidotu konstruktīvākas attiecības, lai sarunas būtu produktīvākas un katra sekunde būtu vērtīga.

 

Plānojiet jau dienu vai divas iepriekš. Jau iepriekš aizsūtiet savus skaitļus ārstam pa e-pastu vai citādi, ja ārsts tā vēlas. Fiksējiet visu neparasto, ko esat pamanījis. Katram gadījumam paņemiet arī līdzi visu to, ko esat aizsūtījis. Iespējams, ārsts to visu apskatīs tikai brīdi pirms jūsu tikšanās, bet jūs būsiet rīkojies, lai vizītē būtu pēc iespējas auglīgāka.

Apkopojiet savus jautājumus. Visiem var gadīties aizmirst, ko vēlējās pārrunāt. Tas var būt piezīmju blociņš vai tālrunis ar sarakstu, kurā ieskatīties un kurā kaut ko atzīmēt; tas palīdzēs atcerēties visu, ko vēlējāties pārrunāt, kā arī to, kas darāms tālāk.

Esiet atklāts. Neizpušķojiet savus rezultātus vai esošo situāciju. Ārsts ir domāts, lai palīdzētu jums tikt galā ar izaicinājumiem un atrisināt problēmas, nevis lai uzsistu jums uz pleca. Turklāt – lai arī kādu problēmu jūs pastāstīsiet un lai arī cik mulsinoša jums tā būtu, jūs noteikti neesat pirmais, kas ar to saskāries. Ārstam var būt ieteikumi, kas ir palīdzējuši citiem.

Piedalieties lēmumu pieņemšanā. Ārsts zina daudz, bet neviens nezina visu – jūs esat lielākais eksperts tajā, kas palīdz jums. Vislabākās pacienta un ārsta attiecības ir cieņas un sadarbības pilnas. Jums arī ir jāpiedāvā savas idejas.

Nepiekrītiet lietām, ko zināt, ka neizdarīsiet. Noteikti var teikt: „Šis mērķis man ir nedaudz par augstu. Varbūt mēs varam to mazliet samazināt un pie rezultāta nonākt pamazām.” Ārsts labprātāk dos jums norādījumus, ko jūs patiešām ievērosiet, nevis izvirzīs augstus mērķus, kas jau pēc nedēļas būs aizmirsti.

Dariet to, ko apsolāt darīt. Padomājiet – ja ārsts teiks, ka pēc vizītes kaut ko izdarīs, jūs sagaidīsiet, ka viņš to tiešām izdara. To pašu viņš gaida no jums. Ja kaut kas jums traucē, padomājiet, kā to atrisināt un virzīties uz priekšu. Dūriena sāpes traucē izmērīt cukura līmeni asinīs? Sameklējiet mazāk sāpīgu autolanceti. Nav laika treniņiem? Darbā kāpiet pa kāpnēm. Sāciet ar mērķi un centieties izdomāt, kā to sasniegt.

Izveidojiet plānu slimošanas dienām. Sagatavojieties dienām, kad jutīsieties slikti, kopā ar veselības aprūpes speciālistiem izstrādājot rīcības plānu.

Kā izveidot plānu slimošanas dienām

Kad jūtaties slims, jūs nevēlaties neko citu, kā tikai gulēt gultā ar labu grāmatu vai sliktu filmu. Tomēr šajā brīdī jums vēl vairāk jākoncentrējas uz diabēta aprūpi.

 

Ja ir diabēts, panākumu atslēga tādās dienās ir padomāt par visu iepriekš. Brīdī, kad jūs nespēsiet koncentrēties, jūs varēsiet vienkārši ievērot plānu.

 

Slimošanas dienu plāna izstrādē iesaistiet savus veselības aprūpes speciālistus – pajautājiet, kad jums jālūdz palīdzība, cik bieži jāmēra glikozes līmenis un ketoni, kādi medikamenti jālieto un kas jāēd.

 

Ko darīt, kad parādās pirmās slimības pazīmes

Izpratne par to, kā slimība varētu ietekmēt glikozes līmeni asinīs, var palīdzēt jums pareizi rīkoties, lai palīdzētu sev. Piemēram:4

 

Ja jūs lietojat insulīnu, nepārtrauciet to darīt. Pat tad, ja jums ir ēšanas grūtības, jums droši vien būs vajadzīgs papildu insulīns, lai tiktu galā ar hormoniem, kas slimības laikā bieži izraisa paaugstinātu glikozes līmeni. Ievērojiet sava veselības aprūpes speciālista ieteikumus.

Ja jums ir 1. tipa diabēts, regulāri kontrolējiet glikozes līmeni asinīs un ketonus – ik pēc četrām stundām vai tml.

Uzņemiet šķidrumu. Dzeriet kalorijas un kofeīnu nesaturošus, tīrus šķidrumus.

Ēdiet atbilstoši savam ierastajam uztura plānam. Turiet pa rokai viegli apēdamus ātras iedarbības ogļhidrātus. Tie var noderēt pazemināta cukura līmeņa ārstēšanā, kā arī aizstāt ēdienreizi. Ja jums ir slikta dūša vai vemšana, pamēģiniet iedzert sporta dzērienu, sulu, parasto sodas ūdeni vai pat apēst saldētu augļu batoniņu, lai uzņemtu nepieciešamās kalorijas.

Pārrunājiet ar savu diabēta aprūpes speciālistu visus lietotos medikamentus vai jebkurus negaidītus glikozes līmeņa rādījumus, lietojot tos. Ir zināms, ka daļa saaukstēšanās medikamentu, antibiotiku un citu recepšu un bezrecepšu zāļu ietekmē glikozes līmeni asinīs.

Lai veiksmīgi tiktu galā ar slimību, galvenais ir sagatavošanās. Ja sagatavosiet slimošanas dienu plānu un piederumu komplektu pirms pirmo slimības simptomu parādīšanās, jūs vīrusu uzbrukumam būsiet gatavs.

1American Diabetes Association. When you're sick. Pieejams: http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/whos-on-.... Piekļūts 2016. gada 30. aprīlī

2EndocrineWeb. Diabetic neuropathy symptoms. Pieejams: https://www.endocrineweb.com/guides/diabetic-neuropathy/diabetic-neuropa.... Piekļūts 2017. gada 15. februārī.

3WebMD. Diabetes and infection: how to spot the signs. Pieejams: http://www.webmd.com/diabetes/guide/infections-linked-diabetes. Piekļūts 2017. gada 15. februārī.

4Mayo Clinic. Hyperglycemia in diabetes. Pieejams: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/basics/sympt.... Piekļūts 2017. gada 15. februārī

Dalīties

Filed under: