Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Halovīns bez cukura: vai tas ir iespējams?

Lai arī jebkuri svētki bērnam ar diabētu var būt sarežģīti, Halovīns ir īpaši izaicinošs. Svētkos, kas ir slaveni tieši ar saldajiem našķiem, diabēts var aizlikt kāju priekšā, ja vien jūs ļausiet tam notikt. Jūs nevēlaties, lai bērns paliktu ārpus jautrības, bet jums arī jāsargā viņa veselība no katastrofāli augsta cukura līmeņa. Par laimi ir iespējams izvadīt bērnu cauri cukurotajiem našķiem un bērniem maskās bez būtiska kaitējuma veselībai vai emocionālajam stāvoklim.

1. Plānojiet bērna tērpu gudri.

Bērnam ar diabētu, atrodoties tērpā, jātiek klāt vajadzīgajām ķermeņa vietām. Tas nozīmē, ka tērps ar vairāku kārtu audumu, kombinezonu, cimdiem vai svārkiem bez kabatām var būt jāpielāgo bērna vajadzībām. Lietas, kas jāņem vērā:

Vai bērns:

Cukura līmeni pārbauda ar glikozes līmeņa mērierīci

Lieto nepārtrauktas darbības glikozes monitoru (CGM)

Injicē insulīnu 

Lieto insulīna sūkni

Vai viņam nepieciešama:

Viegla piekļuve pirkstiem vai alternatīvai asins ņemšanas vietai

Lai raidītājs netiktu traucēts, kā arī kabata vai josta uztvērējam

Viegla piekļuve vienai vai vairākām injekciju vietām

Piekļuve sūknim un caurulītēm laikā, kad viņš ir tērpā

2. Labais ēdiens vispirms.

Ļoti bieži bērnus tā piesaista cukurotie āboli, karameles, cepumi un karstā šokolāde, ka viņi nepievērš uzmanību dārzeņiem, sviestmaizēm vai citiem veselīgiem ēdieniem, kas tiek pasniegti Halovīna ballītēs. Likuma „vispirms labais ēdiens” ieviešana nozīmē, ka bērns piepildīs vēderu ar uzturvielām bagātu ēdienu, nevis našķiem. Šāda pieeja ne tikai palīdz viņam labāk saprast, ko viņš ēst, olbaltumvielām un šķiedrvielām bagāts ēdiens var palīdzēt samazināt pēkšņu cukura līmeņa paaugstināšanos un pazemināšanos, kad bērns apēd kaut ko cukurotu. Mēs vienmēr paēdam vakariņas, pirms dodamies meklēt Halovīna našķus, lai mēs varētu vairāk koncentrēties uz izklaidēm, nevis knakstītos gan našķiem.

3. Izveidojiet baudīšanas plānu.

Pētnieki ir atklājuši, ka paškontrole ir kā muskulis, kas laika gaitā nogurst. Lai arī ir iespējams stiprināt jūsu gribasspēku, prasīt, lai bērns atturas no visiem tipiskajiem Halovīna našķiem, morāli nozīmē to pašu kā prasīt, lai viņš vienas nakts laikā tūkstoš reižu veic atspiešanās vingrojumu. Tomēr šie paši pētnieki ir atklājuši – ja pirms sastapšanās ar saldumu traukiem bērnam ir izveidots plāns, viņam ir daudz vieglāk pārvarēt kārdinājumu pārēsties.

Piemēram, ja sakām: „Kad vēlēsies ēst savu mīļāko našķi, mēs aprēķināsim tā ogļhidrātu daudzumu un devu,” bērnam ir iespēja izvēlēties, kurā brīdī našķoties un kuru našķi viņš vēlētos. Ja sakām bērnam: „Ballītē tu nedrīksti apēst nevienu konfekti,” viņa paškontroles muskulis automātiski tiek iedarbināts. Šajā scenārijā ir daudz lielāka iespējamība, ka bērns nogurs no atteikšanās no konfektēm un pa kluso apēdīs konfekti, nelietojot insulīnu.

4. Adrenalīns + Fiziskā slodze = Traks cukura līmenis asinīs

Ja jūsu bērns ir konču vai izjokošanas meklētājs, paturiet prātā, ka adrenalīns no satraukuma par svētkiem kombinācijā ar lielu fizisko slodzi var ietekmēt bērna glikozes līmeni asinīs. Kad esam satraukti vai stresā, organisms izdala hormonu – adrenalīnu jeb epinefrīnu. Tas liek aknām pārveidot rezervēs esošo glikogēnu par glikozi, lai cīnītos ar pazeminātu cukura līmeni. Arī fiziskā slodze var ietekmēt glikozes līmeni asinīs. Daļai bērnu cukura līmenis asinīs paaugstinās, bet pēc tam strauji pazeminās, kad organisms pieejamo glikozi sāk pārveidot glikogēnā, lai atjaunotu muskuļos un aknās esošās rezerves. Noteikti visu nakti regulāri pārbaudiet bērna cukura līmeni asinīs, lai pārliecinātos, ka tas ir mērķa diapazonā. Vislabāk konsultējieties ar savu veselības aprūpes speciālistu par to, kādu pieeju izvēlēties.

5. Piedalieties konfekšu atpirkšanas programmā.

Daudzi ārsti, zobārsti un citas organizācijas pēc Halovīna piedāvā konfekšu atpirkšanas programmas. Apmaiņā pret bērna Halovīna konfektēm viņi piedāvā grāmatas, rotaļlietas, biļetes uz vietējiem pasākumiem un dažos gadījumos pat naudu. Konfektes pēc tam tiek ziedotas labdarībai, un bērns savu Halovīna našķu vietā saņem kaut ko neēdamu. Galu galā vairumam bērnu vairāk interesē konfekšu iegūšana, nevis to apēšana. Pajautājiet bērna veselības aprūpes speciālistiem, vai viņiem ir šāda programma vai arī var tādu ieteikt. 

Halovīnam nav jābūt mīnu laukam bērnam ar diabētu. Nedaudz rūpīgas plānošanas var palīdzēt jums abiem izbaudīt vienus no gada aizraujošākajiem svētkiem.

Dalīties

Filed under: