Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Grūtniecība un 1. tipa diabēts – mana personiskā pieredze

Ja cukura līmenis asinīs tiek labi kontrolēts un ir pareiza terapija, veiksmīga grūtniecība ar 1. tipa diabētu ir pilnīgi iespējama. Man tas bija viens no brīnišķīgākajiem periodiem dzīvē!

 

Mani sauc Lina. Man ir 37 gadi, un es jau vairāk nekā 19 gadus dzīvoju ar 1. tipa diabētu. Pirmie 6 gadi ar diabētu bija viena katastrofa pēc otras, bet pēc tam es diezgan labi spēju kontrolēt cukura līmeni asinīs. HbA1c man vienmēr stabili bija 6–7 %, un kopumā es gandrīz neizjutu ierobežojumus sava stāvokļa dēļ. Patiesībā es diabētā bieži saskatu iespēju, un tieši tā es dabūju darbu mySugr.

 

Par spīti pozitīvajam skatam uz dzīvi, es nespēju atrast veidu, kā grūtniecības laikā pastāvīgi noturēt cukura līmeni 3.33-7.78 mmol/L robežās. Šis diapazons šķita pārāk ierobežojošs un izaicinošs. Es centos turēties šajā mērķa diapazonā pēc iespējas ilgāk, bet vienkārši nespēju to sasniegt 7 dienas pēc kārtas; kur nu vēl 9 mēnešus!

 

„Stāvoklī ar 1. tipa diabētu? Es to nespētu,” tāda daudzus gadus bija mana attieksme. „Turklāt ne jau visām sievietēm vajadzīgi bērni, vai ne?”

 

mySugr lietotnes lejupielādes saite

Vispirms mazliet par mani.

Mana prioritāte vienmēr ir bijusi karjera un finansiālā neatkarība. Es nespēju iedomāties bērnu un grūtniecību kopā ar diabēta kontroli.

 

mySugr es strādāju jau 8 gadus. Tolaik es biju pirmā oficiālā darbiniece, ja neskaita 4 dibinātājus un 2 ārštata darbiniekus. Sākumā es darīju visu iespējamo – no klientu atbalsta un lietotāju izjautāšanas līdz sadarbībai ar pastu vai veikaliem. Es pat gatavoju viesiem kafiju. Laika gaitā mani pienākumi kļuva nopietnāki, un es kļuvu par Produktu pārvaldības vadītāju. Es biju atbildīga par visiem mySugr izstrādātajiem produktiem.

 

Man patīk savs amats un tā dotā atbildība, un es vienmēr esmu ļoti lepojusies ar savu darbu. Bet es zināju, ka grūtniecību un dzemdības būtu grūti iekļaut tik saspringtā ikdienas darba grafikā, īpaši tad, ja vēl jācenšas kontrolēt cukura līmeni asinīs. Pagāja ilgs laiks, kamēr es uzdrīkstējos uzņemties atbildību, ko ietver grūtniecība ar 1. tipa diabētu... tostarp es mainīju prioritātes karjerā.

 

Ko es darīju pirms grūtniecības.

Pirms es mēģināju palikt stāvoklī, 6 mēnešus es kontrolēju diabētu tik precīzi, cik vien iespējams. Tas nozīmē, ka mans bazālais ātrums, ogļhidrātu faktori un korekcijas faktori tika pārbaudīti, noregulēti un stingri kontrolēti. Mans mērķis bija HbA1c zem 6 %.

 

Turklāt es rūpīgi pētīju savu menstruālo ciklu, lai saprastu, kuri hormoni ovulācijas laikā ietekmē cukura līmeni asinīs. Ārsts izskaidroja man, cik svarīgi ir, lai cukura līmenis ovulācijas laikā būtu mērķa diapazonā pēc iespējas ātrāk.

 

Tieši tajā laikā es atklāju, ka vienkārša staigāšana neticami pozitīvi ietekmē manu cukura līmeni. Tāpēc, tiklīdz mans CGM brīdināja, ka glikozes rādījums ir sasniedzis mērķa diapazona augšējo robežu, es uzvilku botas un sāku staigāt.

 

Tā es konsekventi rīkojos, lai novērstu paaugstinātu cukura līmeni, vēl pirms tas ir radies. Staigāšana ne vienmēr ir iespējama, īpaši, ja ejat uz darbu, tomēr man tas ir efektīvākais līdzeklis, lai cukura līmenis būtu zem 7.78 mmol/L.

 

Mani pūliņi attaisnojās un es sasniedzu HbA1c 5,8 %! Tie bija zemākie rādītāji, kādus es jebkad bija izmērījusi, turklāt drīz pēc tam es paliku stāvoklī! 

 

Urā, esmu stāvoklī! Ko nu?

Pēc pirmā prieka par lielajiem jaunumiem sākās grūtniecības grūtākā daļa. Pirmais trimestris ar 1. tipa diabētu bija ārkārtīgi izaicinošs. Grūtniecības sākumā hormoni izraisīja daudzus hipoglikēmijas gadījumus. Man tas tikai pieauga, īpaši 9. grūtniecības nedēļā.

 

Naktī cukura līmenis man strauji kritās. Par laimi man bija insulīna sūknis + CGM sistēma, kas reaģēja uz sensoru un automātiski pārtrauca insulīna padevi. Šajā posmā man šī funkcija bija absolūti nepieciešama, bija reizes, kad mans sūknis izslēdzās gandrīz uz visu nakti!

 

Par laimi līdzās bija mans draugs, kas varēja iedot man glikozi, kad man bija nepieciešama papildu palīdzība. Tomēr tas bija biedējošs laiks, un reizēm man bija ļoti bail iet gulēt vienai, jo es nezināju, vai nākamajā dienā pamodīšos.

 

It kā ar naktīm būtu par maz, dienas laikā cukura līmenis man ievērojami palielinājās. Reizēm, lai noturētu cukura līmeni mērķa diapazonā, es injicēju ārprātīgu daudzumu insulīna, arī tad, kad bija nogājusi 20 km dienā!

Saldais punkts.

Ar endokrinologa palīdzību es spēju perfekti noregulēt nepieciešamību pēc insulīna. Pēc katras ēdienreizes es devos pastaigā, lai uzlabotu jutību pret insulīnu un cukura līmenis pēc ēšanas nepalielinātos, bet citādi nekādu nopietnu problēmu nebija.

 

No 16. grūtniecības nedēļas es tikai aizsūtīta pirmsdzemdību atvaļinājumā. Šajā laikā darba stress beidzās, cukura līmenis stabilizējās, un beidzot es atguvu enerģiju. Es pilnībā izbaudīju šo posmu, un viss noritēja lieliski. Man ir laimējies, ka pagaidām nav bijušas nekādas bieži sastopamās grūtniecības problēmas.

 

Grūtniecība ar 1. tipa diabētu var tikt uzskatīta par augsta riska grūtniecību. Dažos gadījumos bērna augšanu rūpīgi uzrauga, lai nepieciešamības gadījumā pēc iespējas agrāk rīkotos, jo paaugstināts glikozes līmenis asinīs var padarīt bērnu pārāk lielu. Arī māte tiek rūpīgi uzraudzīta. Regulāri tiek pārbaudīts cukura līmenis asinīs, HbA1c, asinsspiediens, svara pieaugums un olbaltumvielas urīnā, lai laikus konstatētu iespējamās komplikācijas.

 

Man nenovērtējama ir mySugr lietotne. Tā man ļauj mājās sekot līdzi saviem veselības datiem un tiešsaistē kopīgot tos ar savu ārstu. Aptuvenais HbA1c dod man drošības sajūtu, ka es kontrolēju savus rādījumus un ka mana bērna augšana netiek negatīvi ietekmēta.

 

Tagad es esmu sasniegusi neticamu HbA1c vērtību – 4,7 %! Kādreiz man tas likās pilnīgi nereāli. Vai tas nozīmē, ka cukura līmeņa vērtības man vienmēr ir starp 3.33 un 7.78 mmol/L? Nē, noteikti ne! Bet es katru dienu daru ko varu.

 

Līdz šim mūsu bērns ir attīstījies labi, un nav nekādu komplikāciju pazīmju. Es zinu, ka trešajā trimestrī priekšā vēl ir izaicinājumu, piemēram, insulīna patēriņa pieaugums, bet esmu tam gatava.

 

Tāpēc regulāri tiks pielāgota deva, regulāri tiks mērīts cukura līmenis, būs daudzas sensora trauksmes un, iespējams, dažas negulētas naktis. Es esmu sajūsmā! Protams, tas reizēm varētu prasīt nervus, jo neviens nevar pateikt, kā tieši nepieciešamība pēc insulīna mainīsies. Bet es centīšos saglabāt mieru, regulāri kontrolēt cukura līmeni asinīs un doties pastaigās, lai noturētos mērķa diapazonā, cik vien iespējams bieži.

 

Lai arī jā, man ir 1. tipa diabēts, un jā, ir savi izaicinājumi… Es jūtos vienkārši lieliski, un nekad dzīvē vēl neesmu bijusi tik pārliecināta par savu organismu! Varbūt ir palīdzējusi meditācija un joga, varbūt tas vienkārši ir milzīgais prieks, ko mūsu nedzimušais bērns ir ienesis, izraisot pārmaiņas domāšanā. Es nezinu.

 

Grūtniecības laikā diabēts ir neparedzams, un reizēm tas var šķist negodīgi. Bet nekas un neviens nevar atņemt milzīgo prieku, ko mēs ar draugu izjūtam katru reizi, kad vakarā sēžam uz dīvāna un jūtam mūsu mazuļa spārdīšanos. Mēs tik ļoti gaidām tikšanos ar bērnu un noteikti nenožēlojam šo procesu!

 

Grūtniecība ar diabētu VAR izdoties!

Ja citi cilvēki ar 1. tipa diabētu prāto, kā grūtniecības laikā var kontrolēt glikozes līmeni asinīs, es esmu te, lai jūs iedrošinātu. Ir pilnīgi iespējams piedzīvot veselīgu grūtniecību UN kontrolēt diabētu! Jums nav jābūt perfektam, jums vienkārši katru dienu jācenšas darīt ko varat.

 

Te būs daži ieteikumi, kas man šajā posmā ir palīdzējuši. Varbūt tie noderēs arī citām grūtniecēm ar diabētu:

 

Iepazīstiet savu organismu! Man ļoti palīdzēja precīza terapijas plāna izstrāde un sievietes cikla izprašana, pirms centos palikt stāvoklī.

LIETOJIET CGM*! Nav svarīgi, kuru CGM pērkat, bet nepārtrauktas darbības rādījumi ārkārtīgi palīdz, kad cenšaties noturēties mērķa diapazonā.

Kustības, kustības, kustības! Nav svarīgi, vai tās ir pastaigas, joga vai peldēšana Vienkārši KUSTIETIES! Staigāšana palīdzēja man noturēties diapazonā 90 % gadījumu.

Sadaliet ēdienreizes*! Es vienmēr lietoju pilnu bolus, bet apēdu tikai pusi porcijas. Otru pusi es apēdu apmēram pēc stundas. Tas ir kaitinoši, bet palīdz padarīt cukura līmeni stabilāku.

Izvairieties no hipoglikēmijas! Manas daudzās hipoglikēmijas epizodes pirmajā trimestrī padarīja cukura līmeni par amerikāņu kalniņiem. Ja varat izvairīties no tām, cukura līmenis asinīs kopumā būs stabilāks.

Lietojiet cukura līmeņa lietotni! Īpaši situācijās, kad fizisks kontakts ar ārstu ir ierobežots, tiešsaistes žurnāls ir absolūti nepieciešams, lai varētu kopīgot datus ar ārstu. Dienasgrāmatas lietotne man ļoti palīdzēja iegūt dienas pārskatu, lai es varētu pieņemt labākus lēmumus par terapiju.

Apskaujieties! Man jāatgādina, ka mīlošs partneris ir viens no svarīgākajām lietām. Grūtniecība ir viens no emocionālākajiem posmiem dzīvē – pat tad, ja tajā nav diabēta kontroles radītā stresa. Mīlošs apskāviens reizēm dod vairāk atbalsta nekā 1000 vārdu!

 *Jautājiet ārstam, vai tas jums varētu derēt.

Dalīties

Filed under: