Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kā diabētu paņemt līdzi ceļā 3 soļos

Ceļot! Vai tā būtu jūsu kaislība, darba pienākums vai iemesls, lai apciemotu tuviniekus, ceļošana var būt gan brīnišķīga, gan stresa pilna, īpaši cilvēkam ar diabētu.

Diabēta kontrole ceļā bieži var būt biedējoša, bet mēs esam šeit, lai dotu jums visu nepieciešamo informāciju. Mēģināt atcerēties, ko paņemt līdzi un kā būt gatavam neparedzētiem gadījumiem, var būt diezgan stresaini, bet bailes nav labs ceļabiedrs! Te būs daži praktiski padomi, kā pārliecināties, ka ceļojumā viss ies gludi (vismaz saistībā ar diabētu).

#1 Pirms došanās ceļā...

Viena no labākajām lietām, ko var darīt, lai mazinātu ceļojuma stresu, – pirms došanās ceļā uz īsu konsultāciju apmeklēt ārstu. Jūs varat pārrunāt ne tikai nepieciešamās medikamentu izmaiņas (laika zona, augstums virs jūras līmeņa un/vai klimata pārmaiņas), bet ārsts var iedot arī papīra receptes rezerves krājumiem un medikamentiem, ja nu tās būtu nepieciešamas.

Papīra receptes ir vecmodīgas, bet tās vēl aizvien darbojas un ir labāk, ja pie rokas ir papildu recepte insulīnam, bet tā nav vajadzīga, nevis nakts vidū mēģināt sazvanīt ārstu, jo uz viesnīcas grīdas esat sasitis savu jauno insulīna pudeli. Bet paturiet prātā, ka tā darbojas tikai savas valsts robežās. Francijas recepte nebūs derīga ASV. ;)

Kamēr mēs runājam par šo tēmu – pirms dodaties ceļā, noskaidrojiet, kur atrodas medicīnas iestādes! Ja vieta, uz kuru dodaties, jums nav pazīstama, noskaidrojiet, kur ir tuvākā diennakts aptieka un ārsts. Gandrīz visur, kur ceļojat, jābūt šīm iestādēm.

Ja ceļojat uz ārzemēm, apmeklējiet Starptautisko ceļotāju medicīniskās palīdzības asociāciju. Jūs jau iepriekš varat sameklēt angliski runājošus ārstus un vietējās klīnikas. Tas var šķist mazliet pārspīlēti, bet, kā mēdz teikt, labāk ir nodrošināties visiem gadījumiem.

Visbeidzot sagādājiet no endokrinologa izziņu par nepieciešamajām lietām (saukta arī par ceļojuma izziņu)! Bieži vien drošības pārbaudes process ir daudz vieglāks, ja ir šāda izziņa no ārsta, kurā paskaidrots, KĀPĒC jums nepieciešams milzu koferis, kas pilns ar medicīnas ierīcēm un asām adatām. Patiesībā laba doma ir izgatavot vairākas šīs izziņas kopijas, lai tā vienmēr vajadzības gadījumā būtu pie rokas.

 

#2 Ceļojuma dienā

Iepakot visus savus krājumus pats par sevi jau ir darbs. Daļa cilvēku ņem līdzi par 50 % vairāk krājumu, nekā, viņuprāt, būs vajadzīga, citi iesaka paņemt līdzi divreiz vairāk (ja efektīvi iepakojat to!) Diabēta krājumus noteikti lieciet atsevišķā somā un vienmēr turiet to pie sevis. Un nekādā gadījumā nekad nenododiet diabēta krājumus bagāžā. 

Te būs lietu saraksts, ko vajadzētu iepakot rokas bagāžā (ja lietojas tās):

·       Insulīna pildspalva

·       Glikagona komplekts ārkārtas gadījumiem

·       Iespējams, "brīvdienu sūknis” – daļa ražotāju piedāvā šādu pakalpojumu

·       Rezerves adatas

·       Rezerves sūkņa piederumi

·       Spirta salvetes

·       Plāksteris

·       Glikozes mērīšanas teststrēmeles

·       Ketonu teststrēmeles

·       Rezerves baterijas mērierīcei un sūknim

·       Asumu kaste lietotajām adatām

·       Rezerves autolancete

·       Rezerves šļirces

·       Ātras iedarbības glikoze, lai ārstētu pazeminātu cukura līmeni

·       Mazs dzesētājs, lai vajadzības gadījumā saglabātu insulīnu vēsu

·       Rezerves receptes (kā minēts iepriekš)

·       Vēstule no ārsta (kā minēts iepriekš)

Gadījumā, ja jūsu bagāža tiek nomesta, sabojāta vai pazaudēta, jaunu apģērbu var dabūt jebkurā ceļojuma galamērķī, bet diabēta krājumi ir nenovērtējami, tāpēc tie vienmēr jāpatur savā tuvumā. Ja prātojat par bagāžas ierobežojumiem, iegūstiet mierīgu prātu, apskatot dažas ērtas TSA (Transporta drošības administrācijas) vietnes:

·       Īpašās vajadzības un medicīniskie stāvokļi

·       Invaliditātes apliecība (jums tā jāizdrukā un jālaminē, lai uzrādītu pārbaudēs)

·       Pasažieru atbalsta kontaktinformācija

Ar šajās vietnēs atrodamo informāciju un noderīgo ārsta izziņu par nepieciešamajām lietām jums nevajadzētu būt problēmām paņemt līdzi lidmašīnā visu nepieciešamo. Drošības labad dod sev papildu laiku gadījumam, ja bagāžai tiktu veikta manuāla pārbaude, lai papildus nebūtu jāuztraucas par lidojuma nokavēšanu.

Neaizmirstiet uzņemt šķidrumu! Ceļošana var patērēt ļoti daudz šķidruma. Starp satiksmes sastrēgumiem un lidmašīnas gaisu jums vajadzīgs ūdens! Un apņemsimies visi vismaz mēģināt ēst veselīgus našķus, piemēram, augļus un riekstus. Sāļi čipsi un ceļmalas konfektes ir kārdinošas, bet nav labākais variants.

 

#3 Pēc ierašanās

Pēc ierašanās galamērķī ieskatieties diabēta krājumu somā un pārliecinieties, ka nekas pa ceļam nav saplīsis. Izmēriet cukura līmeni un noskaidrojiet, vai jums nepieciešama uzkoda vai varbūt pat neliela ēdienreize, tad glikometrā un citās ierīcēs iestatiet pareizo laika joslu. Paturiet prātā klimata maiņu un/vai augstumu virs jūras līmeņa, kas var ietekmēt cukura līmeni asinīs, un BAUDIET ATVAĻINĀJUMU!

Dalīties

Filed under: