Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Kāds ir jūsu attaisnojums?

 

Pajautājiet 100 cilvēkiem ar diabētu, kāpēc viņi izlaiž cukura līmeņa mērīšanu, un jūs saņemsiet tikai saujiņu dažādu atbilžu.

Protams, parādās mērījumu izmaksas. Bet, ja jums ir vajadzīgs vairāk teststrēmeļu nekā apdrošināšana apmaksā, ārsts var uzrakstīt vēstuli ar pieprasījumu tās apmaksāt. Ja jums nav apdrošināšanas, daudzi ražotāji piedāvā atbalstu cilvēkiem, kam tas nepieciešams. Lai kāda arī būtu jūsu situācija, cukura līmeņa mērīšana nav greznība – tā ir nepieciešama, lai noturētu skaitļus vajadzīgajā diapazonā un izvairītos no dārgākām ilgtermiņa komplikācijām vai ārstēšanās slimnīcā. 

Arī pirkstu sāpes ir samērā bieži dzirdēts attaisnojums. Bet mūsdienīgu autolancešu izmantošana un dažas darbības, lai samazinātu sāpes, var padarīt to mazāk biedējošu. 

Tomēr pārsteigums var būt citi iemesli, kāpēc cilvēki izlaiž mērīšanu. Padomājiet, vai jums kādreiz ir bijušas tādas domas:

„Man nepatīk mērīt publiski.”
Tā ir patiesība. Cilvēki var būt ziņkārīgi un pat rupji. Ģimenes locekļi var gribēt izteikt savu viedokli. Svešinieki var zināt ļoti maz par diabētu, bet tas viņus neapturēs. Tomēr jūs nedrīkstat ļaut kāda nezināšanai vai attieksmei kaitēt veselībai. Ja garāmgājējs izskatās ieinteresēts, paskaidrojiet, ko jūs darāt un kāpēc. Lepojieties, ka labi rūpējaties par sevi.

„Mans mērītājs liek man justies slikti.” 
Atkārtojiet šo skaļi: „Cukura līmeņa mērījumu rezultāti ir skaitļi, nevis vērtējums.” Tā ir personiska informācija, kas nav jāstāsta neviena citam, tikai savam ārstam, un par to nav jājūtas vainīgam. Arī tad, ja jūs zināt, ka rezultāts būs virs normas, ir vērts noskaidrot, cik augsts tas ir. Tā jūs zināsiet, vai ir jāpalielina šķidruma patēriņš, jāpārbauda ketonu līmenis vai jāzvana ārstam.

„Es jūtos labi – es izmērīšu, ja jutīšu nepatikšanas.”
Ne visi spēj sajust tuvojošos paaugstinātu vai pazeminātu cukura līmeni, patiesībā – ja tas notiek gana bieži, tas jums var sākt likties „normāli”. Turklāt bieža mērīšana var palīdzēt jums izvairīties no šīm problēmām pavisam. Pat cilvēki, kam lieliski izdodas visu kontrolēt, reizēm var rēķināties ar dažiem pārsteigumiem. Jūs nekad nevarat zināt, kā stress, nepazīstams ēdiens, jauni medikamenti vai fiziskā slodze var ietekmēt jūs, ja nenovērojat, kas notiek, kad esat savā labākajā formā.

„Es zinu, ka man būs komplikācijas, tad kāda tam visam jēga?”
Laba cukura līmeņa kontrole ir kā nauda bankā. Ja varat veikt iemaksu katru dienu – brīnišķīgi. Bet arī tad, ja jūs sākat krāt naudu vēlāk vai ja nevarat pievienot uzkrājumam naudu katru dienu, ir vērts darīt to, ko varat izdarīt. Katrai dienai, kad jums izdodas labi kontrolēt cukura līmeni, ir nozīme jūsu veselībā ilgtermiņā.
Vēlaties vairāk informācijas? Izlasiet rakstu Desmit labi iemesli, lai ienīstu cukura līmeņa kontroli (un ko darīt ar tiem), ko uzrakstījis mūsu draugs un diabēta skolotājs Dr. Viljams Polonskis. 
 

Avots: 
Polonsky WH. Diabetes Burnout: What to Do When You Can’t Take It Anymore. Alexandria, VA: American Diabetes Association. 1999.

Dalīties

Filed under: