Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Treniņu virtuve

Lielākā daļa cilvēku zina, kāpēc regulāras sportiskas aktivitātes ir svarīgas. Tās ļauj jums zaudēt svaru, samazina holesterīnu un asinsspiedienu un pat uzlabo to, kā jūsu organisms izmanto insulīnu.
 
Taču, kas patiesībā notiek ar jūsu cukura līmeni asinīs, kad jūs sākat skriet vai spēlējat tenisu? Ja jūs izprotat, kāda ir treniņu ietekme uz jūsu organismu, jūs labāk spēsiet kontrolēt savu cukura līmeni treniņu laikā un pēc tiem. 
 
Kad jūs nodarbojaties ar sportu, jūsu organisms izmanto cukuru, lai gūtu enerģiju. Jūsu aknas izdala tajās uzglabāto glikozi, lai palīdzētu enerģijas ražošanai. Ja turpināt nodarboties ar sportu ar mērenu aktivitāti, jūsu muskuļi pilnībā izmanto glikozi, kas, iespējams, var radīt zemu cukura līmeni pēc treniņa. 
 
Dažkārt tomēr notiek pretējais. Tas saistīts ar to, ka aknas izdala papildu glikozi, lai sniegtu enerģiju jūsu aktivitātēm, un, ja jūsu sistēmā nav pietiekami daudz insulīna, treniņa beigās jūsu cukura līmenis var būt augsts. 
 
Kā nodrošināt pietiekamu enerģiju un saglabāt normālu cukura līmeni? 
Jūs varat sākt ar pārbaužu veikšanu pirms treniņa, tā laikā un pēc tam. Tas sniegs jums pilnīgu informāciju, kā jūsu organisms reaģē uz treniņu veidu un jūsu izvēlēto intensitātes līmeni. Tad, tā kā cukura līmenis pāris stundas pēc treniņa turpina kristies, vērojiet, vai jūsu organisms nenorāda uz zemu cukura līmeni. 
 
Papildus jūsu ārsts var ieteikt veidus, kā nodrošināt atbilstošu cukura līmeni treniņu laikā. Tas varētu ietvert: 
uzkodu pirms treniņa, ja jūsu cukura līmenis ir zem 5,6 mmol/L;
ogļhidrātu uz ņemšanu treniņa laikā un pēc tā;
pietiekami daudz ūdens, jo arī dehidrācija var ietekmēt cukura līmeni;
nepiedalieties treniņā, ja jūsu cukura līmenis ir augsts un asinīs konstatēti ketoni.
 
Aprunājieties ar savu ārstu par jums piemērotāko treniņu uzsākšanas laiku un turpiniet plānu pielāgot arī nākotnē. Kad kļūsiet veselīgāks(-s), jūsu enerģijas un insulīna līmenis var mainīties. Treniņu apgūšana, tāpat kā jebkas saistībā ar diabētu, ir process.

Avots:
Colberg S, et al. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care [Internets]. 2016. gada novembris; 39(11): 2065-2079 [citēts 2018. gada 22. februārī]. Pieejams: http://care.diabetesjournals.org/content/39/11/2065.