Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Diabēts un menstruācijas – starp insulīna rezistenci un kāri pēc našķiem

Dāmas! Vai jūsu ikmēneša cikls regulāri sabojā cukura līmeni asinīs? Tieši tā. Kopā ar krampjiem vēderā, kāres pēc šokolādes un garastāvokļa maiņām menstruācijām ir vēl kāds pārsteigums dāmām ar diabētu. Te būs stāsts, kā es personiski tieku galā ar cukura līmeni un mēnešreizēm.

 

Pamatteksts

 

1. tipa diabēta diagnozi man noteica 10 gadu vecumā. Toreiz mani vecāki un es tikām informēti, ka pubertāte cilvēkam ar diabētu varētu būt izaicinājums.

Par laimi mana pubertāte noritēja gana mierīgi bez īpašām ar diabētu saistītām problēmām.

 

Bet es nebiju gatava tam, cik ļoti menstruālais cikls var ietekmēt diabētu, un otrādi. Ārsts to nebija ar mani pārrunājis, tas nebija iekļauts arī diabēta apmācības nodarbībās. Pārsteidzoši, bet toreiz ginekologs labāk saprata, kā pielāgot diabēta terapiju, nekā mana diabēta speciālistu komanda.

 

Pat tagad, kad es runāju par šo tēmu ar vienaudžiem, vairums no viņiem nezina, ka ikmēneša cikls, precīzāk – hormoni, var izraisīt trakas glikozes līmeņa svārstības un padarīt diabēta kontroli īpaši sarežģītu. Un tā vēl ir tikai daļa no stāsta.

 

Īss atgādinājums, pirms runāju par šo jautājumu detaļās: menstruālais cikls sākas menstruāciju pirmajā dienā un beidzas līdz ar nākamajām mēnešreizēm. Šis process atkārtojas ik pēc 21–35 dienām, ja viss rit gludi.

 

Saistība starp menstruācijām un cukura līmeņa svārstībām ir zināma jau sen

 

Ir fakts, ka saistība starp menstruācijām un cukura līmeņa metabolismu ir zināma jau gadu desmitiem. Precīzāk – kopš 20. gs. četrdesmitajiem gadiem, kad pētnieks H.I. Krēmers dalījās savos secinājumos par attieksmēm starp ikmēneša ciklu un cukura līmeņa svārstībām Kanādas Medicīnas asociācijas žurnālā.

 

Tad kāpēc tik maz runā un māca par to? Vai mūs nebūtu jāizglīto par šo jautājumu standarta diabēta apmācībās? Mums visām ir jāiemācās, ka, pielāgojot terapiju, menstruālais cikls vienmēr ir jāņem vērā.

 

Padomājiet brīdi par to. Cik daudz atbalsta jūs saņemat no savas veselības aprūpes komandas, ja runa ir par cukura līmeņa kontroli pirms menstruācijām un to laikā? Vai, runājot par insulīna daudzuma regulēšanu, kāds no viņiem ir jautājis, kurā cikla fāzē esat? Bet vajadzētu.

 

Padomājiet: pasaulē ir gandrīz 200 miljoni sieviešu ar diabētu. Un cilvēkiem, kam ir dzemde, ir arī menstruācijas. Turklāt sievietēm ar 1. tipa diabētu un sievietēm bez diabēta menstruālais cikls atšķiras. Mēdz būt arī, piemēram, neregulāra asiņošana, sāpīgas menstruālās sāpes, ļoti spēcīgas un / vai ilgas mēnešreizes, kā arī ādas problēmas.

 

Pie cukura līmeņa svārstībām menstruāciju laikā ir vainīgi hormoni

 

Menstruālais cikls sastāv no divām fāzēm – estragona fāzes un progesterona fāzes, tās abas ietekmē jutību pret insulīnu. Protams, iesaistīti ir daudzi hormoni, bet tieši dzimumhormoni estrogēns un progesterons ir grēkāži, kas atbild par ikmēneša asiņošanu.

 

Dažas dienas pirms menstruāciju sākuma šo abu hormonu koncentrācija ir augstāka nekā parasti (t.i., otrajā fāzē), to var manīt arī paaugstināta cukura līmeņa dēļ.

 

Starp insulīna rezistenci un kāri pēc našķiem

 

Samazinātā jutība pret insulīnu katra cilvēka cukura līmeni ietekmē atšķirīgi.

Personiski es novēroju augstāku cukura līmeni vai spēcīgāku insulīna rezistenci apmēram 3–5 dienas pirms mēnešreižu sākuma.

Tam visam klāt ir arī kāre pēc našķiem, kas tāpat apgrūtina diabēta kontroli ikmēneša cikla laikā. Progesterons, kas uz laiku palielina insulīna rezistenci, ir arī viltīgs maita, jo mēdz izraisīt arī kāri pēc našķiem. Un es nerunāju par salātiem.

Šokolāde, saldējums... varat izvēlieties.

 

Iedomājieties. Cukura līmeņa vērtības ir grūtāk kontrolēt īslaicīgās insulīna rezistences dēļ, bet papildus jums ir tāda ēstgriba, ka varētu apēst visu, ko redzat (un vēl mazliet!).

 

Kā es iemācījos kontrolēt diabētu ikmēneša cikla laikā

 

Kā vienmēr – zināšanas ir spēks! Es cenšos pēc iespējas labāk dokumentēt glikozes līmeņa mērījumus, īpaši tajās dienās, ka diabēts šķietami uzvedas, kā ienāk prātā. Šajās dienās es cenšos glikozes līmeņa mērījumiem pievienot pēc iespējas vairāk konteksta, piemēram, ēdienu un izjūtas.

 

Kādu dienu es konstatēju dažas tendences. Mēnesī bija viena fāze, kurā man vajadzēja daudz vairāk insulīna nekā parasti, klāt nāca arī galvas sāpes un traks nogurums.

Un, kas par pārsteigumu, tās bija dienas pirms mēnešreizēm. Tad man kļuva interesanti, un es sāku lietot menstruāciju reģistrēšanas lietotni, lai iegūtu vēl vairāk informācijas un saistītu to ar glikozes mērījumu rezultātiem.

Tajā laikā es sāku arī regulāri lietot menstruāciju birku mySugr lietotnē. Pievienojot papildu informāciju, es varu daudz labāk izskaidrot lielu daļu no negaidītajām cukura līmeņa svārstībām vai varu nekavējoties izskaidrot savam endokrinologam, kā radušās nobīdes no parastā cukura līmeņa.

 

Mācīšanās no datiem, lai pielāgotu terapiju

 

Kad biju savākusi visu šo informāciju, es sāku strādāt pie rīcības plāna.

Par laimi ikmēneša cikls parasti nav pilnīgi negaidīts, un ar cikla reģistrācijas lietotni to var paredzēt vēl precīzāk.

Zināt savu ciklu ir ļoti svarīgi, jo tas ir vienīgais veids, kā tikt galā ar cukura līmeņa svārstībām.

 

Es diabētu kontrolēju ar insulīna sūkņa palīdzību, tāpēc man ērtākais risinājums bija ieprogrammēt „mēnešreižu bazālo ātrumu”, kas sākas 5 dienas pirms mēnešreizēm un beidzas mēnešreižu pirmajā dienā. Šajās 5 dienās man personiski bazālais ātrums ir 130 %–150 % (ņemiet vērā, ka tie ir mani terapijas iestatījumi un vajadzības. Insulīns katram cilvēkam ir jāpielāgo atšķirīgi, un par to ir jākonsultējas ar veselības aprūpes speciālistu).

Turklāt tas, cik lielā mērā cikla laikā ir jāmaina terapija, ir ļoti individuāli, ir vajadzīgs zināms laiks, lai atrastu optimālu variantu.

 

Tieši tāpēc precīza dokumentācija un labi apmācīta ārstu komanda ir tik svarīga un noderīga.

 

Visbeidzot – daži (interesanti) fakti par menstruācijām:

  • Sieviete kopā asiņo 6 gadus no savas dzīves
  • Te ir Disneja filma par menstruācijām
  • Menstruālās spazmas var būt tikpat sāpīgas kā sirdstrieka
  • Daudzās reliģijās menstruācijas tiek uzskatītas par kaut ko netīru
  • Zema temperatūra var negatīvi ietekmēt asiņošanas stiprumu un menstruāciju ilgumu
  • 28. maijs ir Pasaules menstruāciju diena
  • Pretēji tam, ko var redzēt daudzās reklāmās, menstruālās asinis ir sarkanas, nevis zilas ;)

Paturot to prātā – mēnešreizēm ir spēks!

Dalīties

Filed under: