Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Dažādu bolus tipu iepazīšana

Viens no veidiem, kā sūknis var padarīt diabēta kontroli vieglāku, ir vienkāršā un diskrētā bolus ievadīšana. Sūknis ir efektīvāks rīks par pildspalvu, jo piedāvā dažādu tipu bolusus. Ja neesat drošs, kad lietot standarta, pagarināto un daudzviļņu bolusu, izlasiet dažus padomus, kā iegūt maksimālo labumu no dažādiem bolusiem. Sūkņa lietošanas instrukcijā ir informācija par to, kā tos ieprogrammēt.

 

Kādas tad ir dažādo bolus tipu atšķirības?

Par bolus tipiem ir jāzina trīs galveniem termini:

•          Standarta bolus, kad visa deva tiek ievadīta uzreiz – kā injekcija

•          Pagarinātais bolus (saukts arī par aizkavēto vai kvadrātveida viļņa bolus), kad deva tiek ievadīta nelielās daļās ar noteiktu intervālu, ko jūs nosakāt (no 15 minūtēm līdz 24 stundām)

•          Daudzviļņu bolus (angliski saukts arī Dual-wave vai Dual-square-wave), kad daļa no devas tiek ievadīta nekavējoties, bet atlikusī – jūsu noteiktā laika intervālā. Jūs varat uztvert daudzviļņu bolus kā standarta bolus + pagarināto bolus, kas ieprogrammēti vienā un tajā pašā laikā

Standarta bolus iespējas

Lai ieprogrammētu un ievadītu standarta bolusu, jums ir 2 iespējas: 1) pārvietoties pa sūkņa kontroles izvēlni (biežāk sastopamais variants, ko vairums cilvēku izmanto lielākajā daļā ēdienreižu); 2) izmantot ātrā bolus funkciju, kas ļauj ieprogrammēt standarta bolusu tieši sūknī ar noteiktiem intervāliem, pat neieskatoties sūkņa ekrānā.

Vēl viena standarta bolus iespēja, kas var noderēt, ir atliktā bolusa (aizkavēšanās laiks) iestatīšana pašā sūknī pirms bolus ievadīšanas. Ar šo iestatījumu var norādīt kavēšanās laiku starp bolus programmēšanu un reālo bolus ievadīšanas sākumu. Cilvēkiem ar gastroparēzi (gremošanas sistēmas nervu bojājums, kas izraisa lēnu gremošanu) varētu būt derīgi sākt bolus ievadīšanu pēc ēšanas. Vai var gadīties, ka vēlaties iestatīt bolusu kādu laiku pirms ēšanas, lai tas tiktu ievadīts tuvāk maltītes laikam. Ja atliktā bolus iespēja jums varētu derēt, pārrunājiet aizkavēšanās laika iestatīšanu ar savu diabēta aprūpes speciālistu, lai pārliecinātos, ka visu darāt pareizi.

Devas izstiepšana ar pagarināto bolusu

Pagarinātais bolus ir īpaši piemērots ēdieniem, kas tiek lēni sagremoti, piemēram, ēdieniem ar augstu tauku un olbaltumvielu saturu – kā pica vai ķīniešu ēdieni. Jūs varat ieprogrammēt pagarināto bolusu ar 15 minūšu intervāliem uz laiku līdz pat 24 stundām. Pagarinātais bolus sāks darboties uzreiz pēc tā apstiprināšanas. Tas ir kā pagaidu bazālais ātrums, kas balstīts uz apēsto ēdienu, nevis uz bazālā ātruma palielinājumu stundā.

Visā pagarinātā bolus ievadīšanas laikā jūs varat pārbaudīt atlikušo laiku un pagarinātā bolus daudzumu uz sūkņa ekrāna. Kamēr pagarinātais bolus ir aktīvs, jūs varat pievienot standarta bolusu vai ātro bolusu, tas nekādi neietekmēs pagarināto bolusu. Ja jūsu nākamā ēdienreize arī prasa ilgāku bolus ievadīšanu, pēc tam, kad esat ieprogrammējis pagarināto bolusu, jūs pat varat izveidot vēl vienu pagarināto vai daudzviļņu bolusu, kas darbosies vienlaikus ar iepriekšējo!

Daļas paglabāšana vēlākam laikam ar daudzviļņu bolusu

Ēdienreizēm, kas satur gan lēnas, gan ātras darbības ogļhidrātus, jūs varat apsvērt gan standarta, gan pagarinātā bolus lietošanu – tas ir daudzviļņu bolus, kurā jūs pasakāt sūknim, cik daudz insulīna jūs vēlaties uzreiz un cik daudz ilgākā laika periodā.

Daudzviļņu bolus var būt labs variants arī tad, ja vajadzīga korekcijas deva tieši pirms ēdienreizes, kurā ir daudz tauku un ogļhidrātu, vai garai maltītei ar vairākiem dažādiem ēdieniem.

Bolus stratēģijas pārskatīšana un pilnveidošana

Reizēm vajadzīga pieredze, lai saprastu, kādi noteiktai ēdienreizei ir labākie bolus tipi. Lieliska doma ir bolus stratēģijas pārrunāšana ar diabēta aprūpes speciālistiem.

Dalīties

Filed under: