Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Intervija: Reičela no „Joga diabētam”

Jūsu diabēts ir tikpat unikāls kā jūs pats, bet tas nenozīmē, ka nevar iedvesmoties no citu cilvēku diabēta kontroles paradumiem. Mēs jau zinām, ka cilvēkiem ar diabētu aktīvs dzīvesveids ir svarīgs, bet var paiet laiks, kamēr atrodat sev piemērotas aktivitātes.

Aktīvam dzīvesveidam nav jānozīmē maratona skriešana vai kardiotreniņi. Mēs aprunājāmies ar Reičelu no „Joga diabētam”. Reičela ir fantastiska autore, blogere un jogs, kas sadzīvo ar LADA (latents autoimūns diabēts pieaugušajiem). Reičela māca cilvēkiem diabēta kontrolē iekļaut jogu. 

Šajā rakstā viņa pastāstīs visu par savu kaislību pret Jogu un par to, kā viņa to izmanto ne tikai diabētam, bet arī savai garīgajai veselībai un vispārējai labklājībai. Viņa dalās arī ar īsu vingrinājumu, ko var izmēģināt mājās! 

Ļaujiet Reičelai iemācīt jums visu par jogas doto labumu un to, kā tas viņai palīdz kontrolēt diabētu. 

 

Pastāstiet mums par savu dzīvesveidu pirms diabēta diagnozes!

Ar jogu es sāku nodarboties pusaudža vecumā, tāpēc līdz brīdim, kad man 42 gadu vecumā tika noteikta diagnoze, mans dzīvesveids bija ļoti veselīgs. No rītiem es nodarbojos ar jogu, elpošanu un meditāciju, iekļāvu ajūrvēdas elementus (ajūrvēda nozīmē veselības zinātni un ir jogas zinātniskā māsa), kā mēles tīrīšana un ikdienas eļļas masāža, un biju veģetāriete. Es vienmēr centos naktī labi izgulēties. Tāpēc diagnoze man šķita pilnīgi bezjēdzīga. Kā kādam tik veselīgam cilvēkam var būt diabēts?

 

Vai diabēta diagnoze mudināja jūs izmēģināt jaunus sporta veidus un aktivitātes?

Mans ārsts ieteica man darīt vēl kaut ko, ne tikai jogu, tāpēc es sāku regulāri staigāt. Stunda pastaigas dabā ir nomierinoša manai dvēselei. Īpaši tad, ja cukura līmenis asinīs ir pārņēmis visu.

 

Kad jūs sākāt nodarboties ar jogu?

Es pievērsos jogai 17 gadu vecumā vidusskolā, pirms vairāk nekā 37 gadiem, bet nopietnāk sāku to praktizēt 23 gadu vecumā. Tad es sāku redzēt rezultātus un pārmaiņas gan fiziskajā spēkā un lokanībā, gan savā domāšanā. Es sāku elastīgāk risināt problēmas, vairāk uzticējos un atvēros dzīvei, tās skaistumam un noslēpumam.

 

Kad un kā jūs sapratāt, ka jogu varētu iekļaut diabēta kontrolē?

Tas notika uzreiz pēc manas diagnozes. Es atceros, kā atgriezos no ārsta apmeklējuma un sēdēju uz sava paklājiņa, prātojot – ja joga līdz šim man jau ir tik daudz palīdzējusi, tā varētu palīdzēt arī kontrolēt diabētu. 

Sākumā es izmantoju jogas vingrinājumus, lai pārvarētu šoku un dziedinātu nervu sistēmu. Es koncentrējos uz elpošanas vingrinājumiem, koncentrētākām meditācijām, laiku nomierinošās un atjaunojošās pozās, kā arī uz darbu ar vizualizācijām (jantras) un skaņām (mantras), lai veidotu noturību.

Es pārdomāju arī savu ajūrvēdisko konstitūciju, unikālo elementu kombināciju savā sistēmā, un to, kā es mēdzu reaģēt uz stresu. Zinot, ka es varu būt pārmērīgi jutīga pret stimuliem, es pieturējos pie regulāras ikdienas rutīnas, lai izvairītos no stresa un meklētu atbalstu.


Kā joga palīdz kontrolēt diabētu?

Tik daudzos veidos! Pirmkārt, tā ir mans padomdevējs, kā reaģēt uz paaugstinātu un pazeminātu cukura līmeni asinīs. Es izmantoju rīkus no jogas filozofiskā atzara, ko sauc par pašizziņu. Es varētu paskatīties uz paaugstinātu cukura līmeni un atgādināt sev, ka manas domas par cukura līmeni asinīs, diabētu u.c. ir tikai domas. 

Es esmu tā, kas domā par diabētu, neviens cits. Ja es esmu šo domu avots, es varu tās mainīt. Es varu arī zināt to, kā klātbūtnē visas domas nāk un iet. Tas ļauj man saprast, ka es nevaru būt tas, kas man ir. Man ir diabēts, es neesmu diabēts. Šāds depersonalizācijas līmenis ir devis man vietu, kur elpot, lai ielaistu dzīvē vairāk uzticēšanās un pieņemšanas. Tas nenozīmē, ka man tas viss ir, kad iestājas smaga hipoglikēmija. Tas drīzāk ir devis man spēku saskatīt un apdomāt kopainu. Jogas mērķis ir brīvība. Iespēja saskatīt perspektīvu dod man šo brīvību.

Otrs svarīgs veids, kā joga palīdz – tā paaugstina jutību pret insulīnu. Ja man strauji uzlec cukura līmenis vai es jūtu insulīna rezistenci, es veicu īsu vingrinājumu, kurā nodarbināti ķermeņa galvenie muskuļi. Jau pēc 15 minūtēm es redzu, ka bultiņa manā CGM ir vērsta uz leju. Es veicu vingrinājumus divreiz dienā, un kopumā es ievēroju, ka mana jutība pret insulīnu ir palielinājusies. Jo jogas efekts ir kumulatīvs.

Pēdējais nozīmīgais jogas efekts diabēta kontrolē ir – cik ātri es atgūstos no stresaina notikuma, piemēram, hipoglikēmijas epizodes. Man ir spēcīgi instrumenti, kā nomierināt nervu sistēmu. Es izmantoju ilgstoši kontrolētu elpošanu un vienkāršus žestus (mudras), lai nomierinātos, vienlaikus pārliecinoties, ka netiek aizmirsta arī nidra, kas ir vadītas relaksācijas forma.

Kādas vēl dzīves jomas joga jums palīdz kontrolēt?

Joga ir manas dzīves audums, tas, kas satur mani kopā. Jogas mērķis var būt brīvība, bet vārds joga nozīmē vienotību, veselumu. Joga ir tas, kas mēs esam, tas nav stāvoklis, kas jāsasniedz. Kad mēs pazīstam sevi tāpat kā jogu, pazīstam sevi kā neatņemamu radīšanas kopuma daļu, nav nevienas lietas, kad netiktu skarta vai ietekmēta. Tāpēc manas attiecības, mana attieksme pret vidi, pret ēdienu, ko ēdu, pret to, kā es dalos ar to, kas man kā cilvēkam ir dots, ir iedvesmota no tā, ko esmu guvusi no dzīves jogā, un veltīta tai. Ir brīnišķīgs teiciens no jogas mācības. Ko tādu var dot radījumam, kā radījumam vēl nav? Tas ir brīnišķīgs jautājums, ko pārdomāt.

 

Kādu padomu jūs dotu cilvēkam ar diabētu, kas vēlētos iepazīt jogu?

Mūsdienās joga ir tik pieejama. Mēs tiešsaistē varam viegli atrast savām spējām un diabēta tipam piemērotas nodarbības, tomēr ir vērtīgi rakt dziļāk un atrast skolotāju, ar kuru jums saskan. 

Kādu, kas var maigi vadīt jūs, līdz atrodat sev īstos vingrinājumus. Ja jūs dodaties uz jogas nodarbību bez pienācīga atbalsta, varat iegūt traumas vai pat saskarties ar izaicinājumu, kad nodarbības laikā cukura līmenis nokrītas pārāk zemu. Skolotājs bez lielas pieredzes, īpaši klātienē, var nesaprast, kas notiek vai pārprast jūsu vajadzības. 

Es mudinu ikdienu informēt skolotāju par savu stāvokli un pārliecināties, ka jums līdzi uz paklājiņa ir viss nepieciešamais. Piem., CGM, glikozes tabletes u.c. Ir daudz pieredzējušu cilvēku ar diabētu, kas māca jogu. Šie skolotāji ir lieliski ceļa rādītāji, kam pašiem ir pieredze ar diabētu.

Mans otrs ieteikums ir sākt lēni. Īstā tempa un grūtības pakāpes atrašana, kā arī īsāks treniņš palīdzēs jums atrast īsto kombināciju, ja lietojat insulīnu vai citus medikamentus. Daļa vingrinājumu ir ļoti intensīvi un ātri var pazemināt cukura līmeni. Ar izmēģinājumu un kļūdu metodi man bija jānoskaidro, kāds ritms man kā cilvēkam ar diabētu ir labākais. Tam bija vajadzīga pacietība, eksperimentēšana un lēna izpēte laika gaitā.

 

Vai varat padalīties ar mums ar kādu vingrinājumu, ko izmēģināt mājās?

Šis ir mans vismīļākais vingrinājums, lai nomierinātu nervu sistēmu. To sauc par saulrieta meditāciju. Tā ir trīsdaļīga elpa, kurā izmantota krāsu vizualizācija. Saullēkta brīdis ir kā jauns sākums, svaigums un kaut kā jauna gaidīšanas sajūta. Jogā to uztver kā atjaunotnes laiku. Saullēkta krāsu ienešana ķermenī palīdz uzsūkt sevī šo svaigo, mierīgo, cerību pilno sajūtu. To jūs varat veikt jebkurā dienas laikā vai jebkurā brīdī, kad vēlaties iegūt miera sajūtu.

Sāciet vingrinājumu jums visērtākajā relaksācijas pozā. Tā var būt sēdus krēslā, sēdus uz grīdas vai pat guļus.

Aizveriet acis un koncentrējieties uz elpu. Ļaujiet elpai dabiski plūst iekšā un ārā. Pievērsiet uzmanību, kur jūs jūtat elpu? Vai tas ir nāsīs? Vai vairāk krūtīs vai vēderā? Esiet relaksēts un vienkārši vērojiet. Nav „pareizā veida", kā elpot.

Tad ieelpojot iztēlojieties, ka ieelpojat zilu, debesu krāsas gaismu, kas pārvietojas cauri ķermenim no kāju pēdām līdz pat galvai. Zilās krāsas gaisma pārvietojas jums cauri vienā nepārtrauktā ieelpā.

Kad esat gatavs, viegli nolaidiet zodu, it kā zem tā turētu apelsīnu, aizturiet elpu un vizualizējiet rozā miglu, kas iekļūst katrā ķermeņa šūnā. Elpu aizturiet tikai uz brīdi vai arī tik ilgi, cik jums ir ērti. Ja jums ir grūti ieraudzīt miglu, kas plūst cauri ķermenim, kad esat aizturējis elpu, varat vienkārši atslābināties un elpot, kamēr pabeidzat vizualizāciju.

Izelpojot iztēlojieties zeltainu gaismu, kas ieskauj visu ķermeni. Atkal – izelpojiet pēc tik īsa vai ilga laika, kā jums ir ērti.

Galvenā doma ir ieelpot, vizualizēt zilo gaismu, uz kādu brīdi aizturēt elpu, iztēloties rozā miglu un tad izelpot, vizualizējot zeltainu gaismu. Ja tas jebkādā veidā ir grūti, jūs varat iztēloties krāsas, dabiski ieelpojot un izelpojot.

Atkārtojiet vizualizāciju, turpinot ieelpot un izelpot caur degunu. Varat turpināt tik ilgi, cik jums ir ērti. Kad esat gatavs, maigi atveriet acis un dodieties savās dienas gaitās.

Ja vēlaties piedzīvot šī vingrinājuma audio versiju, tā ir atrodama šeit. 

https://soundcloud.com/the-flying-yogini/the-equalising-breath

 

Ja vēlaties uzzināt vairāk, te ir vēl viena liela intervija ar Reičelu.

mySugr vietne nekonsultē par medicīniskiem vai juridiskiem jautājumiem. mySugr bloga raksti nav zinātniski raksti, bet paredzēti tikai informācijai.

Medicīniska rakstura informācija vai informācija par uzturu mySugr vietnē nav paredzēta, lai aizstātu profesionāla ārsta konsultāciju, diagnozi vai ārstēšanu. Par jebkuriem jautājumiem, kas radušies par veselības stāvokli, vienmēr konsultējieties ar ārstu vai citu veselības aprūpes speciālistu.

Dalīties

Filed under: