Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Diabēta izdegšana

Šis vārds ir bieži dzirdēts. Diabēta izdegšana reizēm var šķist kā rets un eksotisks dzīvnieks. Daudzi no mums no tā baidās, lai arī nav to redzējuši.

 

Ir dabiski baidīties no nezināmā. Bet zināšanas ir spēks; ja esat informēts, tad esat gatavs tikt galā ar jebko, kas jūsu diabēta ceļojumā gadās ceļā. 

Mēs aprunājāmies par diabēta izdegšanu ar lielisko diabēta treneri Šarloti Potsu. Šarlote strādā tieši ar cilvēkiem ar diabētu, kas var piedzīvot problēmas ar garīgo veselību, tostarp diabēta izdegšanu. Viņa var spriest arī no personiskās pieredzes, jo Šarlote pati 2016. gadā cīnījās ar diabēta izdegšanu. 

Lasiet tālāk, lai uzzinātu eksperta viedokli par diabēta izdegšanu. 

 

Pēc jūsu pieredzes un zināšanām – kas ir diabēta izdegšana?

Diabēta izdegšana pamazām zaudē savu tabu statusu, galvenokārt tāpēc, ka aizvien vairāk cilvēku ar 1. tipa diabētu cieš no diabēta izdegšanas (vai diabēta depresijas). 

Pētījumi rāda, ka cilvēkiem, kas sadzīvo ar 1. vai 2. tipa diabētu, ir paaugstināts depresijas, trauksmes un ēšanas traucējumu diagnozes risks.¹  Cilvēki ar diabētu sava stāvokļa dēļ var justies nospiesti, neapmierināti un sakauti. Tā ir diabēta izdegšanas definīcija.

Bet diabēta izdegšana nav tikai „izdegšana”.   Emocionālais stress, kas rodas cilvēkiem ar diabētu, tiek saukts arī par „diabēta distresu” (DD).¹ Jebkurš, kas sadzīvo ar diabētu, spēs to iztēloties. Dzīve ar diabētu ir lielais sports. Tā prasa pilnu uzmanību katru dienu. Diabēts nav kas tāds, kas jums ir uz kādu brīdi. Tas ir 24/7, 365 dienas gadā, bez iespējas paņemt pauzi.  Reizēm autoimūna slimība var būt tik nomācoša, ka neredzam izeju.


Kādi, jūsuprāt, ir galvenie cēloņi, kas noved pie diabēta izdegšanas?

Sadzīvojot ar diabētu, katru dienu ir jāizdara simtiem izvēļu un jāpieņem simtiem lēmumu, tas var izsist no līdzsvara.² Un vēl arī ikdienas asins analīzes un insulīna injekcijas... Garīgā spriedze var aizvien pieaugt un sākt ietekmēt domāšanas veidu. Diabēts var pilnībā izsmelt jūs emocionāli un fiziski. Stress var izraisīt arī cukura līmeņa svārstības un ietekmēt citas jomas, piemēram, miegu, izraisīt ēdienreižu izlaišanu, alkohola un varbūt pat medikamentu patēriņa palielināšanos.² Apburtais loks. Atbilde uz diabēta izdegšanu ir šī negatīvisma loka pārtraukšana.  

 

Pastāstiet par savu diabēta izdegšanas pieredzi?

Šodien es savu diabēta izdegšanu uzskatu par dāvanu, bet toreiz es neskatījos uz to tik pozitīvi. 

Kad sāka zvanīt trauksmes zvani, es biju 38 gadus veca. Es jutos tukša, nederīga, un man bija jāsaņemas, lai nodzīvotu dienu.  Tā nebija pirmā reize, kad mans ķermenis cēla trauksmi. Tikai gadu agrāk es bieži nonācu ārsta kabinetā ar urīnpūšļa infekciju, zarnu spazmu un noguruma simptomiem. Tas noteikti bija vairāk nekā mirkļa vājums, bet ar aktīvu darbu, diviem (vismīļākajiem) maziem bērniem un vīru, kas bieži strādā ārzemēs – nav brīnums, ka biju pārgurusi.   

Neviens treneris vai ārsts neiedomājās, ka pie vainas varētu būt mana veselība. Mana izdegšana un nestabilais cukura līmenis asinīs tika uzskatīti tikai par simptomiem. Bet īstais tā visa cēlonis izrādījās diabēts. Es to atklāju, kad ienācu ortomolekulārās medicīnas pasaulē un sāku dzīvot citādi. Pabarojot savu ķermeni, es pamazām sāku justies labāk. Ar trenera un pašas rīcības palīdzību tumšās domas pamazām atkāpās, un es sāku skatīties uz dzīvi pozitīvi. 

Soli pa solim mana pašapziņa auga. Ilgu laiku es kaunējos par diabētu. Es nekad nestaigāju tā, lai insulīna sūknis būtu redzams. Tagad tā vairs nav problēma. Visi var to redzēt. Diabēts ir daļa no manis. Laiks, kad diabēts vadīja manu dzīvi, ir aiz muguras. Tagad es pati izvēlos savu ceļu. Un to pašu es novēlu arī citiem. Kā līdzcilvēks ar diabētu es vēlos būt iedvesmas avots. Jūsu lielākais atbalstītājs. Kā ortomolekulārā terapeite un sertificēta dzīvesstila trenere es vēlos parādīt jums ceļu uz diabēta kontroli mūža garumā. 

 

 

Kas cilvēkam jādara, ja viņam ir aizdomas par diabēta izdegšanu?

Savās treniņu sesijās es bieži dzirdu, ka cilvēki mēģina cīnīties pret diabētu. Lai arī viņi apzinīgi pilda ieteikumus un norādījumus, diabētam nav vietas viņu dzīvē, tas izraisa aizvainojumu un spriedzi. Tieši tas neļauj viņiem justies pārliecinātiem un spēcīgiem. 

Reizēm vajadzīgs kāds, kas atver jums acis un iemāca citu perspektīvu. Te būs daži padomi, kas arī man bieži ir palīdzējuši:

 

1. Laiks sev un atpūtas brīži. 

Sāciet iekļaut savā ikdienā laiku sev un atpūtas brīžus. Apzinātība, meditācija un elpošanas vingrinājumi ir lielisks sākums. Ja nervu sistēma ir līdzsvarā, jūs mazāk vada emocijas. Jūsu uzvedība uzlabojas, un jūs varat justies labāk.  Ja emocijas ir līdzsvarā, jūs spējat labāk tikt galā ar cukura līmeņa svārstībām un kaitinošajām trauksmēm no CGM, nenokļūstot stresa režīmā.  Lielāka uzmanība elpošanai palīdz regulēt autonomo nervu sistēmu. Centieties katru dienu dzīvot tagadnē, nevis skriet notikumiem pa priekšu. Sekojiet savām jūtām un sirdij. 

 

2. Fiziskā slodze

Fiziskā slodze palīdz samazināt emocionālo stresu, uzlabo asinsriti un palielina jutību pret insulīnu. Cilvēkiem ar diabētu regulāra fiziskā slodze ir svarīga. Es zinu, ka vingrošana ar diabētu reizēm var kaitināt, bet esiet mierīgs, jums noteikti nav katru dienu jāskrien uz sporta zāli. Daudz dod arī pāris spēka vingrojumu katru dienu, kas palielina sirds ritmu.  Arī pastaiga dabā dara brīnumus. 

 

3. Stipriniet savu domāšanu

Vienmēr paturiet prātā mērķi, kā jūs kā cilvēks ar diabētu vēlaties attīstīties. Un nebaidieties no nelielām neveiksmēm! Ja jūtat, ka attālināties no saviem mērķiem, sadaliet tos vairākos mini mērķos. Šāda pieeja ir ne tikai motivējošāka, bet arī aizraujošāka un veiksmīgāka! Iedomājieties, ka katru dienu jums iet par 1 % labāk. Tas var likties maz, bet pēc 100 dienām dzīve izskatīsies pilnīgi citāda.

 

4. Lieciet sevi pirmajā vietā

Pārāk bieži mēs iestrēgstam apstākļos, kas mums nav labvēlīgi. Mēs atdodam vairāk enerģijas nekā saņemam. Tas viss var jūs izsūkt un likt justies nogurušam un nelaimīgam. Iedrošināšanās likt sevi pirmajā vietā svarīga ir visiem, bet jo īpaši cilvēkiem ar diabētu. Ja mēs par sevi nerūpējamies, mūsu organismā valda stresa hormoni, un tas var pilnīgi izjaukt cukura līmenis asinīs. 

 

Vai jūs esat apmierināts ar to, kāds esat, vai arī, līdzīgi man, bieži paceļat latiņu pārāk augstu? Cik labi jūs rūpējaties par sevi? Sāciet meklēt lietas, kas palīdz jums relaksēties. Mēģiniet palasīt grāmatu, ieiet vannā, aiziet pastaigā. Atpūtas brīžu plānošana palīdz noturēt līdzsvarā prātu un ķermeni. Sāciet jau šodien. Plānojiet lietas, kas jums tiešām patīk. Jo, ticiet man, tie, kas nerūpējas par sevi, nespēj parūpēties par citiem.

 

Noslēguma pārdomas par diabēta izdegšanu? 

Kopā mēs varam paveikt daudz vairāk nekā vienatnē.  Palīdzības meklēšana nav vājuma pazīme. Tieši otrādi. Katrs laiku pa laikam saskaras ar šķēršļiem. Daļa tiek ar tiem galā paši, citi vēlas strādāt kopā ar profesionāli.

Mani klienti saprot, ka tad, ja viņi turpinās darīt to, ko darīja agrāk, pēc sešiem mēnešiem viņu dzīve izskatīsies tieši tāpat kā agrāk. Viņi izvēlas uzņemties atbildību par sevi un sākt dzīvot veselīgi. Savā treniņu programmā es piedāvāju instrumentus, kā mainīt dzīvi, dzīvesveidā mainot tikai nelielas lietas.

Kad man 14 gadu vecumā noteica diabēta diagnozi un vēlāk, kad mācījos koledžā, apprecējos, kļuvu par māti, man trūka šāda atbalsta, jo dzīve ar diabētu vienmēr ir mazliet citāda.

Visa šī raksta informācija ir balstīta šādos avotos:

1. Ducat, L., Philipson, L.H., Anderson, B.J., 2015. The Mental Health Comorbidities of Diabetes. JAMA, [tiešsaistē]. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439400/

2. Kalmbach, D.A.,  Anderson, J.R.,  Drake, C.L., 2018. The impact of stress on sleep: Pathogenic sleep reactivity as a vulnerability to insomnia and circadian disorders. Journal of Sleep Research, [tiešsaistē]. Pieejams: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsr.12710

3. Stanford Medicine, 2020. New research shows how to keep diabetics safer during sleep. [vietne] Pieejama: https://scopeblog.stanford.edu/2014/05/08/new-research-keeps-diabetics-safer-during-sleep/ [Piekļūts 01.14.2021.].  

4. Medical News Today, 2019. How does diabetes affect mood and relationships? [vietne] Pieejama:  https://www.medicalnewstoday.com/articles/317458 [Piekļūts 01.15.2021.]. 

mySugr vietne nekonsultē par medicīniskiem vai juridiskiem jautājumiem. mySugr bloga raksti nav zinātniski raksti, bet paredzēti tikai informācijai.

Medicīniska rakstura informācija vai informācija par uzturu mySugr vietnē nav paredzēta, lai aizstātu profesionāla ārsta konsultāciju, diagnozi vai ārstēšanu. Par jebkuriem jautājumiem, kas radušies par veselības stāvokli, vienmēr konsultējieties ar ārstu vai citu veselības aprūpes speciālistu.

Dalīties

Filed under: