Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
teksta izmērsaaa
Latvia
hamburger overlay

Diabēta stigmu un stereotipu pārvarēšana

 

 

Katru dienu visā pasaulē cilvēki ar diabētu jūtas izstumti, citādāki un vieni. Mūsu pašvērtējums var pazemināties, jo mūsu pieredze ir tāda, kāda tā ir, un mēs attiecīgi uztveram to, kā pret mums izturas diabēta dēļ. Tas, kā sabiedrība izturas pret cilvēkiem ar diabētu, var mudināt aktīvi neveikt labu diabēta paškontroli, jo diabētu gribas paturēt noslēpumā no draugiem, ģimenes vai citiem cilvēkiem. 

Tas, kā mūsu kultūra skatās uz diabētu, ir nepatīkama patiesība. 

Paredzams, ka tuvāko 10 gadu laikā cilvēku skaits ar diabētu pieaugs līdz 522 miljoniem. Ir laiks paskatīties, kā tikt galā ar stigmām un stereotipiem, kas rada izmisuma, vientulības un neapmierinātības sajūtu.

Stigma, kas apvij šo hronisko stāvokli, kas kļūst aizvien izplatītāks, nav saistīta ar kādu konkrētu pasaules daļu, tā ir visur. Tomēr uzskati un kultūras zīmes var ļoti atšķirties. Rakstā, kurā apskatīti vairāki pētījumi par diabēta stigmām, konstatētas septiņas diabēta stigmu tēmas – „slims un invalīds”, „atgādinājums par nāvi”, „noraidīts laulības kandidāts”, „paša izraisīts”, „kaut kas lipīgs”, „nepieciešamība mainīt diētu” un „piedzēries vai narkomāns”.

Būšana slimam un invalīdam ir stigma pati par sevi. Es personiski to esmu jau piedzīvojusi. Kad kāds uzzina, ka man ir diabēts, viņš saka: „Vai, man nebija ne jausmas, tu uzskaties pilnīgi vesela”; tas ir gandrīz tas pats kā pateikt, ka tev ir diabēts un tu esi slims un invalīds... Tikai mazliet „pieklājīgākā” veidā.

Bet daudzās valstīs stigma iet daudz tālāk par veselības problēmām. Tiek lietots termins „atgādinājums par nāvi”. Kāda pētījuma dalībnieks dalījās ar pieredzi, kā cilvēki paredz viņa pāragro nāvi, sakot: „Tu esi ļoti slims! Tu drīz mirsi; tava dzīve nebūs gara.” Faktiski tā nav patiesība, cilvēkiem ar diabētu ir jāapzinās savi ierobežojumi – ēdienā un fiziskajās aktivitātēs – bet tas nenozīmē, ka viņi nevar nodzīvot garu un piepildītu dzīvi. 

Daudzās Āzijas kultūrās cilvēkiem ar diabētu doma par laulību un bērniem ir problemātiska. Sievietes ar diabētu jo īpaši tiek uzskatītas par nepiemērotām kandidātēm vai tādām, kam ir fizisku nepilnību pazīmes. Tiek uzskatīts, ka viņas nevar uzņemties „sievietes lomu” ģimenē, viņām būs problēmas ar bērna iznēsāšanu un/vai viņas varētu nodot diabētu bērnam. Šis ir galvenais satraukuma pamats Indijā, kur bērni, īpaši meitenes, izjūt sociālās stigmas un ir „nevēlamas laulībai”.

Kolēģe man pastāstīja, kā viņa uzzināja, ka viņai ir diabēts, kad centās palikt stāvoklī. Viņas kultūrā nav pārāk neparasti, ja cilvēkam ir diabēts. Patiesībā viņas ģimenē tas ir gana izplatīts. Tomēr noteiktās aprindās cilvēki ar diabētu tiek uzskatīti par „brāķētu preci”. Viņa cenšas saglabāt pozitīvu attieksmi un koncentrēties uz veselību. Viņa zina, ka tā ir svarīgāka par visu. Viņa gatavo ēdienu ģimenei un atsevišķi sev, piedāvāto saldināto dzērienu vietā viņa izvēlas ūdeni un kolektīvas ēšanas pasākumos darbā viņa piedalās tikai izņēmuma gadījumos. Šīs visas ir lietas, ko viņa var kontrolēt un darīt, lai veselība būtu prioritāte. Paralēli viņa dara, ko var, lai izglītotu ģimeni, draugus un kolēģus par diabēta ģenētiskajiem cēloņiem un to, kāpēc viņas izvēles ir tik svarīgas. 

Dažās valstīs, piemēram, Irānā, Austrālijā, Īrijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, diabēts tiek uzskatīts par paša izraisītu slimību pārmērīgas ēšanas un/vai citu paša cilvēka darbību dēļ. Šajās valstīs diabēts bieži tiek aprakstīts kā slimība, kas skar cilvēkus, kas ir slinki, neveselīgi, resni, aptaukojušies, mazkustīgi ar ēšanas traucējumiem. Vai vēl trakāk – dažās Latīņamerikas kultūrās diabēts tiek uzskatīts par Dieva sodu.

Ir informācija, ka dažās Āzijas valstīs, cilvēki uzskata, ka diabēts ir infekcijas slimība, un „baidās dabūt diabētu” sabiedriskās vietās. 

Diabēta kontrolei nepieciešamā terapija ietver darbības, ko citi cilvēki var pamanīt. Tas ietver ēšanu noteiktos laikos vai pārtikas ierobežojumus, kas tāpat var nest līdzi sava veida stigmu.

Kopumā ņemot, diabēts ir sarežģīta un komplicēta slimība, un par to ir daudz nepareizu priekšstatu. Piemēram, es varu dalīties ar nesen piedzīvoto podologa apmeklējuma laikā, kad man tika veikta ikgadējā pēdu pārbaude. Šī bija trešā reize, kad apmeklēju vienu un to pašu vietu, bet katru reizi palīgpersonāls, kad uzzināja, ka man ir diabēts, izteica piezīmes, ko es varētu uzskatīt par aizskarošām. Viņi teica, piemēram, „bet jūs izskatāties jauna un labā formā”, „ak vai, patiešām, bet pēc izskata nevar pateikt, ka jums ir diabēts”, izraisot manī dalītas jūtas un domas par to, kā atbildēt. Kad tas notika, man bija izvēle. Es varēju apvainoties un sadusmoties vai arī izmantot to kā iespēju izglītot cilvēkus. Un es darīju tā. 

Man ir tikai viena balss, bet tev arī. Bet, ja daudzi no mums izvēlēsies izstāvēt cits citu un skaidrot cilvēkiem diabēta sarežģītību, mēs palielināsim iespējas kliedēt mītus un stereotipus par cilvēkiem ar diabētu. Mums jāskaidro iespējamie cēloņi, neskaitāmie iemesli paaugstinātam vai pazeminātam cukura līmenim asinīs, tas, kāda ir sajūta, ja dari visu, ko vari, bet liekas, ka nespēj sasniegt vēlamos rezultātus. Mācība, ko es cenšos iemācīt savai meitai ir: „Viss ir atkarīgs no manis.” Tas ir tikai mazliet cits veids, kā pateikt Gandija domu: „Esi tās pārmaiņas, ko vēlies redzēt pasaulē.” Var domāt – ko gan es varu izdarīt? Atbilde ir – MĒS varam izdarīt daudz. Kopā.

Vai esat saskāries ar diabēta stigmām vai stereotipiem? Kā tikāt ar to galā? Nezināt, ko teikt? Esam apkopojuši dažus piemērus, kas varētu palīdzēt. Komentāros noteikti dalieties ar saviem stāstiem

Stereotips/stigma, ko jūs varētu dzirdēt

Kā jūs varat mācīt patiesību

„Bet jūs uzskatāties vesels”

Ir 425 miljoni cilvēku, kas dzīvo ar diabētu, un mēs visi neizskatāmies vienādi. Daudzi no mums dzīvo veselīgu un piepildītu dzīvi, paskatoties uz mums, neko nevar pateikt.

https://www.idf.org/

„Vai jūs zaudēsiet kāju vai kļūsiet akls”

Slikti kontrolēts diabēts var izraisīt komplikācijas, bet es rūpējos par sevi un pieskatu savu diabētu. Paldies par rūpēm.

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10675-diabetes-preventing-complications

Cilvēki ar diabētu „nav piemēroti laulībai”

Cilvēki ar diabētu vienmēr ir veidojuši ģimenes. Patiesībā – ja vien diabēts ir labi kontrolēts, var samazināt komplikācijas, kas diabēta dēļ var rasties grūtniecības laikā. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/diabetes-pregnancy

Diabēts ir nāves spriedums jeb „atgādinājums par nāvi”

Ir tiesa, ka diabēts var saīsināt dzīvi vidēji par dažiem gadiem, bet šajos skaitļos ir iekļauti arī cilvēki, kas slikti kontrolē diabētu. https://www.verywellhealth.com/top-ways-to-increase-diabetes-life-expectancy-2223560 Patiesībā parādās pētījumi, kas rāda, ka daļa cilvēku ar diabētu nodzīvo ilgāk par tiem, kam šīs slimības nav. https://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140807215552.htm

Jums ir diabēts, jo jūs ēdāt pārāk daudz cukura

Pārmērīga cukura ēšana izraisa aptaukošanos. Diabēts ir komplicēta slimība, un tiek uzskatīts, ko to izraisa ģenētiski un vides faktori. Ja kāds ēd cukuru, tas nenozīmē, ka viņam būs diabēts. Pārmērīga saldumu ēšana neizraisa diabētu.

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/symptoms-causes

Cilvēki ar 2. tipa diabētu dabūja to tāpēc, ka bija aptaukojušies

Jā, aptaukošanās ir diabēta attīstīšanās riska faktors. Bet tas nav diabēta cēlonis. Ir vēl daudz citu faktoru, kas ietekmē situāciju, piemēram, fiziskā aktivitāte, ģimenes vēsture, etniskā piederība un vecums. http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

Cilvēkiem ar diabētu jāēd īpašs ēdiens

Visiem cilvēkiem, ar vai bez diabēta, ir nepieciešams veselīgs uzturs – pilnvērtīgs, īsts, neapstrādāts ēdiens. Ja tā ir veselīgas maltītes daļa, ja ir pietiekamas fiziskās aktivitātes, ikviens reizi pa reizei var nobaudīt kādu saldu našķi.

http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

Ja jums ir 2. tipa diabēts un ārsts saka, ka jāsāk lietot insulīns, tas nozīmē, ka jums nav izdevies parūpēties par savu diabētu

Ne vienmēr. Lietot insulīnu nav nekas slikts. Diabēts ir slimība, kas progresē. Laika gaitā organisms izstrādā aizvien mazāk un mazāk insulīna, tāpēc var vajadzēt virzīties uz priekšu arī terapijā, lai saglabātu cukura līmeni veselīgā diapazonā. http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

Vai diabēts ir lipīgs – vai ar to no kāda var inficēties? 

Nē. Lai arī nav precīzi zināms, kāpēc daļai cilvēku attīstās diabēts, bet citiem ne, ir zināms, ka diabēts nav lipīgs. To nevar „noķert” kā iesnas vai gripu. Vienīgā zināmā sakarība – diabētam varētu būt kādi ģenētiski cēloņi, īpaši 2. tipa diabētam. http://www.diabetes.org/diabetes-basics/myths/

                 

Autori un tiesības
Uzrakstījusi Stefānija Sveima, Roche Diabetes darbiniece un diabēta kopienas locekle, Roche izmantošanai visā pasaulē.

 

Dalīties

Filed under: